Žúrujúce kvasinky Odvrátená strana leta
Trikrát hurá, najobľúbenejšia časť roka je definitívne tu! Keď svieti slnko, dni sú dlhé a podvečery naplnené prísľubom pohody i dobrodružstva, aj tie najväčšie problémy sú o čosi znesiteľnejšie. Ibaže chuť radostne tlieskať má aj niekto iný... Len nemá ruky.
Leto má veľa symbolov – teplo, oblečenie, ktoré viac odhaľuje ako zahaľuje, kúpanie vo vode i vlastnom pote, túžba po sprche ráno, na obed aj večer, sex neviazanejší, hravejší a štatisticky najmenej bezpečný z celého roka, chladené drinky, dovolenkové ničnerobenie, ktoré sa všemožne snaží preniknúť aj do všedných pracovných dní... Výpočet by mohol byť nekonečný, ale netreba, veď všetci vieme, o čom je reč.
No možno už menej vedomí sme si toho, že všetky tieto symboly sú vodou na mlyn maličkým organizmom, ktoré s nami, či presnejšie v nás – až na malé výnimky – nažívajú v pokoji a mieri. V lete sa však šanca, že sa utrhnú z reťaze a bude zle-nedobre, šplhá na maximum. Juuuj, ako to potom svrbí! Páli! A nie hocikde, ale presne TAM, na tých najháklivejších a najintímnejších miestach. Ups!
Rozmnožme sa, dievčatá!
Tými organizmami sú kvasinky druhu candida. Prirodzene žijú v ženskom tele: v črevách, v ústach, krku, pažeráku aj v pošve, kde je teplúčko a vlhko. Neškodia, kým ich je tak akurát a kým je pH v pošve prirodzene kyslé, teda nižšie ako 5,5. To však letné radovánky veľmi ľahko zmenia, kyslosť sa zníži a pre kvasinky je to povel na veľký rozmnožovací žúr. Výsledok? Kým večer nám ešte nič nebolo, ráno sme o nepríjemnú mykózu bohatšie.
„Vzniku rôznych mykóz, zápalov pošvy, vyrážok a plesní v letnom období najčastejšie predchádza kúpanie v bazénoch alebo v znečistených prírodných vodách, teplé a vlhké počasie či nadmerné potenie,“ hovorí gynekologička Michaela Grossová. „Rozvinutie mykózy však môže súvisieť aj s užívaním antibiotík, s cukrovkou, tehotenstvom, hormonálnou substitučnou liečbou, s nesprávnou intímnou hygienou, nevhodným nepriedušným a príliš tesným oblečením, s poranením sliznice pošvy, ale aj so stresom a s jedlom bohatým na cukry.“
Páni, to je fakt dlhý ZMP – zoznam možných príčin. Nečudo, že až 75% žien zakúsi nepríjemnosti spojené s mykózou aspoň raz za život, polovica z nich si to „užije“ opakovane a asi 5% žien sa s ňou trápi dlhé roky bez ohľadu na ročné obdobie.
Mám ju, nemám ju?
To je otázka za milión! Ak svrbí a páli, zrejme to tak bude. Návšteva lekára nie je nutná, pokiaľ nastane mier do troch dní. Pomôcť môžu aj voľnopredajné výživové doplnky z lekárne. Na výber je viacero produktov a na pomyselný vrchol rebríčka doplnkov stravy vhodných nielen na liečbu, ale aj prevenciu mykózy, sa najnovšie prepracúvajú tie, ktoré obsahujú výťažok z hlivy ustricovitej – betaglucan. „Je to vďaka vynikajúcim výsledkom množstva klinických a experimentálnych štúdií, možnostiam jeho nasadenia, všeobecnej neškodnosti bez kontraindikácií a transformovania teoretických poznatkov do konkrétnych výrobkov. Zo skúseností z ordinácie môžem potvrdiť, že rieši zápaly, významne ovplyvňuje mykózy, prejavy a priebeh ochorenia HPV, betaglucan navyše upravuje menštruačný cyklus a zmierňuje predmenštruačný syndróm,“ chváli tieto produkty gynekologička MUDr. Eva Žďárská z Centra gynekológie a asistovanej reprodukcie v Brne.
