Dôležité rady pre všetkých rodičov ohľadom gombíkových batérií
Sú malé a praktické, no môžu priniesť aj určite bezpečnostné nástrahy. A to hlavne v domácnostiach s malými deťmi. Na čo si dávať pozor pri gombíkových batériách?
Využívame ich v mnohých domácich zariadeniach, preto ich chceme mať vždy po ruke. Gombíkové batérie, ale aj klasické AA alebo AAA batérie by ste ale v prípade, ak máte malé deti, nemali nechávať len tak v dosahu. Môžu totiž spôsobiť vážne zranenia.
Kde využívame gombíkové batérie?
Na trhu nájdeme mnoho gombíkových batérií, aj tých v lítiovom prevedení. Tento fakt podporuje aj ich širokospektrálne využitie doma či v práci. Spomeňme len teplomery, diaľkové ovládače, slúchadlá, rôzne hračky, kalkulačky, kamery či hodinky, prípadne hračky. Medzi veľmi populárne patria napríklad alkalické batérie Ir 44 s napätíme 1,5 V či lítiové cr2450 s napätím 3,0 V. O čo ale konkrétne ide? Tento typ batérií sú známe svojim malým guľatým telom. Ak hľadáte vyššie napätie, siahnite po ich lítiových prevedeniach. Obe však môžu byť nebezpečné.
Aké nebezpečenstvá číhajú na deti pri batériach?
Ak sa ocitnú v uchu alebo nose dieťaťa, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. To sa týka napríklad nosnej prepážky alebo ušného bubienka. Registrujeme tu aj nebezpečenstvo infekcií, ktoré môžu negatívne ovplyvniť čuch, dýchanie alebo schopnosť počuť. Ešte nebezpečenejšie sú lítiové batérie, ktoré navyše môžu spôsobiť aj nebezpečné chemické reakcie. Najhoršie by bolo, ak by dieťa batériu prehltlo. Môžu totiž spôsobiť veľmi závažné zranenia a vtedy je nutné neodkladne vyhľadať lekára.
Ako ochrániť deti pred batériami?
V prvom rade sa snažte nakúpiť tieto batérie v obaloch s detskou poistkou, ktoré len tak jednoducho neotvoria. Ak sú vaše deti veľmi „šikovné“, diaľkové ovládače a iné predmety, kde budú uložené, radšej ešte dodatočne zaistite napríklad prelepením. Samozrejme, o týchto zariadeniach musíte mať doma presný prehľad. Najlepšie je ich uložiť mimo dosah detí a najlepšie aj mimo ich zorného poľa. Staré batérie určite hneď recyklujte alebo vyhoďte. A nič nepokazíte ani tým, že ich o nebezpečenstvách zo strany batérií budete aj informovať. Veď zdravie máme len jedno a ak si ho budú vážiť a spoznajú nebezpečenstvá v domácnosti, je to cesta k úspechu.
Zdroj foto: freepik.com