Vybudujte si v záhrade kúpacie jazierko alebo biobazén
OKOLO DOMU MÁTE DOKONALÚ ZÁHRADU, NO STÁLE JEJ ČOSI CHÝBA. V HORÚCICH LETNÝCH MESIACOCH JE TO PRÁVE OSVIEŽUJÚCA VODNÁ PLOCHA, KTORÁ BY VÁŠMU DVORU RAZOM DODALA DOVOLENKOVÝ CHARAKTER. NAŠŤASTIE, MOŽNOSTÍ NA TRHU JE HNEĎ VIACERO A KLASICKÉ CHEMICKÉ BAZÉNY TÝM NEMYSLÍME. NAJŠETRNEJŠÍM RIEŠENÍM SÚ KÚPACIE JAZIERKA ALEBO BIOBAZÉNY, KTORÉ SÚ PRIATEĽSKÉ TAK K PRÍRODE, AKO AJ KU ČLOVEKU.
Ešte pred pár rokmi o možnosti vytvoriť si na záhrade biobazén alebo jazierko na kúpanie väčšina Slovákov netušila. V našich končinách sa vždy preferovali klasické bazény, ktoré sa udržujú pomocou chemických prísad. V poslednom období sa však čoraz väčšmi dostávajú do popredia práve ekologické vodné plochy, ktoré neškodia prírode ani človeku trpiacemu napríklad rôznymi alergiami. Zároveň takáto vodná plocha vytvorí v záhrade neprehliadnuteľný estetický prvok.
JAZIERKO ALEBO BAZÉN?
Možno si poviete, že biobazén a prírodné jazierko na kúpanie sú vlastne jedno a to isté. Kľúčový prvok, na základe ktorého sa rozlišujú, je však estetický rozdiel a následná využiteľnosť. Zatiaľ čo biobazén sa od klasického, chemicky udržiavaného bazéna na prvý pohľad veľmi nelíši, jazierko má v záhrade slúžiť najmä ako prirodzená vodná plocha a jeho využitie na kúpanie je až druhoradé. Obe tieto vodné plochy vznikli preto, aby sa mohli ľudia kúpať v zdravej vode bez chlóru. Ich spoločným menovateľom je preto spôsob filtrácie vody, ktorá je celoročne priezračná a netreba ju vypúšťať.
VODNÁ PLOCHA SI PÝTA PRIESTOR
Na rozdiel od klasických bazénov treba pri biologickom rátať s metrážnou plochou navyše mimo tej plávacej, kde budú zasadené okrasné rastliny a vybudovaný ekologický filtračný systém. Vo všeobecnosti platí, že minimálny rozmer biobazéna by sa mal pohybovať okolo 35 m2. To znamená, že k ploche na plávanie s rozlohou napríklad 32 m2 treba prirátať ďalších 7 - 10 m2 plochy, ktorá bude slúžiť ako filtračná zóna. Filtračná, teda rastlinná plocha musí tvoriť 20 % z celého rozsahu vodnej plochy. Celkovo sa tak môžeme dostať až na približne 42 m2, čo znamená, že takýto bazén nie je vhodný do maličkých záhrad. Pýta si priestor. Ak vám však postačí aj malé jazierko, ktoré nemusí slúžiť primárne na kúpanie, no iba na občasné ovlaženie, môže byť jeho plocha o niečo menšia.
AKO FUNGUJE FILTRÁCIA VODY, KEĎ NETREBA CHEMIKÁLIE
Princíp, na základe ktorého možno mať na záhrade vlastný bazén s celoročne priezračnou vodou bez použitia jediného chemického čistiaceho prvku, spočíva vo využívaní užitočných baktérií. Tieto znižujú obsah živín vo vode na požadovanú úroveň, pri ktorej sa spomaľuje tvorba znečisťujúcich rias. Odborníci radia, aby bola voda dlho rovnaká, doplniť ešte klasickú biologickú samoúdržbu o neškodlivé filtre, prípadne o UV lampy, ktoré dokážu vodu sterilizovať. Vďaka tomu možno jazierko či bazén využívať od marca do októbra na kúpanie a následne, keďže voda v nich zamŕza, na zimné športy, ako je napríklad korčuľovanie.
AKO NA SAMOTNÉ BUDOVANIE?
Základ vybudovania biojazierka alebo biobazéna spočíva vo výkopových prácach. Tie zvládnu šikovnejší domáci majstri aj sami. Následne sa do jamy nainštaluje špeciálna jazierková fólia, bez ktorej sa budúca vodná plocha nezaobíde. „Ide o vystuženú nepriepustnú fóliu z mäkčeného PVC, ktorá neobsahuje rozpúšťadlá, fungicídy a ťažké kovy. Rovnako tak je vysokoodolná voči starnutiu a najmä prerastaniu koreňov a vplyvu mikroorganizmov,\" spresňuje Ondrej Babjak zo spoločnosti Sika.
„Alternatívu predstavuje taktiež homogénna vodonepriepustná fólia z mäkčeného PVC. Tá sa používa na izoláciu vnútorných a vonkajších nádrží a otvorených zásobníkov čistej vody a na izoláciu umelých jazierok, oddychových rybníkov a biotopov," dodáva odborník zo Sika Slovensko. Po osadení fólie nasleduje technologická časť, ktorú by už mali do rúk prevziať skúsení odborníci. Jej súčasťou je inštalácia hladinového zberača, takzvaného skimmera, čerpadla spolu s čerpadlovou rozvodňou - s ventilmi a potrubím, biologického filtračného systému a filtračnej vrstvy. Nasleduje vysadenie vodných rastlín, nános riečneho štrku, pramenného kameňa a podobne.
SPOJENIE VÝHOD BAZÉNA A ESTETIKY JAZIERKA
Za všetky plusy, ktoré v sebe skrýva biobazén alebo prírodné domáce jazierko, treba jednoznačne vyzdvihnúť ich blahodarný vplyv na prírodu a následne i na užívateľa. Voda v nich je taká čistá, že v nej pokojne môžete chovať okrasné ryby, samozrejme, ak ide o jazierko. Čistotu vody ocenia aj ľudia s citlivou pokožkou či dýchacími problémami, keďže ich viac nebudú dráždiť chemikálie, ako je chlór či soľ. Výhodou sú i celkové nižšie náklady na prevádzku, keďže netreba pravidelne kupovať udržiavaciu chémiu a vodná plocha si sama reguluje i teplotu. Pozitívom je aj variabilnosť ohľadom tvaru vodnej plochy. Už viac nemusí ísť o klasický nudný obdĺžnik. Jazierko či bazén sa dajú dokonale prispôsobiť okolitému charakteru záhrady. Ak ste sa práve navnadili, budovanie domáceho kúpaliska viac neodkladajte. Najvyšší čas na jeho realizáciu do nástupu letnej sezóny je práve teraz.