Vyberáte dlažbu? Jej vzhľad je posledný bod zo zoznamu
Ak uvažujete o novej betónovej exteriérovej dlažbe, zrejme v prvom rade rozmýšľate, ako má vyzerať. Má byť veľkoformátová? Melírovaná, jednoliata alebo viacfarebná? Skôr ako si odpoviete na tieto otázky, treba zvážiť viacero vecí, ktoré ovplyvnia finálny výber.
Dlažbu na terasu, okolo bazéna, na státie pre autá či pochôdzku okolo domu treba vybrať naozaj dôsledne, pretože to nie je vec, ktorá sa kupuje každý druhý rok. Naopak, ak sa nepodcení príprava a urobí sa vhodný výber, betónová dlažba bude dobre vyzerať a dobre slúžiť desaťročia. Kde teda pri jej výbere začať? Úplne od Adama – od miesta, kde má byť dlažba v exteriéri umiestnená. „Spôsob užívania dlažby je alfou a omegou pri jej výbere, pretože úplne iné vlastnosti musí mať dlažba na terase a iné na príjazdovej ceste,“ hovorí odborník na betónovú dlažbu Marko Szőcs zo spoločnosti Austria Beton Werk.
Dlažba na príjazdovej ceste či státí pre autá musí zvládnuť veľkú záťaž, teda musí byť pojazdná. Na terasu, záhradný chodník alebo okolo bazéna patrí pochôdzna dlažba s nižšou nosnosťou. Každá exteriérová dlažba by mala byť mrazuvzdorná, vyrobená z certifikovaných materiálov a nielen pri bazéne je rozumné, ak má protišmykovú úpravu. Inak aj ranná rosa môže spôsobiť nepekný pád.
Dvakrát meraj a raz kupuj
Ak je účel jasný, môžete sa pustiť do merania plochy. Koľko metrov štvorcových dlažby budete potrebovať? Je výhodné vybrať si veľkoformátovú dlažbu, lebo bude položená rýchlejšie? „Veľkoformátové dlažby krásne vyniknú na terase a priestranných plochách, naopak, na chodníky či cesty sú vhodnejšie menšie formáty najmä z hľadiska pevnosti a stability,“ radí odborník z ABW.
Ak má byť dlažba položená do oblúka či rôznych tupých alebo ostrých uhlov, teda ak výsledok nebude štvorec alebo obdĺžnik, treba rátať s väčším množstvom odpadu, pretože dlažbu bude treba rezať. Na tento účel je potom výhodnejšie použiť dlažbu menších formátov, prípadne multiformátovú dlažbu - zloženú z viacerých rozmerových prvkov. Tým sa dá docieliť minimálna odpadovosť aj pri nepravidelných uhloch či tvaroch.
Na čo netreba zabudnúť pri výbere betónovej dlažby?
Mnoho vlastností dlažby sa prejaví až jej užívaním. Aby dokonale plnila svoj účel a zároveň dobre vyzerala, treba dodržať tri veci: vybrať si kvalitu, zabezpečiť jej odborné kladenie a potom dlažbu naimpregnovať vhodnými prípravkami. „Exteriérovú dlažbu nevymieňame každý týždeň, preto by sme jej výber mali vopred dôkladne zvážiť. Znamená to poradiť sa s odborníkom, keďže do úvahy treba brať každý jeden detail. Plochu, na ktorú bude umiestnená, jej plánované využitie, vlastnosti a v neposlednom rade údržbu a dizajn,“ radí M. Szőcs z ABW.
Vyberte si podľa vlastného gusta
V tomto momente je čas urobiť finálny výber dlažby. Rôzne povrchové úpravy, rôzne formáty a rôzne farebné škály exteriérovej betónovej dlažby umožňujú vybrať si najvhodnejšiu kombináciu do každej záhrady aj ku každému domu. Na výber sú rustikálne, minimalistické, provensalské, industriálne, hygge či glamour prevedenia dlažieb.
Vďaka rôznej veľkosti platní sa dá každá dlažba položiť absolútne unikátne. Dokonca tak, že aj keby mal sused presne takú istú, vďaka vašej vlastnej kombinácii umiestnenia jednotlivých dielov bude vo finále úplne iná.
Niekto dáva prednosť súmernej pravidelnosti, ktorá podčiarkuje pocit bezpečia, istoty a pevnej pôdy pod nohami, niekto má radšej, keď na odhalenie pravidelnosti treba väčší nadhľad, aby sa dal v zdanlivom chaose odhaliť systém. To všetko dlažba dokáže!
Počkajte na vhodné počasie
Na rade je uloženie dlažby. „Pri neodbornej realizácii môže dôjsť k popraskaniu, poškodeniu dlažby, prepadnutiu spevnenej plochy alebo aj k výraznej podpore vytvárania vápenných výkvetov,“ upozorňuje odborník. Preto sa oplatí nechať dlažbu položiť skúsenému odborníkovi. Určite stála nemálo peňazí a aj jemu bude treba za prácu zaplatiť, ale neodborné kladenie môže vo finále všetko predražiť.
Ideálnym obdobím na uloženie dlažby sú mesiace, kedy nemrzne, menej prší a je predpoklad teplých slnečných dní. Sucho je dôležité najmä v prvej a veľmi podstatnej fáze – pri terénnych úpravách a spevňovaní podložia. Podklad treba dobre zhutniť, pretože ak nebude pevný, aj najlepšia, najkrajšia a najkvalitnejšia dlažba sa môže začať „hýbať“ a to veru nie je estetické ani praktické. „Samotné kladenie je možné pri každej teplote, počasie je prekážkou hlavne počas úpravy terénu, prípadne betónovaní. Počas týchto prác by nemalo mrznúť alebo pršať a teplota by mala byť v rozmedzí od 5 °C do 25 °C. V prípade nízkych teplôt môže dôjsť k nesprávnemu vytvrdnutiu betónu a nebude dostatočne pevný. To isté platí aj pri vysokých teplotách, vtedy môže betón takzvane zhorieť a následne sa rozpadne,“ vysvetľuje odborník z ABW.
Človek mieni, ale život mení. Uloženie dlažby treba prerušiť, pretože sa zbláznilo počasie, vyskytla sa nejaká nepredvídateľná okolnosť. Čo robiť? „Prerušiť výstavbu alebo kladenie dlažby nikdy nie je ideálne riešenie, ale ak sa tak stane, je dôležité, aby bol už podklad dostatočne spevnený. Inak v daždivom a zimnom období hrozí zosun pôdy, prípadne prepadnutie nespevnených plôch,“ upozorňuje odborník. „Ak sa dá, odporúčam dielo dokončiť ešte pred zimou, pretože celok, teda hotová terasa či chodník, je omnoho odolnejší voči poveternostným vplyvom.“