Zdravý a výživný zelený hrášok. Prečo si ho dopriať?

Pamätáte si na obdobie detstva, keď ste si hrášok trhali a zrubili priamo u rodičov či starých rodičov na záhrade? Pripomeňte si tento bezstarostný čas tým, že si doprajete čerstvý zelený hrášok. Aktuálne je jeho sezóna, tak to využite!

Zelený hrášok je zdrojom vitamínov, minerálov, vlákniny, chlorofylu, ale aj karotenoidov, ako luteínu a zeaxantínu, ktoré sú potrebné pre zdravý zrak. Počas sezóny si ho môžeme dopriať čerstvý iba tak, alebo ho pridať do šalátu. Po zvyšok roka je k dispozícii mrazený.

Okrem zeleného hrášku existujú aj iné odrody, ako napríklad žltý, čierny či fialový hrach. Majú podobný vzhľad, ale chuť a nutričné zastúpenie je mierne odlišné.

Benefity zeleného hrášku

  • Je zásobárňou vitamínov a minerálov

Pol šálky hrášku, čo je približne 170 g, obsahuje 62 kcal, 11 g sacharidov, 4 g vlákniny, 4 g proteínov, 34 % ODD betakaroténu, 24 % ODD vitamínu K, 13 % ODD vitamínu C, 15 % ODD tiamínu, 12 %  ODD kyseliny listovej, 11 % ODD mangánu a 7 % ODD železa. Okrem toho je bohatý na cenné polyfenoly, vďaka ktorým disponuje mnohými zdravotnými výhodami.

  • Pomáha pri chudnutí

Zelený hrášok je výborným spestrením diétneho jedálneho lístka. Vďaka vláknine a proteínom aj skvelo zasýti. Nehovoriac o tom, že obsahuje iba malé množstvo kalórií, čiže ho možno použiť aj na prípadné zahnanie hladu.

  • Znižuje hladinu cholesterolu

Konzumáciou zeleného hrášku môžeme znížiť hladinu LDL cholesterolu. Okrem toho zastúpené antioxidanty prispievajú k celkovej eliminácii rizika vzniku kardiovaskulárnych ochorení.

  • Podporuje pamäťové schopnosti

Pre dobrú pamäť je dôležitý tiamín, teda vitamín B1, ktorý je v hrášku naozaj bohato zastúpený.

  • Prospieva tráveniu

Pôsobivé množstvo vlákniny v zelenom hrášku prispieva k pravidelnému vyprázdňovaniu, čím sa znižuje aj riziko vzniku zdravotných ťažkostí v oblasti tráviaceho traktu, ako napríklad Crohnovej choroby, syndrómu dráždivého čreva či rakoviny hrubého čreva.

  • Je pokladom pre kosti

Pre silné a zdravé kosti je dôležitý vitamín K. Ten je nevyhnutný aj pre správnu krvnú zrážanlivosť.

  • Má protizápalové vlastnosti

V zelenom hrášku sú zastúpené saponíny, významné fytonutrienty. Tie ovplyvňujú schopnosť hrášku znižovať zápal v tele, ktorý môže viesť k vzniku chronických ochorení, ako napríklad rakoviny.

Existujú vedecké štúdie, ktoré preukázali, že saponíny pomáhajú už pri vzniknutých nádoroch – zmenšila sa ich veľkosť a ďalej nerástli. Protizápalovými vlastnosťami disponujú aj vitamín C a zinok.

  • Pozor na antinutričné látky

Pre väčšinu zdravých ľudí antinutrienty v zelenom hrachu v podobe kyseliny fytovej a lektínov nepredstavujú problém. Avšak treba mať na pamäti, že kyselina fytová môže narúšať vstrebávanie minerálov, ako železo, vápnik, zinok a horčík. Lektíny sú spojené s nadúvaním a takisto môžu blokovať absorbciu niektorých látok.

Tráviacim problémom môžeme predísť tak, že si doprajeme denne maximálne 1/3 – ½ šálky zeleného hrášku. Čo sa týka zníženia množstva antinutrientov, za vyskúšanie stojí fermentácia alebo tepelná úprava, ktorou sa ich obsah zníži.

Mirka