Žiarovka nie je svetlo. Na výbere svietidiel si v jednotlivých miestnostiach dajte záležať

Osvetlenie je jedným z najdôležitejších detailov v domácnosti. A hoci väčšina ľudí si pri prerábaní, či zariaďovaní domu necháva výber svietidiel až na koniec, nie je to práve najlepšie riešenie. Rovnako ako výber podľa dizajnu. Základom je totiž kvalita svietidla, ktorá by mala byť pri výbere alfou-omegou nákupu.

„Najväčšou chybou, ktorú v dnešnej dobe robíme pri výstavbe domu alebo zariaďovaní bytu je, že osvetleniu dávame najnižšiu prioritu a rozhodujeme sa na konci zariaďovania a väčšinou teda na základe toho, čo v zostávajúcom rozpočte dokážeme kúpiť. Často sme tiež ovplyvnení skôr dizajnom ako kvalitou svetla,” hovorí Ing. Zlatko Balaš, spolumajiteľ SvetelneStropy.sk. Výber správneho osvetlenia by mal byť rovnako dôležitý ako výber spôsobu kúrenia, izolácie, či kvality okien. Osvetlenie totiž  výrazne ovplyvňuje kvalitu nášho života a aj naše zdravie. 

Ako správne vyberať?

Pri výbere vhodného svietidla by sme mali dbať okrem iného aj na spôsob distribúcie svetla, farbu aj kvalitatívne parametre svetla, ktoré vyžaruje. Taktiež umiestnenie v interiéri, účel priestoru, v ktorom dané svietidlo chceme použiť a mnoho iných parametrov, ktoré v konečnom dôsledku priamo ovplyvňujú to, ako sa v danom priestore budeme cítiť a ako ho  budeme vnímať. „Pri výbere osvetlenia odporúčam poradiť sa odborníkom, tým myslím svetelným technikom. Nie každé dizajnové aj keď drahé svietidlo znamená kvalitné osvetlenie, je v tom rozdiel,” uvádza Balaš.

Veľa ľudí si neuvedomuje vplyv osvetlenia na zdravie

Podľa výsledkov prieskumu, v ktorom bolo dotazovaných vyše 500 osôb, až 28,2 percenta si vôbec neuvedomuje, že osvetlenie môže mať vplyv na ich zdravie. Väčšina z nich pritom bola vo veku 30 až 38 rokov. Napriek tomuto faktu, si až 60 percent opýtaných vyberá osvetlenie podľa kvality. Približne 20,8 percenta si ho vyberá podľa nízkej ceny, 14,5 percenta podľa dizajnu a zvyšných 4,8 percenta podľa iných parametrov.

Dopad na zdravie

Ak sa pýtate aký konkrétny vplyv môže mať zlé osvetlenie na naše telo, skôr sa nám pri ňom môžu unaviť oči, začnú nás svrbieť, rezať, páliť, až bolieť. Neskôr sa nám môže začať rozmazávať videnie a tak musíme ukončiť vykonávanú činnosť a oddýchnuť si. Preto je dôležité kvalitné umelé osvetlenie, ktoré by malo mať primeranú intenzitu, príjemnú pre naše oči. 

Možnosti osvetlenia v jednotlivých miestnostiach podľa architekta interiérového dizajnu Ing. arch. Romana Merkla:

  • dôležité vedieť na čo a kedy sa daná miestnosť bude využívať. Tak vieme zvoliť správnu svietivosť a spôsob svietenia či farbu svetla.
  • najideálnejšie je rozptýlené svetlo, kedy je plocha miestnosti rovnomerne osvetlená.
  • vhodné myslieť aj na farbu svetla podľa typu činnosti,ktorú chceme pri ňom vykonávať, napríklad na relax je vhodnejšie teplé biele svetlo okolo 3000 K a na prácu zase studenšia biela okolo 5000 K.
  • v chodbách je vhodné líniové nepriame svietenie.
  • hlavné osvetlenie môže byť doplnené o dizajnové kúsky ako stojanové alebo zavesené svietidla na dotvorenie interiéru, ktoré dodá miestnosti šmrnc.


Dizajn
Najviac v kurze je stále severský dizajn, s minimalistickým čistým nábytkom v neutrálnych farbách a prírodných materiáloch doplnený farebnými akcentmi v podobe doplnkov alebo solitérnych kúskov. „Stále sa však objavujú aj interiéry v retro, či provensálskom štýle. Záleží to naozaj od vkusu jednotlivca no myslím, že celkovo by sa to dalo zhrnúť že v návrhoch prevláda veľa prírodných materiálov, biela a pastelové farby, doplnky a jednotlivé výrazne kúsky na doplnenie,” uvádza Merkl.
Zaujímavou voľbou môžu byť i svetelné stropy, ktoré vďaka svojej konštrukcii a technológii svietenia, ako aj difúzoru z barrisolu, majú v podstate neobmedzene tvarové a veľkostné možnosti. Možno ich teda umiestniť takmer kamkoľvek.  Svetelný strop je navyše možné atypicky upraviť materiálom podľa špeciálnych požiadaviek napríklad drevená dyha, tapeta, či textil alebo koža.