Ak aj po troch dňoch a domácej snahe o liečbu svrbí a páli ďalej, alebo ak nebodaj tam dole všetko opuchlo, bolí to pri močení alebo pri milovaní, hanba bokom a rovná čiara k doktorovi! Inak bude ešte horšie a kvasinky sa z vagíny v húfoch rozšíria do celého tela. Bŕŕŕ! „Pacientky sa neraz hanbia prísť za gynekológom s mykózou, lebo sa mylne domnievajú, že ju majú ako dôsledok milostného života. Ako však už bolo spomenuté, príčin môže byť oveľa viac,“ upokojuje gynekologička M. Grossová. „Pacientka absolvuje bežnú prehliadku zrkadlami. Na základe vyšetrenia a stanovenia pH v pošve nastavíme liečbu. Dostanete krém alebo gél s antimykotickými účinkami a po týždni by malo byť po všetkom. Ak nie, tak hm, smola, ale nie koniec sveta. Nasledovať budú vyšetrenia, ktoré odhalia príčinu recidivujúcej mykózy a pod drobnohľad lekárov by sa mal dostať aj partner, lebo je možné, že ju prenáša práve on. Najlepšie je však vyhnúť sa mykóze veľkým oblúkom. Preto ponúkame sedem krokov, s ktorými ju elegantne obídete a užijete si teplé dni bez svrbenia, pálenia a obmedzovania sa."
Sedem krokov k letu bez mykózy
Prvý: Obyčajné mydlo, hoci aj s pH 5,5, aké má pokožka, používajte všade okrem intímnych partií. Na tie sú určené gély na intímnu hygienu s obsahom kyseliny mliečnej. Nič nepokazí ani čistá voda.
Druhý: Dopriať si tam dole očistu treba v lete minimálne dvakrát za deň, ideálne po každej návšteve toalety. Užitočným pomocníkom sú vlhčené utierky na intímnu hygienu, ktoré obsahujú antiseptické látky a pomáhajú v pošve nastoliť správne pH.
Tretí: Ak používate intímky, meňte ich minimálne každé štyri hodiny. Darmo máte pocit, že ste v suchu a voňavom čistúčku, poskytujú ideálne prostredie na množenie nežiaducich baktérií. Rovnaké pravidlo platí aj pri menštruačných vložkách. V lete by mal byť tabu aj parfumovaný toaletný papier.
Štvrtý: Zabudnite na to, že tampóny dokážu zabrániť vzniku mykózy. Je to mýtus, mýtus a ešte raz mýtus! Chlórová voda v bazénoch sliznicu aj tak naruší, nezabráni ani tomu, aby mikroflóru v pošve neovplyvnila voda z jazera „obohateného“ o nežiaduce mikroorganizmy. Ak sa dá, vyhýbajte sa kúpaliskám, v prírode je znakom nevhodnosti na kúpanie napríklad priveľa kačiek a iných vodných vtákov na hladine. A keď už neodoláte, tak si po kúpaní doprajte sprchu, prípadne sa čo najrýchlejšie vycikajte.
Piaty: Aj bielizeň rozhoduje o tom, či sa v lete budete ošívať a hľadať miesto, kde by ste si mohli nerušene poškrabať. Úplne, ale úplne nevhodné sú tangá, jedine, že je vaším cieľom preniesť baktérie z análneho otvoru rovno do pošvy. Ak nie inokedy, tak v lete na ne zabudnite, rovnako ako sa treba vyvarovať nohavičiek z umelých a nepriedušných materiálov. Kto nechce mykózu, ten má počas teplých dní a nocí, pri práci, športe či prechádzke nohavičky z bavlny. Aj také môžu byť sexi. A, mimochodom, chodenie naostro je zo zdravotného hľadiska rovnako nevhodné. Možno krátko, pred horúcou chvíľkou, ale vetrať celý deň je lepšie cez bavlnu.
