Zima stále nekončí! Ako si poradiť s nástrahami, ktoré s ňou súvisia?

Každý rok zima so sebou prináša baktérie, vírusy a vzniká známe „chrípkové obdobie“. Tieto prechladnutia a ochorenia vedia poriadne potrápiť. Človek nevládze vstať z postele, nič sa mu nechce a to nehovoríme o neprestávajúcom upchatom nose. Namiesto lyžovania a popíjania vareného vínka, hľadáte vreckovky a zalievate si zázvorový čaj s medom. Pripravili sme si pre vás pár tipov, ako tento boj so zimou a jej nástrahami vyhrať a užiť si celú zimu poriadne, ako sa patrí!

1.    Vetrať, vetrať a vetrať!

Čerstvý vzduch je liekom na všetko. Vyvetráte nie len škodlivé baktérie, ale aj vaša imunita naberie na intenzite a budete odolnejší. Odporúčame vetrať vždy, keď sa to dá. Stačí dokorán otvoriť okno na pár minút a úloha je splnená. Vetranie slúži na reguláciu teploty a vlhkosti vzduchu v miestnosti, ale aj na znižovanie koncentrácie nežiaducich mikroorganizmov a alergénov a tým obmedzuje možnosti prenosu nákazy.

2.    Športom k zdraviu

Akékoľvek športové aktivity odporúčame všetkými desiatimi! Ideálne na čerstvom vzduchu. Ak nemáte v blízkosti les, nič sa nedeje, pretože najdôležitejšia je pravidelnosť. Nielenže urobíte niečo pre svoje zdravie a imunitný systém, budete sa tiež cítiť lepšie a vďaka vyplaveným endorfínom aj šťastnejšie.

Zdroj: pixabay.com

3.    Pestrá strava

Zima so sebou prináša sviatky, ktoré sú plné ťažkých jedál, sladkých koláčov a veľkého množstva alkoholu. Avšak netreba zabúdať, že naše telo potrebuje veľkú dávku vitamínov, ktoré si berie aj zo stravy. Je veľa potravín, ktoré sú chutné a pre telo veľmi prospešné, napríklad brokolica. Obsahuje mnoho vitamínov a minerálov. Má tiež vysoký obsah antioxidačného betakaroténu. Špenát obsahuje vzácne látky, vďaka čomu má veľmi priaznivé účinky na naše zdravie. Hlávková šalát a jeho zázračné účinky vás prekvapia. V šaláte sa ukrýva množstvo vitamínov, ako B1, B2, B6, B9, C, E, K a hodnotný je aj pre obsah železa, vápnika, sodíka, zinku, selénu, horčíka a draslíka. Medzi obľúbenú a zdravú  zeleninu patrí aj reďkovka. Reďkovka pomáha predchádzať srdcovým chorobám a iným srdcovocievnym poruchám, napríklad podporou dobrého cholesterolu a potláčaním zlého. Ovocie ako jabĺčka, slivky a hrozno by tiež mali nájsť miesto na vašom jedálničku.

4.    Pitný režim je základ!

Pravidelný pitný režim zabezpečí správnu funkciu imunitného režimu. Ideálne je piť v priemere 2 litre tekutiny denne. Najideálnejšia je čistá voda, avšak nemusíte pohŕdať ani čajom, hlavne v týchto chladných dňoch vie padnúť dobre.  Kvalitným prísunom tekutín nielenže podporujete našu imunitu, ale predchádzate migréne a dehydratácii. Plus ako bonus budete mať krajšiu, hydratovanú pleť a predchádzate zavodňovaniu organizmu.

5.    Vitamíny a minerály

Nezabúdajte tiež na potrebný prísun vitamínov a minerálov, ktoré sú dôležité pre správnu funkciu organizmu a tvorbu imunitného systému. Aké vitamíny, minerály alebo bylinky by ste mali doplniť počas chladnejších mesiacov?  Bylinný elixír Posilnenie imunity od značky Maxi Vita obsahuje bylinné extrakty z Echinacei, Pľúcnika lekárskeho a poriadnu dávku Vitamínov B6, B12 a C, ktoré pozitívne prispievajú ku zvýšeniu odolnosti proti vírusom a baktériám. Je vhodné ich užívať na podporu prirodzenej obranyschopnosti organizmu, najmä v tomto zimnom období - chrípok a nachladnutí. Viac informácií na www.vitar.sk