Zubný kameň vášho miláčika

Ukladanie zubného kameňa na povrch zubnej skloviny patrí medzi veľmi časté zdravotné problémy psov i mačiek. Je skôr výnimkou, keď si zviera zachová po celý život čisté zuby bez pravidelného čistenia ultrazvukom.

Veľa majiteľov psov i mačiek si myslí, že problém zubného kameňa je problémom iba kozmetickým, kedy nepríjemný zápach z ústnej dutiny a nevzhľadný povrch zubov sú jedinými negatívnymi prejavmi. Bohužiaľ, nie je to tak. Z hľadiska  zdravotného predstavuje zubný kameň predovšetkým obrovský zdroj bakteriálnej kontaminácie pre celý organizmus, pretože baktérie zo zubného kameňa sa krvou z poškodených ďasien, slinami a potravou rozširujú do celého tela.

Vznik zubného kameňa vždy začína na zube ako povlak. Povlak je vlastne tenká vrstva baktérií, zvyškov potravy a slín, ktorá pokrýva povrch zuba. Ak sa zuby pravidelne nečistia, začína sa povlak postupne vrstviť a mineralizovať a vzniká zubný kameň. Na častú otázku, prečo zubný kameň vzniká u niektorých psov častejšie než u iných, nemožno dať zatiaľ uspokojivú odpoveď. U malých plemien, najmä tých, ktoré majú okolo ústnej dutiny dlhšie chlpy (napr. fúzač, pudlík, niektoré teriéry) sa kameň tvorí častejšie. Pravdepodobne svoju úlohu tu zohráva aj potrava. Dokázalo sa, že psy, ktoré sa kŕmia iba pastovitou stravou bez tvrdších súčastí mali viac zubného kameňa. Ak teda kŕmime granulami, je ukladanie zubného kameňa spomalené. Pri kŕmení domácou stravou je vhodné nechať psa hrýzť napríklad špeciálne na tento účel vyrobené tvrdé "kosti". V podstate neodporúčame psovi skrmovať skutočné kosti, pretože ich možný negatívny vplyv (zápcha) prevyšujú ich pozitívny vplyv na chrup.

Mechanickým obrusovaním pomocou tvrdších zložiek potravy sa však tvorba kameňa len spomalí, ale nezastaví. Dôležitou súčasťou diéty sú aj minerálne látky (vápnik, fosfor), ktoré, ak nekŕmime priemyselne vyrábanou kompletnou stravou, by sa mali do potravy pridávať v správnom množstve a pomere. Odporučiť možno aj pravidelné čistenie zubov špeciálnymi zubnými pastami pre psov. Niektorí chovatelia čistia zuby pastou a kefkou každý deň a výsledky sú veľmi povzbudzujúce.

Zubný kameň pôsobí negatívne nielen v samotných ústach, kde spôsobuje zápal ďasien a paradentózu, ale aj v celom organizme. Zápal ďasien je bolestivý proces, pri ktorom sa usadzujúci sa zubný kameň dostáva pod ďasná v okolí zuba a odtláča zuby od seba. Tým porušuje väzivo držiace zub v čeľusti, zuby sa uvoľňujú a  predčasne vypadávajú. Podobne pôsobia aj enzýmy z buniek postihnutých zápalom okolo zuba a toxíny z baktérií, pretože aj narušujú väzivo držiace zub a vyvíja sa paradentóza. Baktérie, ktoré sa zo zubného kameňa dostávajú do tela, sa roznášajú krvou do rôznych orgánov, kde spôsobujú zápalové procesy. V pľúcach môžu vyvolať chronický zápal priedušiek až fibrózu, v srdci poškodenie chlopní a v obličkách zápal. Takto môžu byť postihnuté predovšetkým staršie zvieratá, pretože rovnako ako u ľudí je stupeň obranyschopnosti organizmu v staršom veku oveľa nižší.

Pravidelné odstraňovanie zubného kameňa je preto nevyhnutné na udržanie zdravia nášho miláčika. Pravidelnosť je veľmi individuálna, pretože u každého zvieraťa sa zubný kameň ukladá rozdielne dlho. Intervaly medzi čistením sa preto môžu pohybovať od jedného mesiaca až po jeden rok. Dôležitou súčasťou vyčistenia zubov je aj podanie antibiotík, najlepšie jeden deň pred a sedem až desať dní po zákroku. V priebehu odstraňovania zubného kameňa ultrazvukom sa totiž vo zvýšenej miere uvoľňujú do krvi baktérie. Preto je vhodné, aby boli antibiotiká nasadené už aspoň deň vopred a organizmus bol už v čase odstraňovania kameňa chránený. Riziká anestézie, najmä chorých psov, možno znížiť na minimum vhodnými sedatívami v malej dávke.

Najlepšou medicínou je však  prevencia. Preto by sa malo stať samozrejmou súčasťou starostlivosti o psa, okrem pravidelných vakcinácií aj pravidelné odstraňovanie zubného kameňa.