Šiesty: Milovanie na pláži z programu na leto vynechať nemusíte, ak si dáte pozor, aby ste počas neho mali pod sebou nejakú tú látku – pokojne týmto spôsobom zlikvidujte tričko svojej polovičky, ide predsa o zdravie. Nezabúdajte, že nechutnosti ako črevné baktérie, parazity zo zvieracích exkrementov a ich vajíčka síce nevidieť, ale na brehu mora, jazera či rieky prežijú mesiace, ba i roky!
Siedmy: Ešte zostaneme pri milovaní, len sa premiestnime do vody. Preniknutie muža do ženy je v nej o niečo ťažšie, pretože zvlhčenie pošvy doslova odpláva, čo zvyšuje riziko mechanického poškodenia sliznice. Vo vode sú tiež kadejaké mikro a organizmy, ktoré by sme v tele mať nechceli, preto keď bude po všetkom, je múdre sa osprchovať, v prípade krajnej núdze sa aspoň vycikať. Nie je to síce sexi, ale spoľahlivo prečistí a prepláchne, čo treba. A o to ide!
Tip z lekárne – Hliva ustricovitá na ženské ťažkosti!
V Ázii sú hubové prípravky pre svoje pozitívne účinky na zdravie populárne už od starovekých cisárskych dynastií. Huby totiž obsahujú množstvo vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Avšak až vďaka technickému rozvoju v 20.storočí sa zistilo, že hlavnou účinnou látkou v „medicínskych“ hubách je polysacharid betaglucan. Je dokázané, že betaglucan z hlivy ustricovitej pomáha pri liečbe mnohých ochorení, v spojení s klasickou medicínou významne ovplyvňuje priebeh liečby a pomáha potláčať jej negatívne účinky. Spoločnosť Natures, ktorej výrobky boli ocenené známkou kvality Slovak Gold prináša na náš trh vaginálne čípky Femiglucan s obsahom betaglucanu.
MUDr. Eva Žďárská, Glukánová poradňa v Brne: „Najviac mám zmapované pôsobenie glukánov u pacientok s gynokologickými ochoreniami, pretože na tomto pracovisku pôsobím. Betaglucan rieši zápaly, významne ovplyvňuje mykózy, prejavy ochorenia HPV, upravuje menštruačný cyklus, zmierňuje predmenštruačný syndróm, dokonca sa niektorým pacientkam po požívaní betaglucanu „stratili“ myómy v maternici“.
Femiglucan - Vaginálne čapíky s obsahom beta glucanu a sodnej soli kyseliny hyalurónovej, Natures, www.natures.sk, 10 čapíkov, predaj v lekárni, OC 9,90€
FemiglucanTM vaginálne čapíky obsahujú unikátnu kombináciu aktívnych látok pre výnimočný účinok. FemiglucanTM sú vaginálne čapíky s obsahom beta glucanu a sodnej soli kyseliny hyalurónovej. Čapíky sa používajú na zmiernenie vaginálnej suchosti, svrbenia alebo podráždenia. Zabezpečujú prirodzenú vlhkosť, eliminujú podráždenie a diskomfort, ktorý sa môže vyskytnúť ako dôsledok stresu, ochorenia, pri používaní liekov a liečiv (napr. antibiotík). Zabezpečujú hydratáciu membrán vagíny. Pomáhajú vytvárať a obnovovať prirodzené vaginálne kultúry.
Čapíky používajú dospelí a deti staršie ako 10 rokov. FemiglucanTM sa odporúča užívať počas trvania komplikácií, pre lepší efekt aj rovnakú dobu po odznení príznakov. Účinok čapíkov femiglucanTM nie je ovplyvnený jedlom ani nápojmi.
Dávkovanie: dospelí a deti staršie ako 10 rokov si zavádzajú hlboko do pošvy jeden čapík raz za dva dni, najlepšie na noc.