Vymeňte bežnú kozmetiku za prírodné ingrediencie. Tieto 3 musíte poznať

Bežná kozmetika obsahuje, napríklad umelé farbivá, arómy, konzervačné látky či stabilizátory. Ak sa snažíte chémiu eliminovať vo svojom jedálničku, môžete tak urobiť aj v kozmetike.

Prečítali ste si niekedy etiketu svojej obľúbenej kozmetiky? Viete, čo všetko sa nachádza v zubnej paste, mlieku na odličovanie, mejkape, dennom či nočnom kréme alebo šampóne? Ak nie, skúste tak urobiť. Zrejme zistíte, že dennodenne si na svoje telo nanášate množstvo chemikálií a koža je naším najväčším orgánom.

Našťastie, aj to sa dá zmeniť. Stačí urobiť revíziu vo svojom kozmetickom kufríku a  snažiť sa postupne bežnú kozmetiku nahradiť prírodnými zložkami. Panenské oleje, esenciálne oleje či krémy zoženiete bežne aj v dobrých drogériách. „Napriek tomu, že som ozdravila jedálniček, stále som nebola spokojná s kvalitou svojej pleti. Začala som sa o túto oblasť zaujímať. Dnes vďaka tomu, že používam minimum kozmetiky, aj to len čisto prírodnej, vyzerá moja pokožka mladšie a sviežejšie. Nedám dopustiť na ručne vyrábané rastlinné mydlá a šampóny, mandľový olej či sérum z esenciálnych olejov,“ hovorí čitateľka Mária.

Chcete to skúsiť aj vy? Máme pre vás niekoľko tipov, ktorými môžete začať. Ktoré prírodné ingrediencie by nemali chýbať vo vašej kúpeľni a na čo všetko sa dajú použiť?

  • Kokosový olej

Určite si pamätáte na boom okolo kokosového oleja. Ten už síce dávno utíchol, no napriek tomu nemožno kokosovému oleju uprieť početné výhody týkajúce sa starostlivosti o pokožku, vlasy či nechty. Disponuje antimikrobiálnymi vlastnosťami, výborne hydratuje a vyživuje, má protizápalové a antioxidačné vlastnosti.
Na čo všetko sa dá kokosový olej použiť? Na čo si len spomeniete. Zmiešajte ho s kávou alebo trstinovým cukrom a máte k dispozícii píling na celé telo. Po sprche či kúpeli ho naneste na vlhkú pokožku a nemusíte používať telové mlieko. Pomôže vám s hojením herpesu i ošetrením nechtovej kože. Nebojte sa ho pridať do kúpeľa s esenciálnymi olejmi podľa vášho výberu. Pleť sa vám poďakuje.

  • Slovenský med

Med bezpochyby patrí medzi zdravšie alternatívy bieleho cukru. Keď vás prepadnú chute na sladké, vždy je lepšia lyžica medu ako komerčné sladkosti. Med je bohatý na vitamíny, minerály, stopové prvky, enzýmy i antioxidanty a má širokú škálu použitia.

Med môžete použiť aj na ošetrenie tváre či vlasov. Oceníte ho pri ošetrovaní mastnej pokožky so sklonom k akné alebo pri akýchkoľvek vyrážkach a ekzéme. Samozrejme, tým že má vynikajúce hojivé vlastnosti, pomôže s hojením rán či odrenín. Skvelý je aj ako maska na vlasy – stačí ho zmiešať s teplou vodou a naniesť na vlasy po umytí šampónom.

  • Mandľový olej

Ak nemáte skúsenosti s používaním za studena lisovaných olejov na pokožku či vlasy, začnite mandľovým olejom. Vyznačuje sa hypoalergénnymi vlastnosťami – ocenia ho majiteľky citlivej pokožky a aj deti. Má ľahkú textúru a rýchlo sa vstrebáva. Pomáha pri hojení rán a eliminuje viditeľnosť strií. Pomocnú ruku podá aj pri psoriáze a ekzémoch.

Môžete ho použiť ako ingredienciu na prípravu domácich masiek na tvár či vlasy, alebo ho len naneste na pokožku namiesto bežného krému či telového mlieka.

Mirka