VYTVORTE SI ZÁVISLOSŤ NA SPORENÍ.
Slováci tvrdia, že žijú od výplaty k výplate. No podľa odborníkov sa dá každý mesiac niečo z výplaty odložiť. „Dôležitú úlohu zohráva návyk, ktorý si vytváram pravidelným sporením a samozrejme základné pravidlo - najskôr zaplatím sebe a až potom ostatným,“ vysvetľuje Martin Daráš, odborník na osobné financie z PARTNERS GROUP SK. Zároveň prináša rady a odporúčania, ako sa naučiť sporiť a kde nájsť voľné finančné prostriedky.
- PREČO NEVIEME SPORIŤ?
Hlavnou príčinou, alebo najčastejšou výhovorkou sú nízke príjmy. No podľa odborníka dokáže zo svojej výplaty ušetriť každý, bez ohľadu na to, koľko mu mesačne príde na účet. „Šetrenie je o správnych návykoch, ktoré nám často chýbajú. Pritom si užívame nad rámec toho, čo si reálne môžeme dovoliť,“ vysvetľuje Daráš. Rovnako chýba príprava na budúcnosť či zohľadnenie potenciálnych finančných rizík. Tými môže byť dočasná strata zamestnania či neočakávané vyššie výdavky. Práve na tie by mala slúžiť nasporená rezerva, ktorá by mala mať v každej domácnosti výšku minimálne šesťnásobku mesačného príjmu.
- VYTVORTE SI NÁVYK
„Ako prvú si z výplaty vyčlením sumu na sporenie,“ radí Daráš. Zo skúseností vie, že väčšina domácností funguje skôr opačne. „Na sporenie si odkladajú až na konci mesiaca, ak z výplaty niečo zvýši. No často sa stane, že na konci mesiaca nezostáva na odloženie bokom už nič, a tak sa žiadne sporenie, či vytváranie rezervy nekoná,“ opisuje. Jeho odporúčaním je voliť opačný postup a teda najskôr zaplatiť sebe, až potom ostatným. Zvyšok mesiaca pracujeme s peniazmi, ktoré nám po odvedení sporiacej čiastky ostali. „Ak takto fungujeme dostatočne dlho, uvedomíme si, že táto malá zmena nie je vôbec náročná a výhodou je vytvorený návyk,“ dodáva. Začať sa dá aj s menšou čiastkou, ktorú postupne navyšujeme.
- NAJVIAC PEŇAZÍ „ZHLTNE“ SPOTREBA
Veľa domácností vôbec netuší, kam im odchádzajú peniaze. Kým pravidelné mesačné výdavky, ako sú bývanie, energie, poplatky za mobil, internet, či poistenia sú každý mesiac rovnaké, horší prehľad majú pri výdavkoch na stravu, zábavu, dovolenky, kozmetiku, či oblečenie. „Jednoznačne najväčšou položkou, kde sa dá ušetriť je strava. Hovorím najmä o stravovaní v reštauráciách a obedovom menu počas pracovného týždňa. Oveľa ekonomickejšia je domáca strava,“ vysvetľuje odborník. Ďalšími „skrytými“ položkami bývajú častá a zbytočná jazda autom aj na krátke vzdialenosti, nakupovanie nepotrebných vecí v množstevných zľavách, ale aj neporiadok v nastavení finančných produktov, či zabezpečení bývania. „Pri dnešnej situácii na hypotekárnom trhu sa dá pekne ušetriť, na vyriešení vlastného bývania. Prenájom jednoizbového bytu pre mladý pár, alebo trojizbového pre rodinu, stojí často viac, ako keby platili hypotéku spolu s energiami za vlastné bývanie,“ uvádza.
- SPORIŤ SI DO PONOŽKY, ALEBO V BANKE?
Odborník hovorí: „Jednoznačne na sporiacom účte.“ V banke sú financie totiž chránené Fondom na ochranu vkladov až do výšky 100 000 eur a zároveň, v závislosti od typu sporiaceho účtu, aj stále dostupné. „Navyše, ak si držíte väčšiu hotovosť „pod vankúšom“, môže sa prihodiť akákoľvek škodová udalosť, či už požiar, vytopenie, alebo aj vykradnutie bytu, vtedy vám poisťovňa nie je povinná danú hotovosť uhradiť v rámci poistného plnenia,“ tvrdí Daráš.
AKO UŠETRIŤ :
1. Finančne plánujte
Spravte si detailný prehľad vašich príjmov a výdavkov. Príjmy sa často nedajú celkom ovplyvniť, výdavky však áno. Porozmýšľajte , kde viete z výdavkov ubrať a bez čoho sa v danom mesiaci zaobídete.
2. Porovnávajte ceny
A to priamo v obchodoch, e-shopoch alebo pomocou letákov doručených do schránky. Pri nákupe potravín dávajte pozor, aby vás benzín pri naháňaní výhodnejších ponúk nestál viac, ako samotná úspora na potravinách.
3. Na nákup choďte so zoznamom
Vyhnete sa tak nakupovaniu zbytočností. Podmienkou je zoznam dodržať a nenechať sa zlákať akciami a ponukami. Do zoznamu aj košíka si dajte len také množstvo potravín, aby ste nevyhadzovali prebytky.
4. Sledujte akcie
Kupujte veci v akcii prípadne vo výrazných zľavách. Niektoré supermarkety zľavujú svoj tovar tesne pred dátumom spotreby aj o 50 %. Ak sa jedná o potraviny, ktoré spotrebujete s určitosťou do dátumu spotreby, využite takúto možnosť. Avšak treba si dávať pozor, aby ste odolali ponukám a nenakupovali veci, len preto, že sú momentálne v akcii.
5. Využívajte vernostné karty a značky obchodných reťazcov
Využitím rôznych vernostných klubov, kariet a kupónov môžete ušetriť stovky eur. Zákazník si vďaka vernostnej karte zbiera body, ktoré potom môže využiť buď vo forme darčekov, poukážok alebo špeciálnych zliav. Výhodnejšie sú tiež výrobky, ktoré vyrábajú obchodné reťazce pod vlastnou značkou.
6. Vynechajte reštaurácie
Najlacnejší spôsob stravovania je domáca strava. Aj keď väčšina z nás využíva obedové menu počas pracovného dňa, lacnejším spôsobom je uvariť si jedlo vopred a vo väčšom množstve, čím budete mať navarené aj na viac dní.
7. Miesto stretnutia v kaviarni si dohodnite návštevu
K veľkým výdavkom patria aj voľnočasové aktivity. Ak nemáte predplatenú posilňovňu, radšej si choďte zabehať do prírody alebo sa nechajte inšpirovať cvikmi, ktoré sa dajú praktizovať aj doma. Miesto stretávania sa s kamarátmi v miestnych podnikoch, sa dohodnite na návšteve v domácom prostredí, kde vás to vyjde podstatne lacnejšie.