Záhorácka kuchyňa a jej špeciality
Charakteristickou plodinou Záhoria je kapusta, ako hovoria Záhoráci – „zelé“. Vďaka špeciálnemu zloženiu pôdy má záhorácka kapusta výraznú, ostrú, chrenovú chuť. Odjakživa ľudia na Záhorí tlačili kapustu do veľkých pevných sudov, do ktorých sa okrem kapusty pridávali i rôzne ingrediencie. Preto niektorí tvrdia, že záhorácka kapusta je na Slovensku najlepšia. Dokonca sa v Stupave každoročne koná festival „Dni zelá“ a v celom kraji sa usporadúvajú súťaže o najkrajšiu hlávku kapusty, najväčšiu hlávku kapusty a najlepšie chutiacu kyslú kapustu.
Ale snáď najznámejšou a najslávnejšou špecialitou regiónu je skalický trdelník – sladký múčnik, neodmysliteľná to súčasť všetkých skalických trhov, svadieb, hodov a vinobraní. Je to výrobok z kysnutého cesta, ktorý sa robí tak, že sa pás cesta namotá na drevený valec – „trdlo“ , obalí posekanými orechmi a pečie, lepšie povedané opeká sa otáčaním, nad otvoreným sálavým žiarom z dreveného uhlia. Upečený sa posype cukrom a rozkrája. Trdelníky sa síce robia aj s inými príchuťami (makovou, škoricovou, mandľovou, …), ale pravý skalický trdelník smie byť posypaný len orechmi a práškovým cukrom. Na jeho počesť v Skalici usporadúvajú deň trdelníka tzv. „trdlofest“. Od roku 2007 je skalický trdelník chránený Európskou úniou ako pôvodná miestna špecialita.
Oblasť je známa i svojim vinárstvom. Vinnej réve sa tu vždy darilo. Hrozno sa spracováva v malých „sklípkách“, rozosiatych po celom úpätí okolitých kopcov a hôr. Víno sa lisuje v lisovacom stroji a uchováva v drevených sudoch uložených v týchto „sklípkách“. Záhorákmi odjakživa lomcovala tiež „slivovica“, pálená v miestnych páleniciach. Sliviek sa v kraji rodí skutočne dosť, a tak sa z nich okrem pálenky v minulosti varieval výborný slivkový lekvár.
Záhoráci sú ľudia, ktorí radi žartujú a radi sa i dobre zabavia. Preto sa tu na dedinách raz a niekedy i dvakrát do roka, konajú hody na ktorých sa je, pije, spieva a tancuje – skrátka „hoduje“.
/ks/