Zeleninou ku šťastiu? Podľa štúdie je to možné!

Dostatočný príjem zeleniny a ovocia sa spája s mnohými benefitmi. Najnovšie však aj s vyššou úrovňou vnútornej pohody a šťastia.

Väčšine z nás je notoricky známe odporúčanie, že je potrebné denne zjesť aspoň 5 porcií zeleniny a ovocia. Niektorí odborníci dokonca zvýšili toto množstvo na 7 až 8 porcií počas dňa, čo je v prepočte 700 – 800 g. Bohužiaľ, väčšina Slovákov je v tomto smere na tom biedne a vystačí si s jednou, maximálne dvomi porciami zeleniny či ovocia. Tým sa ukracujú o množstvo fyzických i psychických benefitov.

Zeleninou ku šťastiu

Štúdia sa zamerala na skúmanie súvislosti medzi príjmom zeleniny a pocitom subjektívneho šťastia. Nie je žiadnym tajomstvom, že zelenina je nabitá vitamínmi, minerálmi, stopovými prvkami a antioxidantmi, ovplyvňujúcimi telesné i duševné funkcie. Antioxidanty chránia bunky pred oxidačným stresom, spojeným aj so vznikom depresie či úzkosti.
V štúdii si vedci vzali na mušku 75 ľudí vo veku 18 – 65 rokov, pričom ich rozdelili do dvoch skupín. Experiment trval 8 týždňov, počas ktorých testovacia skupina dostávala čerstvú alebo mrazenú zeleninu a konzumovala približne dve až štyri porcie zeleniny každý deň. Na výber mali z viac ako 30 druhov rôznej zeleniny. Kontrolná skupina si pochutnávala na svojej bežnej strave. Na zistenie úrovne šťastia bol použitý SHS test, teda Subjective Happiness Scale. Odpovede vedci vyhodnotili a prišli so záverom, že skóre SHS testu sa zvýšilo pri konzumácii väčšieho množstva zeleniny.

Prečo zelenina ovplyvňuje duševné zdravie? Tak napríklad preto, lebo obsahuje horčík či vitamíny skupiny B, ktoré majú vplyv na vnútorné rozpoloženie. Vitamín C disponuje schopnosťou vplývať na tvorbu neurotransmiterov, ako serotonín či dopamín, hormónov dobrej nálady. Antioxidanty zasa majú antioxidačné a protizápalové vlastnosti, čiže chránia bunky pred poškodením oxidačným stresom a následným vznikom ochorení, medzi ktoré patria aj úzkosť či depresia.

Akú zeleninu konzumovať?

Zelenina a ovocie by mali byť súčasťou každého jedla, ktoré konzumujete. Výhodou zeleniny je to, že v porovnaní s ovocím obsahuje oveľa menej kalórií. Ak si ju naservírujete na tanier, dodá telu potrebné nutričné látky a zároveň skvelo zasýti.

V rámci jedálnička sa snažte prijímať čo najpestrejšiu škálu zeleniny, s prihliadnutím na sezónnosť a lokálnosť. Počas chladných mesiacov príjem čerstvej zeleniny doplňte o mrazenú, pridajte ju do polievok alebo ju uduste. Existuje množstvo jednoduchých a chutných receptov, vďaka ktorým si konzumáciu zeleniny zamilujete.
Nielen počas chladných mesiacov roka vám výbornú službu poskytne fermentovaná zelenina – niet nad kvalitnú kvasenú kapustu, fermentované uhorky alebo kimči.

Mirka