Zinok posilňuje imunitu a bojuje proti infekciám. V ktorých potravinách sa nachádza?

Zinok patrí medzi esenciálne stopové prvky. Jeho deficit je zodpovedný za státisíce úmrtí na hnačku, zápal pľúc a maláriu najmä v Afrike, východnom Stredomorí a juhovýchodnej Ázii.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie majú milióny ľudí po celom svete nedostatočné množstvo tohto stopového prvku v jedálničku. Jeho deficit predstavuje piaty hlavný rizikový faktor, zodpovedný za vznik ochorení. To znamená, že nedostatok zinku v organizme nie je ojedinelý ani v našich končinách. Prejavuje sa nesprávnymi neurologickými funkciami, slabou imunitou, hnačkou, alergickými reakciami, riedkymi vlasmi, syndrómom dráždivého čreva, akné či vyrážkami.

Benefity zinku

Naopak, dostatočný príjem zinku podporuje obranyschopnosť a pomáha bojovať s infekciami. Vedecké štúdie naznačujú, že to platí aj pre covid-19. Ďalej zinok pôsobí ako silný antioxidant, napomáha vyrovnávať hormonálnu hladinu, je bojovníkom proti cukrovke, podporuje zdravie srdca, je prevenciou hnačky, podporuje plodnosť, je pomocníkom pri absorpcii živín, napomáha zdraviu pečene a je dôležitý pre zdravé svaly. V neposlednom rade je nevyhnutný pre zrak a urýchľuje hojenie rán.
Odporúčaná denná dávka zinku je 8 – 12 mg.

Top potraviny bohaté na zinok

Jahňacie a hovädzie mäso
100 g jahňacieho mäsa obsahuje cca 35 % odporúčanej dennej dávky a rovnaké množstvo hovädzieho mäsa viac ako 30 % odporúčanej dennej dávky (ďalej ODD) zinku. Jahňacie si doprajte pokojne aj častejšie. Čo sa týka hovädzieho, to konzumujte s mierou.

Cícer
Šálka vareného cíceru pokryje ODD zinku na 30 percent. Cícer patrí medzi najzdravšie strukoviny. Má protizápalové účinky, reguluje hladinu cukru v krvi a je zdrojom viacerých antioxidantov. Zastúpený mangán je pokladom pre pokožku. Z ďalších živín stoja za zmienku betakarotén, vitamíny skupiny B, vitamín K, draslík, horčík, vápnik, železo, fosfor a mnohé ďalšie.

Kešu
Štvrť šálky kešu orieškov obsahuje cca 23 % ODD zinku. Kešu oriešky sú zásobárňou prospešných nenasýtených mastných kyselín, vlákniny, B vitamínov, vitamínov E a K, medi, fosforu, horčíka, zinku, železa či selénu. Pravidelná konzumácia kešu znižuje, napríklad riziko vzniku žlčníkových kameňov.

Tekvicové semiačka
Štvrť šálky tekvicových semien disponuje 20 % ODD zinku. Majú zásluhu na znižovaní hladiny cholesterolu v krvi, sú prevenciou osteoporózy, bojovníkmi proti rakovine a depresii. Za vyskúšanie stoja aj vtedy, keď vás trápi nespavosť a máte oslabený imunitný systém.

Kefír (probiotický jogurt)
Šálka kefíru obsahuje okolo 15 % ODD zinku. Kefír je výborným zdrojom bielkovín, vápnika a prospešných črevných baktérií. Ak neholdujete samotnému mlieku a ani syrom, kefír či probiotický jogurt za zaradenie do jedálnička stojí.

Kuracie mäso
100 g kuracieho mäsa má 15 % ODD zinku. Vyberajte si kvalitné kuracie mäso od poctivých slovenských chovateľov. Okrem bielkovín poskytne kuracie mäso vášmu telu vitamíny skupiny B, fosfor či selén.

Vajcia
1 veľké vajce obsahuje 7 % ODD zinku. Vajíčka sú skvelým zdrojom bielkovín, vitamínov skupiny B, vrátane vitamínu B12, ďalej selénu, jódu, fosforu i antioxidantov. Ak vajíčka jete v rámci zdravého a pestrého jedálneho lístka, nemusíte prísun cholesterolu z vajec žiadnym spôsobom riešiť.

Mirka