Zážitkové vzdelávanie inšpiruje pri výbere vysokej školy

Ako funguje vodné dielo, na čo všetko je užitočné a aké profesie sú potrebné na jeho prevádzku? Aj na tieto otázky dostali odpovede žiaci dvoch stredných škôl, ktorí sa zúčastnili zážitkových exkurzií v Gabčíkove.

Cieľom spoločného projektu Trnavského samosprávneho kraja (TTSK), Vodohospodárskej výstavby, š. p. a Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj je inšpirovať mladých ľudí pri rozhodovaní o ich budúcej kariére. Pilotný program zameraný na techniku, hospodárenie s vodou a energetiku je realizovaný s finančnou podporou občianskeho združenia Vodohospodári. Žiaci župných škôl absolvovali prvé exkurzie v úvode októbra.

„Absolventi technických aj prírodovedných odborov sú na trhu práce žiadaní. Aj preto sme sa rozhodli upriamiť pozornosť študentov župných stredných škôl na atraktivitu oblastí, v ktorých môžu po absolvovaní takto zameraného štúdia pôsobiť. Podnet k premýšľaniu o budúcej profesii sme im sprostredkovali zážitkovou formou. Vidieť zblízka fungovanie plavebných komôr alebo nazrieť do vodnej elektrárne, ktorá nie je verejnosti inak prístupná, môže byť jedným z aspektov pri rozhodovaní sa o vysokoškolskom štúdiu,“ hovorí riaditeľ odboru školstva Úradu TTSK Stanislav Pravda.

Prvé dve exkurzie, ktoré v spolupráci s Vodohospodárskou výstavbou, š. p. a občianskym združením Vodohospodári pripravila KOCR Trnavský kraj, v prvej polovici októbra absolvovalo dohromady 130 študentov z SPŠ dopravná Trnava a SPŠ stavebná Trnava. Na lodi Kriváň sa preplavili cez plavebné komory Vodného diela Gabčíkovo a potom nazreli aj do jeho útrob. Priamo od odborníkov sa dozvedeli ako fungujú obrovské turbíny na výrobu elektrickej energie, ale aj to ako môže táto stavba zabrániť povodniam.

„Vodné dielo Gabčíkovo je jedným z najväčších projektov svojho druhu v Európe, okrem toho majú odborníci z Vodohospodárskej výstavby na starosti ďalších vyše 350 vodohospodárskych, hydroenergetických a inžinierskych stavieb po celom Slovensku. Na ich prevádzku a rozvoj sú potrebné ďalšie generácie profesionálov. Do projektu Zážitkové vzdelávanie sme sa zapojili preto, aby sme ich týmto spôsobom získali pre prácu, ktorá má aj v rýchlo meniacom sa svete určite budúcnosť,“ hovorí Peter Molda, generálny riaditeľ štátneho podniku Vodohospodárska výstavba.

„Energetika a hospodárenie s vodou je pilotným programom nášho projektu Zážitkové vzdelávanie. Tešíme sa veľkému záujmu zo strany župných škôl. V budúcnosti im ponúkneme aj ďalšie programy zamerané na prírodné vedy, ale aj na služby, kultúru a históriu. Mladým ľudom týmto spôsobom predstavíme viaceré unikátnosti s cieľom vážiť si a byť hrdí na to čo naša destinácia ponúka a samozrejme so zámerom hlbšie spoznávať Trnavský kraj zážitkov,“ uzatvára Agáta Mikulová, riaditeľka KOCR Trnavský kraj.

Zdroj foto: Trnavský kraj zážitkov