Zápal ďasien najskôr prezradí zápach z papule domáceho miláčika
Dentálna hygiena u psov a mačiek je často podceňovanou súčasťou celkovej zdravotnej starostlivosti, no jej zanedbanie môže viesť k závažným zdravotným problémom. Hoci ide o jeden z najfrekventovanejších zákrokov v celkovej anestézii, majitelia prichádzajú do veterinárnej ambulancie často až pri rozvinutom zápale ďasien, odborne gingivitíde. Problémy so zubným kameňom sa môžu objaviť už v mladom veku, najmä u psov malých plemien a u mačiek. Správna dentálna hygiena a prevencia môžu predísť závažnej infekcii, ktorá sa môže šíriť do celého organizmu.
Malé plemená majú viac zubného kameňa
Problémy s chrupom už dávno nie sú záležitosťou len starších zvierat. Zápal ďasien a zubný kameň sa dnes objavujú aj u veľmi mladých psov, najmä malých plemien. „Je fakt, že kedysi mali psy zubný kameň až v 10. roku života. Dnes ho však pozorujeme výrazne skôr, napríklad u yorkshirských teriérov býva zápal ďasien prítomný už aj v treťom roku života. Mala som prípad, keď päťročný psík musel podstúpiť trhanie takmer všetkých zubov, pretože sa mu kývali. Ťažkosti s gingivitídou v mladom veku majú aj čivavy,“ hovorí MVDr. Lenka Ovečková zo Super zoo Veterina. Dôležitá je prevencia. U menších plemien sa preto odporúča čistenie chrupu raz ročne, zatiaľ čo u väčších plemien stačí interval niekoľkých rokov.
Mačky trpia závažnejšími príznakmi gingivitídy
Mačky sú rovnako ako psy náchylné na problémy s gingivitídou, často dokonca trpia závažnejšími príznakmi. „U mačiek sa zápal zvyčajne začína na stoličkách a spôsobuje ťažkosti s prijímaním potravy. Často odmietajú granule, pri jedení si vytáčajú hlavu do strán, alebo im jedlo vypadáva z papule, čo sprevádza zvýšené slinenie a majiteľ niekedy spozoruje krvavé sliny. Zápal ďasien u mačiek sa pritom objavuje už v pomerne mladom veku. Pri ťažkej gingivitíde podávame mačke najskôr nesteroidné antiflogistiká proti zápalu, následne môžeme pristúpiť k liečbe antiniotikami až po tejto terapii pristúpime k ultrazvukovému čisteniu chrupu,“ upozorňuje MVDr. Dagmar Zähringer, PhD. zo Super zoo Veterina. Zodpovedný majiteľ by preto mal myslieť na zdravie ústnej dutiny svojho miláčika včas.
Riziká spojené so zanedbaným chrupom
Zápal ďasien môže viesť k vážnym zdravotným problémom. Neošetrený zubný kameň spôsobuje zápal ďasien, ktorý sa môže šíriť krvou do životne dôležitých orgánov - srdca, pečene či obličiek. „Majitelia zvierat si často neuvedomujú, že zápach z papule ich psa či mačky môže signalizovať vážnejší problém. Baktérie pod zubným kameňom sa šíria do organizmu, čo môže vyvolať komplikácie nielen v ústnej dutine, ale aj v celom tele,“ varuje MVDr. Dagmar Zähringer zo Super zoo Veterina a prízvukuje, že zviera nemusí mať ďasná viditeľne zapálené. Stačí, ak je okolo zubu tenký červený lem na ďasne.
Vyšetrenie dutiny ústnej
O stave chrupu napovie viac preventívna dentálna prehliadka u veterinára v trvaní približne 30 minút. Jej súčasťou je kompletné vyšetrenie dutiny ústnej, posúdenie stavu chrupu, stanovenie liečebného postupu a individuálne poradenstvo pre domáce čistenie zubov, vhodných doplnkov a kŕmenie. V prípade, keď odborník odporučí ultrazvukové čistenie chrupu v celkovej anestézii, je vhodné absolvovať odber krvi s dôrazom na počet bielych krviniek, červených krviniek, hladiny cukru v krvi, ako i na zápalové parametre a zdravie pankreasu či obličiek.
Čistenie zubov ultrazvukom v celkovej anestézii
Dentálna hygiena u psov a mačiek si niekedy vyžaduje dôkladné ošetrenie v celkovej anestézii. Pomocou ultrazvukového prístroja sa efektívne odstráni zubný kameň nielen z povrchu zubov, ale aj z menej prístupných miest – z vnútorných a zadných častí zubného oblúka. „Anestézia nám umožňuje vyčistiť všetky zuby do hĺbky, vrátane oblastí okolo ďasien, kde sa tiež tvorí zubný kameň. Až po tomto dôkladnom vyčistení môžeme pristúpiť k prevencii, ktorá spočíva v používaní zubných kefiek, špecializovaných zubných pást či dentálnych pamlskov,“ vysvetľuje MVDr. Lenka Ovečková. V štádiu rozvinutého zubného kameňa by preventívne opatrenia totiž neboli efektívne. Výkon trvá približne 20 minút, pričom zvieratko odchádza domov po svojich, približne hodinu po zákroku. Od 1. októbra do 30. novembra 2024 ponúka Super zoo Veterina špeciálnu akciu na preventívnu dentálnu prehliadku len za 10 eur. V prípade potreby je možné absolvovať ultrazvukové čistenie chrupu so zľavou 15 %.
Zdroj foto: pixabay; Tatiana Kubišová