Zázvor by nemal chýbať vo vašej kuchyni. Koľko si ho bezpečne dopriať?

Zázvor, u nás známy aj ako ďumbier, je koreňová zelenina a používa sa najmä ako korenie. Okrem toho je ale cenený aj pre svoje liečivé účinky a využíva sa v tradičnej prírodnej medicíne. Pozitívne účinky zázvoru na ľudské zdravie sú podložené aj mnohými vedeckými štúdiami.

Táto rastlina obsahuje množstvo cenných látok. Ide hlavne o vitamíny skupiny B, vitamín C a E, ďalej minerály ako horčík, draslík, železo, vápnik, fosfor, zinok či mangán.

Dôležitou zložkou je aj esenciálny olej gingerol, ktorý je hlavnou  bioaktívnou zlúčeninou stojacou za väčšinou liečivých vlastností zázvoru.

Účinky na zdravie

Zázvor možno pokojne nazvať pokladom pre zdravie. Tu je niekoľko jeho hlavných pozitívnych účinkov na náš organizmus:

  • Protizápalové a antioxidačné účinky - pomáha pri ochoreniach, ako je napríklad artritída
  • Pozitívny vplyv na trávenie - prírodný prostriedok proti nevoľnostiam (aj po chemoterapii), proti nadúvaniu, nechutenstvu či rannej nevoľnosti u tehotných žien
  • Podpora imunitného systému - pomáha zvyšovať obranyschopnosť organizmu a odporúča sa aj ako podporná liečba pri prechladnutí a chrípke
  • Znižovanie hladiny cukru v krvi
  • Pomoc proti bolesti svalov a menštruačným bolestiam
  • Podpora zdravia srdca a ciev - pravidelné užívanie zázvoru reguluje krvný tlak a hladinu cholesterolu, čím znižuje riziko srdcovo-cievnych chorôb.
  • Podpora chudnutia - zázvor podporuje produkciu tepla v tele, čo vedie k vyššej spotrebe energie a kalórií
  • Pomoc proti zápachu z úst
  • Protirakovinové účinky - viaceré štúdie preukázali, že zázvor je efektívny v boji proti rakovine (hlavne rakovine prsníka, hrubého čreva, vaječníkov či prostaty). Ide najmä o účinok gingerolu, ktorý dokáže zastaviť šírenie metastáz.

                                                                   Zdroj: freepik.com

Ako zázvor konzumovať?

Je veľa možností, ako zázvor zaradiť do svojho jedálnička.

Mnohí ho iste poznajú vo forme voňavého čaju, ktorý najlepšie chutí s citrónom a medom. Pravidelné pitie tohto čaju sa odporúča obzvlášť v chladnejších mesiacoch na podporu imunity a ochranu proti vírusovým ochoreniam.

V kuchyni sa používa na dochutenie rôznych jedál a mäsa.

Možno z neho urobiť i džem, pridávať si ho surový do smoothie či šalátov. Možností je však ešte viac - zázvor si môžeme pridať do polievky alebo do chutných koláčikov, takzvaných zázvorníkov.

                                                          Zdroj: freepik.com

Koľko zázvoru je už príliš?

Napriek tomu, že zázvor je cennou liečivou rastlinou, treba s ním narábať opatrne. Nadmerná konzumácia zázvoru môže viesť k tráviacim ťažkostiam, ako je reflux, pálenie záhy a hnačka.

Pre dospelého človeka odborníci neodporúčajú  viac ako cca 1cm koreňa, čo sa rovná približne 4g čerstvého, alebo 1g sušeného, zázvoru za deň.

Väčšina lekárov sa zhoduje v tom, že zázvor by nemali konzumovať deti  mladšie ako 2-3 roky a opatrnosť treba aj v prípade tehotenstva a dojčenia.

V neposlednom rade musia byť opatrní pacienti s rôznymi chronickými ochoreniami ako aj pri užívaní niektorých liekov.

 

 

 

Zdroj foto: freepik.com