Z čoho postaviť záhradný plot?

Záhradné ploty a zásteny sú neodmysliteľnou súčasťou každého domu alebo chaty. Záleží iba na vás, či si vyberiete kovový, drevený alebo prírodný plot, každý materiál má svoje výhody. Dokonca sa nemusíte báť ani samotnej stavby. Odborníci z Hornbachu si pripravili praktické tipy, podľa čoho vyberať plot a na čo si dať pozor pri jeho stavbe.

Záhradné oplotenie má chrániť pozemok. Na rozdiel od steny je jednoduchšie na konštrukciu a vzhľadovo nenápadné. Plot okolo domu má totiž aj dekoratívnu funkciu. Dotvára celkový vzhľad domu, záhrady alebo krajiny. Pri výbere by sme mali brať do úvahy či zapadne do okolitej panorámy. Medzi najobľúbenejšie záhradné ploty patria kovové z pletiva, drevené alebo prírodné.

Kovový plot z pletiva
Záhradné pletivo je väčšinou vyrobené z oceľových drôtov. Dôležitá je povrchová úprava, môže byť buď pozinkovaná, alebo potiahnutá umelou hmotou – PVC. „Pozinkované pletivo by sa malo natierať každé dva roky, aby nestratilo svoju farbu. PVC pletivo si nevyžaduje žiadnu údržbu a výborne odoláva poveternostným vplyvom. Najrozšírenejšou farbou je tmavozelená, pretože splýva s okolitou prírodou a plot je tak nenápadný“, vysvetľuje Dávid Benda, odborník na záhradu z projektového marketu Hornbach. Nevýhodou plotov z pletiva je iba obmedzená mechanická odolnosť, väčšia hmotnosť alebo sila by ich mohla deformovať.
K montáži kovového plota je odporúčané použiť guľaté stĺpiky rovnakej povrchovej úpravy a typu ako je pletivo. Ďalej budete potrebovať napínacie a viazacie drôty, ktoré plotu dodajú potrebnú stabilitu. Predovšetkým stredný napínací drôt slúži k upevneniu plotového pletiva na viacerých miestach, tým je vylúčené prehnutie alebo zvlnenie plota.

Drevený plot
Drevo je prírodný a veľmi estetický materiál, ľahko splynie so záhradou a okolitou prírodou. „Drevené ploty sú obľúbené vďaka rôznorodej ponuke vzorov a odtieňov. Môžete si vybrať ploty z lamiel, latiek alebo drevených mreží,“ hovorí odborník z Hornbachu a dodáva: „Nevýhodou je nutnosť pravidelnej starostlivosti, pretože so správnym ošetrením rastie aj ich životnosť.“
Stavba dreveného plota je jednoduchá, pretože ho môžete zmontovať z hotových plotových dielcov. Pre postavenie sú dôležité stĺpiky zabetónované do zeme, alternatívou sú základové pätky, ktoré sa kladivom zatlčú do zeme. Na tieto stĺpiky upevnite držiaky plota, a to minimálne tri kusy na každú stranu. Na ne nerezovými skrutkami pripevnite prvky pohľadovej zábrany.


Prírodné ploty
Ako živý plot môžete použiť rôzne opadavé alebo stálozelené dreviny. Pre pestro kvitnúci plot sa výborne hodí napr. kanadský muchovník, dráč bradavičnatý, orgován alebo ľubovník bodkovaný. Rastliny môžete sadiť od novembra do marca. „Pre stálozelené dreviny sa najlepšie hodí skorá jeseň, pre opadavé kríky neskorá jeseň. Pred sadením si na mieste výsadby napnite povrázok a podľa neho vykopte jamky alebo priekopu, tým dosiahnete rovnomernú líniu,“ radí Benda z Hornbachu. Pri strihaní živých plotov by ste mali postupovať tak, aby ste kríky omladzovali smerom nahor. Vďaka tomu sa dostane dostatok svetla aj na spodné časti rastlín a tie nezakrpatejú.