Zaujímavosti o pitnej vode, ktoré ste nevedeli
Prvé teplejšie mesiace a slnečné lúče nás prebúdzajú k životu. Aj náš biorytmus sa mení a oveľa viac času trávime na čerstvom vzduchu. Po mnohých pokusoch s jarným detoxom je načase zamyslieť sa nad trvalou zmenou v našom živote. Prečo nezačať rovno tým najdôležitejším, správnym pitným režimom? Poradíme vám pár tipov, ako na to a dozviete sa zaujímavosti, ktoré vás presvedčia o jeho dôležitosti.
Strašiak menom dehydratácia
K lepšej starostlivosti o zdravie nás väčšinou doženie až choroba a zdravotné problémy. Pri dlhodobom zanedbávaní pitného režimu vám môže hroziť poškodenie obličiek, bolesť kĺbov a brucha, zápcha, zhoršenie chronických ochorení a po čase môžete prestať pociťovať smäd. Pri krátkodobej dehydratácii vás potrápi bolesť hlavy, búšenie srdca a tŕpnutie končatín či pier, celková únava, ktorá môže viesť až ku kolapsu. A to nevravíme o podráždenosti, suchej pokožke a tmavom moči. Stoja nám všetky tieto problémy za to?
Všetkého veľa škodí, aj priveľa vody
Všetci vieme o dôležitosti pitného režimu, preto sa čoraz častejšie stretávame aj s iným extrémom, nadmerným pitím vody. Môže ísť o psychickú závislosť na vode, kde do tela dostávate neprimerané množstvo tekutín v snahe dodržať pitný režim, ale dokonca aj o otravu vodou. Dochádza k nej, ak počas krátkeho časového intervalu vypijeme prílišné množstvo vody. Kedy je tej vody priveľa? Už vypitie 8-10 litrov v priebehu pár hodín môže pre náš organizmus znamenať hotovú pohromu. Počas jednej hodiny by sme nemali prijať viac ako 1 liter vody. Inak spôsobíme problém nielen nášmu žalúdku, ale aj vylučovacej sústave. Podobne ako pri dehydratácii, aj prílišná hydratácia spôsobuje bolesti hlavy, vracanie, dezorientáciu, vysoký vnútrolebkový tlak až opuch mozgu, poruchu vedomia či kómu.
Studené nápoje nám viac uškodia, ako nás ochladia
Počas horúcich letných dní by ste sa najradšej vykúpali v studenom bazéne? Rovnako sa správate aj pokiaľ ide o tekutiny? Veľa ľudí v lete uprednostňuje chladené nápoje, najlepšie doplnené kockami ľadu. Na prvý pohľad máme pocit, že sa náš organizmus ochladí, ale opak je pravdou. V našom organizme chladený nápoj spôsobí teplotný šok. Veď ani obed si nedáte pred jedením do chladničky. Keď sa v žalúdku stretne teplé jedlo a ľadový nápoj, môže nám to spôsobiť nielen tráviace ťažkosti, ale aj zrazenie tukov, ktoré sa nachádzajú v jedle, čo vedie až k celkovému spomaleniu metabolizmu.
Aké nápoje by sme mali piť?
V prvom rade by konzumované nápoje mali obsahovať čo najmenej cukru (menej ako 6%) a ich teplota by mala byť vyššia ako 12 ̊C. Hlavne pite počas celého dňa a nie nárazovo. Najväčší podiel vody by ste mali vypiť do štvrtej poobede. Ak pijete prevažne čistú stolovú vodu, skúste do svojho pitného režimu zaradiť aj minerály. Napríklad vodu obohatenú o molekuly vodíka, ktorá nielen že pomáha pri regenerácii po športe a pri redukcii hmotnosti, ale pôsobí ako silný antioxidant a podporuje imunitu čo je v dnešných časoch veľmi dôležité. . Na výrobu vodíkovej vody vám pritom postačí FLASKA, prenosný generátor ktorý premieňa obyčajnú vodu na vodíkovú stlačením jedného tlačidla. Okrem toho, že vodíková voda pomáha redukcii oxidačného stresu, zlepšuje fyzickú výkonnosť, má protizápalový účinok, a je účinná aj v boji proti chorobám životného štýlu, jej používanie je vcelku upokojujúce – 3 minúty si môžete oddýchnuť a pozerať sa, ako prebieha proces obohacovania vody o molekulárny vodík. Navyše je veľmi bezpečná a jej výroba je veľmi lacná. Doprajte vášmu telu pitný režim v tej najkvalitnejšej forme.