Zrakové problémy a vek: Stretli ste sa s nimi aj vy?
Starnutie je prirodzenou súčasťou života, dotýka sa celého tela a výnimkou nie sú ani oči. S pribúdajúcim vekom náš zrak bojuje s mnohými problémami. Preto je dobré vedieť na aké ťažkosti by sme mali byť pripravení.
Vek nie je len číslo a každý z nás sa vplyvom starnutia stretne s rôznymi problémami, tie sa často týkajú aj jedného z našich najdôležitejších zmyslov - zraku. Oči v istom období začínajú bojovať s oslabeným tkanivom a čoraz komplikovanejšou regeneráciou. S vekom môžeme hovoriť aj o nedostatočných zrakových schopnostiach, kedy sa môže objaviť aj krátkozrakosť, náročnejšie rozlišovanie farieb či mnoho iných problémov.
Zdroj: pixabay.com
Ťažkosti veku
Medzi najbežnejšie zrakové problémy radíme:
- Presbyopiu – Zhoršenie schopnosti zaostriť na blízke predmety. Jej výskyt je najčastejší u ľudí vo veku 40 – 50 rokov. Dokáže sa upraviť okuliarmi a kontaktnými šošovkami.
- Sivý zákal – Známy aj ako katarakta. Postihuje šošovku oka a spôsobuje jej zakalenie, vďaka čomu pacient postupne stráca základné zrakové funkcie. Faktormi sú starnutie, poškodenie oka či prekonanie určitých chorôb. Moderná forma liečby dokáže operačne nahradiť postihnutú šošovku za umelú.
- Glaukóm – Ide o poškodenie zrakového nervu, ktorému predchádza vysoký očný tlak. Často prebieha takmer bez príznakov. Dôraz sa kladie na nutnú prevenciu. Neskoršia liečba prebieha podávaním liekov, v ťažších prípadoch chirurgicky.
- Makulárnu degeneráciu – Ide o poškodenie sietnice (makule), pričom dochádza k strate centrálneho videnia. Spôsobuje ju škála genetických faktorov, starnutie, no aj fajčenie. Liečba spočíva v sledovaní stavu oka. Niektoré prípady si vyžaduj aj lieky alebo laserovú terapiu.
- Diabetickú retinopatiu – Postihuje diabetikov a je spôsobená vysokým krvným cukrom. Dochádza k rozširovaniu alebo zužovaniu ciev, čo následne vedie k poškodeniu zraku, krvácaniu či slepote. Dôležitá je stabilizácia hladiny cukru a monitoring celkového stavu očí.
- Suché oči – Ide o zhoršenie produkcie sĺz, ktoré nedokážu udržiavať oko správne zvlhčené. Medzi hlavných spúšťačov patrí vek, hormonálne zmeny či vplyv prostredia a modrého svetla. Pacient sa stretne s pálením a začervenaním oči. Vyskytnúť sa môže aj pocit piesku v očiach a zhoršenie zraku. Hlavnou metódou liečby je dostatočná lubrikácia oka vo forme umelých sĺz.
Ružová cesta pomoci
Spomínaný syndróm patrí medzi najrozšírenejšie očné problémy a nevyhnú sa mu ani mladší ľudia. Riziko postihuje hlavne tých, ktorí trávia svoj pracovný čas za počítačom či v prašnom prostredí. Vyskytuje sa skôr u nežného pohlavia, predovšetkým kvôli hormonálnym zmenám. Spájaný je aj s menopauzou či užívaním antikoncepcie.
Prvou pomocou je dostatočné zvlhčenie oka, ktoré dosiahneme vďaka umelým slzám. Ich dôležitou súčasťou by mala byť kyselina hyalurónová, ktorá pôsobí ako lubrikačné činidlo. Dokáže na seba viazať molekuly vody, vďaka čomu udržiava integritu slzného filmu. Ružové kvapky Artelac®Rebalance sú voľne dostupnou zdravotníckou pomôckou. Obsahujú 0,15% kyseliny hyalurónovej a vitamín B12, ktorý je dopĺňaný mnohými potrebnými živinami. Artelac®Rebalance dokáže zmierniť príznaky suchých očí a udržiavať oko správne zvlhčené. Vďaka moderným technológiám ich môžete užívať dlhodobo a kompaktné balenie vás dokáže sprevádzať na každej ceste. Stavte na ružovú a navráťte vášmu zraku vytúženú pohodu. Zistite viac na www.hyal.sk/dalsie-produkty.