Vyhnite sa vianočnému stresu!
Aj vy už pomaly strácate hlavu pri pomyslení, čo všetko vás čaká, kým si sadnete k štedrovečernému stolu? Príprava vianočných sviatkov je v domácnostiach stresujúca záležitosť. Pri troche plánovania, to však každá z nás zvládne ľavou - zadnou.
Upratovanie
Nečakajte s upratovaním domácnosti do poslednej chvíle. Je dobré urobiť si krátky zoznam toho, čo chcete stihnúť a časovo rozvrhnúť dokedy. Rozdeľte upratovanie domácnosti medzi všetkých jej obyvateľov, veď nie ste predsa ich otrok, nemusíte všetko robiť sama. Je úplne jedno, či okná umyjete začiatkom decembra alebo 2 dni pre Vianocami. Pokojne ich umyte skôr. Nie je možné všetky prípravy na sviatky stihnúť za jediný víkend. Plánovanie je v tomto prípade k nezaplateniu. Začnite teda oknami, ďalší víkend poupratujte skrine. Pokračujte kuchyňou a aj to vianočné pečenie vám potom pôjde v upratanej kuchyni oveľa lepšie.
Varenie a pečenie
Vianočné nákupy potravín stoja veľa. Nemusíte ale kupovať všetko naraz, niečo sa dá nakúpiť aj do zásoby. Vyhnete sa tak návalu ľudí v supermarketoch a polhodinovému čakaniu v rade pri pokladni. Tesne pred sviatkami len dokúpite ovocie a drobnosti vo vašom najbližšom obchode. Nemusíte toho kupovať zbytočne veľa len preto, že idú Vianoce. Veľa potravín aj tak skončí v koši. Podľa vianočného menu si pripravte zoznam potravín a držte sa ho. A pokojne zapojte do nakupovania potravín aj vášho partnera.
Samotné varenie je opäť dobré si rozdeliť. Vianočná kapustnica alebo zemiakový šalát chutia a voňajú lepšie „odstáte“, keď prejdú všetkými chuťami. A aj ryby vydržia deň v chladničke už obalené. Najlepšie je si to rozplánovať na posledný týždeň pred Vianocami a každý večer hodinku až dve stráviť prípravami. Na Štedrý deň vám tak ostane len príprava druhého (prípadne i tretieho) chodu, a samozrejme – ozdobovanie vianočného stromčeka, ktoré môžete prideliť vašim ratolestiam a mužovi a vám sa aspoň nikto nebude motať v kuchyni.
Pečenie vianočných dobrôt sa dá naplánovať na pár dní dopredu. Trvanlivé pečivo a medovníčky vydržia aj keď ich napečiete týždeň či dva skôr, zákusky s plnkou a čokoládou pečte deň vopred. Zapojte do toho celú rodinu. A možno sa vaši pomocníci ani hneď nevrhnú na hotové koláče, keďže počas pečenia určite niečo ochutnajú. Takže máte veľkú šancu, že vám vianočné pečivo vydrží dlhšie. Ak máte dobrú kamarátku, dohodnite sa s ňou, že každá urobí 2 druhy koláčov z dvojitej dávky a potom si časť povymieňate. To isté môžete rozbehnúť aj v rodine.
Darčeky
Jedným zo zdrojov stresu sú i nákupy vianočných darčekov na poslednú chvíľu v preplnených obchodoch. Existuje však zopár tipov, ako nakúpiť darčeky v pokoji a pohode. Skôr než vyrazíte do obchodov, vytvorte si zoznam blízkych, ktorých chcete obdarovať. Potom si spíšte, čo komu chcete kúpiť. Vyhnete sa tak impulzívnym nákupom, ušetríte čas a bezradné pobehovanie po obchodoch. Zamyslite sa, akú sumu peňazí chcete a môžete do darčekov investovať a držte sa jej. Snažte sa vyhnúť rôznym pôžičkám, ktoré vás stoja ďalší stres. Na nákup si vyberte hotovosť, nepoužívajte kreditné karty. Ak nechcete prísť kvôli darčekom o všetky peniaze naraz, rozložte si ich nákup na viac výplat, ideálne na dve – tri. Okrem toho, že sa vyhnete stresu s ich nákupom v preplnených obchodoch v posledné dni pred sviatkami, nemusíte sa báť, že by ste niečo nezohnali.
Hlavne nech je pohoda
Plánujte, to je tajomstvo, ako prežiť predvianočné obdobie bez zbytočného stresu. Netreba však zabúdať, že aj napriek veľkej snahe nemusí byť vždy všetko dokonalé. Najdôležitejšie je prežiť vianočné sviatky v pokoji a vychutnať si pohodu v kruhu rodiny a priateľov.
Autor: Janka Radimáková