Zabúdate? Poradíme vám, ako posilniť pamäť!
Zabudnuté povinnosti, výročia, sviatky, heslá, mailové adresy, PIN kódy alebo dátumy vedia urobiť poriadnu galibu. Hoci sa veľmi snažíte, mozog odmieta poskytnúť dôležité informácie. Pamäťové schopnosti sa môžu zhoršovať s pribúdajúcim vekom, môžu byť dôsledkom nedostatočnej výživy a tréningu.
Faktory, ktoré nesú zodpovednosť za zdravie mozgu a pamäťové schopnosti
Ľudský mozog potrebuje k tomu, aby optimálne fungoval dostatočné množstvá živín a pravidelný tréning, ktorý ho udrží vo forme.
Za zhoršenie pamäťových schopností môže niesť zodpovednosť absencia niektorých látok, pretože mozog potrebuje pre fungovanie 15 minerálov a stopových prvkov, 13 vitamínov, 4 mastné kyseliny a 8 aminokyselín. Pomerne často sa vyskytujúcou príčinou zhoršenia pamäťových schopností je nedostatok vitamínov skupiny B. Podľa viacerých vedeckých štúdií má priamu súvislosť s fungovaním pamäti aj kyselina listová. Kyselina listová je bohato zastúpená v celozrnných produktoch, strukovinách, špenáte, hrášku a červenej repe. Ďalšou príčinou zlyhávania pamäti môže byť nedostatok spánku. Na poškodení mozgu sa môže podieľať ďalší negatívny faktor, ktorým je fajčenie, lebo znižuje prietok krvi do mozgu.
Možno vám neprezradíme nič nové, ale pre zdravie mozgu je veľmi dôležitý krvný tlak a hladina cholesterolu v krvi. Ak sú vo vašom prípade zistené čísla alarmujúce, ihneď popracujte na zlepšení momentálneho nepriaznivého stavu.
Výživa a zdravie mozgu
Kľúčovú úlohu v zdraví nervovej sústavy zohráva výživa. Podľa vedcov z Harvard Medical School, ľudia, ktorí jedia veľa zeleniny, majú s pribúdajúcimi rokmi menšie problémy s pamäťou. Za najprospešnejšiu zeleninu boli označené druhy kapustovitej a listovej zeleniny.
Ak máte problémy s pamäťou, skúste okrem už uvedených potravín zaradiť do svojho jedálnička aj ďalšie. Vďaka bohatým dávkam antokyánov zabraňujú strate pamäťových schopností čučoriedky.
Nie nadarmo, odborníci odporúčajú pri problémoch s pamäťou pravidelnú konzumáciu rýb. Zabúdanie možno eliminovať omega-3 nenasýtenými mastnými kyselinami, ktoré obsahujú morské ryby, napríklad losos.
Za prospešné v tejto oblasti sú považované aj kurkuma, pomaranče a zemiaky pečené v šupke.
(-de-)