Zeleň v domácnosti – Na čo si dávať pozor, aby vynikala v najkrajšom svetle!

Izbové kvety si zaobstarávame jednak pre príjemnú atmosféru, vzhľad kvetín, energiu a čistejší vzduch. Pri pohľade na kvitnúce kvety máme pocit, že sme skutočne v prírode, pohládza nás to a upokojuje. To sú hlavné benefity pri pestovaní zelene v domácnosti. Čo vás však môže nemilo prekvapiť, vyrušovať alebo obmedzovať?

Každá izbová rastlina je iná. Informujte sa o špecifikách pri ich starostlivosti

Čím nás dokážu izbové kvety nepríjemne „rozvášniť“, je ich nezdravý, hynúci vzhľad. Áno, môžeme si za to sčasti sami, ale takto vôbec neprispievame ani k perfektnej atmosfére u nás doma, ani k ich vitalite.

Ak sa nevieme o izbové rastliny správne starať, nezaujíma nás to a neprechovávame k nim zvýšený záujem, tak ich nemajme vôbec!

Musíme mať aspoň všeobecný prehľad o tom, ktorá rastlina je svetlomilná, ktorá náročnejšia na zálievku, ktorú nemožno ani v lete dať na balkón a ktorej výlučky sú nebezpečné pre vaše dýchanie.

Pozor, poznáte aj vy fikusy ako nenáročné izbové kvety? Nielen medzi nimi, ale aj medzi desiatkami ďalších druhov sa nájdu viac a menej náročné na starostlivosť. Takisto nebuďme ľahostajní k ich zdraviu počas vegetačného pokoja, aj vtedy potrebujú starostlivosť, len zväčša v menšej miere.

Prečo na to upozorňujeme? Kvety v slabej kondícii vädnú, do prostredia sa nedostávajú priaznivé biologické látky, skôr ich metabolický odpad a čím sú nezdravšie, tým viac vyhovujú škodcom a otravnému hmyzu v našich interiéroch.

Zeleň, pastva nielen pre naše oči...

Ale aj pre domácich miláčikov, deti a návštevy. Živé kvety priťahujú pozornosť, no samy sa nedokážu brániť. V domácnosti ich neoplotíme, a preto sa buď naše zvieratká s nimi naučia žiť v symbióze, alebo ich musíme dostať na vyššie miesto. Najmä mačky majú tendenciu načahovať sa za listami, pozhrabávať hlinu a po kmeňoch si brúsiť pazúriky. Pozor aj na deti, v domácnosti napestujte rastliny vylučujúce prchavejšie, nebezpečné látky škodlivé dýchaniu a koncentrácii.

Staráte sa o ne, ale čo s tým neporiadkom?

Tak ako je pre nás prirodzené vypadávanie vlasov, tak izbové kvety strácajú na listoch. Opadané listy na podlahe, natrúsená hlina, „mláčka“ po preliatí a konáriky ohýnajúce sa o stenu, to naozaj musíte okamžite vyriešiť, inak poškodíte rastlinke, aj celkovému výrazu.

Ideálne, ak má vaša izbová rastlina jedno trvácne miesto, je umiestnená v črepníku vyhovujúcom jej hmotnosti a výške a v jej blízkom okolí nie je žiadna „prekážka“, ani väčší bytový doplnok, ktorý by ju mohol poškodiť. Veľké izbové kvety potrebujú naozaj široký priestor pre zdravý rast, teda aj vaša obývačka alebo spálňa má byť tých lepších rozmerov.

Inak rastliny podnecujú úplne opačný efekt – miestnosť opticky zmenšujú, zapratávajú, bránia vám vo výhľade, údržbe nábytku a technológií, znemožňujú pohyb a neustále sú premiestňované (výnimku v tom predstavuje najmä ranné vetranie - prudké, nárazové, pred ktorým chcete rastliny ochrániť).

Chcete ich v domácnosti aj pre lepšie duševné zdravie?

Tak im v ich pozitívnom pôsobení nebráňte! Nie je nič horšie ako dívať sa na rastlinku, ktorá priam trpí na „tieň“ z našich monitorov, na pracovný neporiadok a iný elektrosmog. Ako už len môže pôsobiť rastlina v zátiší výpočtovej techniky? Nezaobstarávajme si rastliny len preto, že je to in, ale že to chceme hlavne my. V lepšom prípade by boli schopné pohltiť všetok zápach a elektrosmog (napr. sukulenty), ale takto ich nimi skôr priotrávime.

Prechovávate aj vy názor, že s menšími izbovými kvetmi je menej starosti? Opak je pravdou, resp. môže sa stať, že na ne zabudneme úplne a žiaľ, stanú sa súčasťou len nášho domáceho chaosu.  

...Kvety sú tu na to, aby vynikali, ozdravovali, tešili nás a upozorňovali, že na prírodu si jednoducho musíme nájsť čas!

Tatiana