Bylinkové čaje: Ktoré si dopriať počas jesene?
Jeseň je obdobím, ktoré sa mnohým spája aj s voňavými bylinkovými čajmi. Šálka horúceho čaju nás dokáže zahriať, upokojiť, ale aj podporiť našu imunitu a celkové zdravie.
Hoci je dobré dopriať si rôzne bylinky, niektoré sa v jesennom období predsa len hodia o čosi viac. Na ktoré bylinkové čaje sa oplatí zamerať?
Šípkový čaj
K jeseni neodmysliteľne patria šípky. Mnohí si ich aj sami zbierame pri prechádzkach jesennou prírodou. Šípky sú bohatou zásobárňou vitamínu C, železa a ďalších cenných látok.
Pitie šípkového čaju podporuje imunitu, krvotvorbu a prúdenie krvi, ale aj správnu funkciu obličiek či pečene. Odvar zo šípok môže tiež upraviť trávenie a zlepšiť kvalitu vlasov, nechtov i pleti a je odporúčaný pri prechladnutí a chrípke.
Na prípravu šípkového čaju existuje viacero návodov. Mnohí bylinkári odporúčajú šípky najskôr macerovať, teda lúhovať v studenej vode asi 12-24 hodín a potom zohriať na teplotu okolo 40°C. Kvôli obsahu jemných chĺpkov je dobré čaj pred pitím precediť cez tkaninu. Výborne chutí v kombinácii s medom a citrónom.
Zázvorový čaj
Aj keď pitie zázvorového čaju je prospešné kedykoľvek, s príchodom jesene sa to oplatí ešte viac. Zázvor pomôže k lepšiemu prekrveniu a zohriatiu organizmu, podporuje trávenie a je, podobne ako šípky, silnou prírodnou posilou pre imunitu.
Takisto sa odporúča aj pri chudnutí a pri ochoreniach dýchacích ciest.
Zdroj: freepik.com
Zázvorový čaj sa dá pripraviť z čerstvého i sušeného zázvoru. Pri sušenom postupujeme podľa odporúčaní výrobcu. Ak použijeme čerstvý zázvor, kúsok čerstvého koreňa buď nastrúhame alebo nakrájame a zalejeme vodou s teplotou 80 - 95 °C. Necháme asi 10 minút lúhovať a potom precedíme. Po miernom vychladnutí pridáme citrónovú šťavu a med a vychutnáme si úžasnú chuť.
Medovka
Medovka je známa svojou príjemnou jemne citrónovou vôňou. Táto bylinka sa odporúča hlavne ako podpora spánku a na upokojenie nervovej sústavy. Po oddychovom lete je jeseň často zdrojom stresov, či už kvôli škole alebo pracovným povinnostiam. Medovkový čaj prinesie príjemné uvoľnenie a navyše pôsobí aj ako podpora imunity. Najlepšie je popíjať ho navečer pre dobrý spánok. Nič však nepokazíme, ak si šálku medovkového “pohladenia nervov” doprajeme kedykoľvek počas dňa.
Ľubovník bodkovaný
Bylinka známa svojimi upokojujúcimi účinkami sa vďaka tomu považuje za prírodné antidepresívum. Mnohí ľudia počas jesene prežívajú sezónnu depresiu a práve tu je ideálnym pomocníkom ľubovníkový čaj. Pomôže nám zbaviť sa úzkosti, stresu a upokojí nervy. Ide však o dlhodobejší proces - prvé výsledky sú citeľné asi po 3 týždňoch pravidelného pitia čaju.
Okrem upokojenia je ľubovník pomocníkom aj pre imunitu, pomáha pri kašli a má protizápalové účinky.
Zdroj: freepik.com
Toto je teda zoznam štyroch byliniek ideálnych na podporu zdravia počas jesene. Naše telo však bude profitovať z rôznych ďalších byliniek, preto sa nebojme ich striedať a dopriať si rôzne kombinácie liečivých rastliniek.
Zdroj foto: Zdroj: freepik.com