Zlepšite sa v behu! Skúste tieto 3 tipy.

Sezóna behania je pomaly v plnom prúde. Pravidelne vybiehate z domu, príjemne sa zadýchate, ale akosi sa vám však zdá, že stojíte na mieste a váš výkon je stále rovnaký. Skúste preto naše tipy a svoj výkon iste vylepšíte, behanie bude ľahšie a efektívnejšie.


Zlepšite techniku a dĺžku kroku

Najdôležitejšia je technika behu. Má byť uvoľnená a hlavne šetrná k pohybovému aparátu. Beh na prednej časti chodila je typický skôr pre šprintérov, hobby bežci by mali behať určite na celej ploche chodidla. Optimálna dĺžka kroku je, keď chodidlo došľapuje tesne pred os tela, teda presne pod jeho ťažisko. Veľmi záleží na výkonnosti bežca, aké tempo si zvolí a podľa toho je aj celková dĺžka krokov. Paže by mali byť mierne ohnuté a mali by sa pohybovať v smere behu a mali by byt rytmicky zosúladené s pohybom bežcových nôh a tempom behu. Pri behaní by mali voľne pracovať členkový a kolenný, kolenny kĺb a panvový v celom svojom rozsahu pohyblivosti. Behajte hlavne v pohode a ľahko, sústreďte sa na rytmus bežeckého kroku. Pri behaní si všimnite, aké dlhé kroky robíte. Skúste svoj bežecký krok trocha natiahnuť, dajte si na tom záležať. Zabehnete viac a menej sa unavíte.

Behajte rýchlejšie
Ak chcete vidieť svoje zlepšenie, zmeňte tréning. Nespoliehajte sa len na to, že zabehnete stále väčšiu a väčšiu vzdialenosť. Skúste to radšej so stopkami a zistite, či odbehnete rovnakú trasu za kratší čas ako obyčajne. Čím viac totiž beháte, tým vylepšujete svoju kondíciu i pohyb tela. Mali by ste vzdialenosti zvládať o čosi rýchlejšie než na začiatku. Samozrejme, nepresiľujte sa a bežte tak, ako vám vaše nabraté sily povoľujú.

Nové tenisky
Bežecká obuv je pri tomto type športu skutočne rozhodujúca. Ak skutočne behávate, viete, že tenisky nie sú len módnym doplnkom. Mali by ste mať viacero tenisiek a tie pri tréningoch obmieňať. Tenisky sa odporúča meniť asi po pol roku trénovania, zhruba po 1000 kilometroch. Zistite si presne, ktorý typ je pre vás vhodný a kúpte si obuv podľa toho, aká vám vyhovuje. Pri použití nevhodnej obuvi s nedostatočne tlmivými účinkami trpí celé telo. Ako prvé si to „odnesú“ členky, potom kolenné a bedrové kĺby a napokon chrbtica. S „vybehanými“ teniskami veru dobrý športový výkon nepodáte.


Po ukončení si zásadne nesadajte na zem, skôr sa udržte v pohybe, vykrokujte a doplňte si energiu iontovým nápojom alebo ovocným džúsom. Samozrejmosťou musí byť aj strečing a poriadne natiahnutie svalov, aby sa predišlo ich skracovaniu.

Autor: Janka Radimáková