Záhradkárčenie a domáce práce podporujú zdravie srdca starších žien
Úplným základom pre každého z nás by malo byť aspoň 30 minút svižnej chôdze denne. Podľa štúdie sú však pre zdravie srdca prospešné aj obyčajné domáce práce.
V rámci štúdie si vedci vzali na mušku ženy po menopauze nad 62 rokov po obdobie približne 6 rokov. Zistili veľmi zaujímavé informácie. Ženy, ktoré vykonávali domáce práce alebo záhradkárčili aspoň štyri hodiny denne, mali až o 43 percent nižšiu pravdepodobnosť, že budú trpieť srdcovými chorobami, v porovnaní s dámami, ktoré tak robili menej ako dve hodiny denne. Záver vedcov je teda jednoznačný – aj obyčajnými domácimi prácami a aktivitou na čerstvom vzduchu sa dá predchádzať chorobám.
Čo sa týka starších žien, tak medzi rizikové faktory vzniku srdcových ochorení patria, napríklad hypertenzia, vysoký cholesterol, fajčenie, sedavý spôsob života a konzumácia vysoko priemyselne spracovaných potravín.
Tipy, ako predchádzať chorobám srdca
Iba hýbať sa nestačí. Predchádzať srdcovým chorobám a vôbec civilizačným ochoreniam ako takým je potrebné na všetkých frontoch. Čo je dôležité?
- Jednou z najdôležitejších vecí je psychické nastavenie. Chronický stres je spúšťačom zápalu v tele zodpovedného za väčšinu ochorení. Stres vám pomôže zvládnuť už niekoľkokrát spomínaný pohyb, venovanie sa koníčkom, stretávanie sa s príjemnými ľuďmi, hlboké dýchanie, všímavosť, pozitívne afirmácie či vizualizácia. Vyberte si to, čo bude na vás fungovať najlepšie.
- Ďalším dôležitým pilierom zdravého životného štýlu a, samozrejme, aj prevenciou kardiovaskulárnych ochorení je strava. Väčšina starších ľudí konzumuje, napríklad minimum ovocia a zeleniny. Pritom odporúčania hovoria jednoznačne – denne prijať aspoň 500 g zeleniny a ovocia. V jedálničku starších ľudí tiež chýbajú, napríklad strukoviny, kvalitné mliečne výrobky, orechy, semená, za studena lisované oleje a podobne. Samozrejme, v rámci jedálnička je jednou z najdôležitejších vecí vyhýbanie sa konzumácii vysoko priemyselne spracovaných potravín.
- Nemožno opomenúť kvalitný a dostatočne dlhý spánok a vôbec oddych ako taký. Vo vyššom veku je veľmi dôležité počúvať svoje telo a vnímať jeho signály. Keď cítite únavu, oddýchnite si.
Zaujímavou informáciou je aj to, že riziko vzniku srdcových ochorení môžu zvýšiť aj ftaláty nachádzajúce sa vo väčšine plastov, teda aj v obaloch na potraviny.
Mirka
Zdroj: https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/JAHA.121.023433