Ako ušetriť množstvo vody vďaka kúpeľňovému vybaveniu
Šetrné využívanie zdrojov a znižovanie spotreby sa stáva čoraz dôležitejšou témou, a to nielen z ekonomických, ale aj ekologických dôvodov. Mnohé slovenské domácnosti sa snažia prispôsobiť svoje každodenné návyky, aby zamedzili plytvaniu vodou. Veľký prínos však môže priniesť aj správne zvolené kúpeľňové vybavenie. Moderné technológie a premyslené inovácie umožňujú znižovať spotrebu vody v domácnosti bez zníženia komfortu.
Cena vody a stočného neustále stúpa, a preto sa šetrné zaobchádzanie s vodou stáva kľúčovou otázkou, ktorá môže domácnostiam pomôcť výrazne znížiť náklady. Okrem ekonomických výhod sa do popredia dostávajú aj ekologické aspekty. Stále viac slovenských domácností prejavuje záujem o udržateľný a šetrný prístup k životnému prostrediu. „Ochota zmeniť svoje návyky alebo voliť úspornejšie riešenie narastá a je to jednoznačne správna cesta. Drobné zmeny a voľba vhodného kúpeľňového vybavenia môžu značne prispieť k zníženiu zbytočného plytvania. Až 70 % dennej spotreby vody v domácnosti totiž pripadne na osobnú hygienu a splachovanie. Súčasne si treba pripomenúť, že vo všetkých prípadoch ide o používanie pitnej vody,“ uvádza Petr Čech, manažér pre výrobné platformy spoločnosti Laufen SK a CZ, pod ktorú patrí aj tradičná česká značka JIKA
Ako môže zmena návykov prispieť k úspore?
Úspora vody začína u každého jednotlivca. Ani najmodernejšie vybavenie nedokáže priniesť výsledky, ak necháme vodu zbytočne tiecť. „Len pre predstavu, ak si čistíme zuby tri minúty, ako sa odporúča, a nevypíname počas toho vodu, môže úplne zbytočne pretiecť až 15 litrov vody,“ približuje Petr Čech Podobným príkladom by mohlo byť ponechanie pustenej vody pri sprchovaní počas umývania vlasov alebo mydlenia tela, kedy môže zbytočne pretiecť ešte vyššie množstvo vody. Petr Čech ale upozorňuje aj na ďalšiu oblasť, ktorej treba venovať pozornosť. „Hlavná je aj pravidelná kontrola kúpeľňového vybavenia a starostlivosť oň. Pokiaľ totiž nevenujeme pozornosť malým poruchám, ako je napríklad kvapkanie kohútika, môže dochádzať k drobným únikom vody, ktoré ale z dlhodobého hľadiska môžu znamenať väčšiu stratu a zbytočné plytvanie,“ dopĺňa.
Úspory vďaka úspornému splachovaniu
Splachovanie v domácnosti tvorí značnú časť dennej spotreby vody. Z tohto dôvodu sa výrobcovia kúpeľňového vybavenia snažia prinášať úsporné riešenia. Zatiaľ čo v minulosti boli bežné klozety so splachovaním 9 litrov, dnes už sú v ponuke úsporné varianty s duálnym splachovaním 4,5/3 l. „V rôznych domácnostiach sa aj dnes ešte stále stretávame s toaletami, ktoré splachujú 9 alebo 6 litrov. Úsporné riešenie je však možné inštalovať takmer všade a treba povedať, že investície do takejto toalety sa pomerne rýchlo vrátia,“ vysvetľuje Petr Čech.
Význam úsporných batérií
Batérie sú síce len malou súčasťou kúpeľne, dokážu však zaistiť výraznú úsporu vody. Dnes sú štandardom batérie s perlátormi, ktoré obmedzujú prietok vody a zároveň zaisťujú dostatočný komfort. Zatiaľ čo staršie batérie majú prietok 12 litrov za minútu, pri nových je to len 5 litrov.
Vývoj na poli batérií ide ešte ďalej, a tak bude možné ušetriť ešte viac. „Dnes už sú na trhu perlátory s prietokom 3,7 l alebo 1,4 l, čo už je naozaj malý prietok. Mohlo by sa preto aj zdať, že dôjde k značnému zníženiu komfortu alebo že nie je možné sa pod takým množstvom vody umyť. Perlátor ale nielen obmedzuje prietok vody, ale aj vodu prevzdušňuje, takže máte pocit, že je prúd rovnako bohatý ako pri vyššom prietoku,“ vysvetľuje Petr Čech.
Úsporné kúpeľňové vybavenie ale nepracuje len s technológiami, ale aj s psychologickým efektom. Príkladom sú umývadlové batérie s funkciou cold start. Vďaka nej pri otvorení batérie v stredovej polohe, v ktorej väčšina z nás batériu štandardne necháva, tečie iba studená voda. Pri rýchlom oplachovaní rúk tak nedochádza k zbytočnému ohrevu vody, ktorá by za tak krátky okamih nedokázala ani dotiecť. Vďaka tomu dochádza k úspore energií potrebných na ohrev vody.
S psychologickým efektom potom pracujú aj termostatické batérie, ktorých súčasťou je tlačidlo úspory. „Tlačidlo úspory ovplyvňuje prietok. Pokiaľ užívateľ dosiahne určitý prietok, musí pre jeho ďalšie zvýšenie stlačiť práve spomínané tlačidlo. Ukázalo sa však, že funguje ako určitá psychologická bariéra a málo kto ho stlačí. Termostatické batérie ale prispievajú k úspore vody aj ďalším spôsobom. Vďaka tomu, že s nimi nastavíte prakticky okamžite požadovanú teplotu vody, nie je nutné dlho čakať na optimálnu teplotu a nedochádza tak k zbytočnému plytvaniu,“ zakončuje Petr Čech.
Tipy značky JIKA:
Umývadlové batérie Mio Style značky JIKA vynikajú kvalitným spracovaním, ktoré zaisťuje dlhú životnosť. Súčasne disponujú perlátorom s obmedzovačom prietoku vody 5 l za minútu a funkciou cold start, ktorá prispieva k šetrnému zaobchádzaniu s energiami.
Termostatická batéria Deep by JIKA maximálne zvýši komfort počas sprchovania. Batéria umožňuje prakticky okamžité nastavenie požadovanej teploty vody. Vďaka tlačidlu EcoStop navyše dokáže regulovať prietok vody a znížiť tak spotrebu až o 50%.
Klozet Mio značky JIKA disponuje úsporným splachovaním 4,5/3 litra. Okrem šetrného zaobchádzania s vodou ale nadchne aj ďalšími funkciami. Klozet disponuje technológiou rimless, ktorá vnáša do kúpeľne maximálny hygienický štandard a zjednodušuje údržbu toalety.
Zdroj foto: JIKA