Všímavosť pomáha aj pri cukrovke
Mindfulness alebo všímavosť je výborný spôsob, ako v dnešnej hektickej dobe spomaliť a zmierniť všadeprítomný stres. Avšak podľa vedcov môže byť meditácia všímavosti prospešná aj pre cukrovkárov.
Na základe metaanalýzy vedci zistili, že praktizovanie všímavosti má priaznivý vplyv na hladinu cukru v krvi. Táto analýza si posvietila na zhodnotenie 28 štúdií s pacientmi s cukrovkou druhého typu po tom, ako začali praktizovať mindfulness. Vedci metaanalýzu zhodnotili s tým, že praktizovanie body and mind aktivít (všímavosť, joga, čikung…) je spojené so zlepšením kontroly glykémie s diabetom druhého typu. Odborníci tiež uvádzajú, že praktizovanie body and mind môže byť účinnou, doplnkovou, nefarmakologickou intervenciou pri cukrovke.
Čo sa týka samotného vplyvu všímavosti na cukrovku, je pravdepodobné, že hlavným dôvodom lepšej kontroly krvného cukru je nižšia hladina stresových hormónov v tele. Všímavosť je totiž výborný spôsob, ako sa naučiť zvládať stres, žiť vedomejšie a tým pádom sa aj viac starať o svoje fyzické a duševné zdravie.
Zdroj: freepik.com
Čo je mindfulness?
Mindfulness možno najjednoduchšie preložiť ako všímavosť. V podstate to znamená zamerať sa na prítomný okamih, teda tu a teraz. Je o tom, že človek si dokáže priznať svoje pocity a akceptovať ich bez posudzovania či odsudzovania. Jednoducho vezme do úvahy, že sú a prijme ich. Je k sebe súcitný. Zároveň treba pripomenúť, že všímavosť je iba jedným z možných spôsobov meditácie.
Na všímavosti je skvelé to, že človek sa jej môže venovať kedykoľvek a kdekoľvek, napríklad v práci, v prírode či doma. Dá sa použiť v náročných situáciách, napríklad keď sa hneváte, ale aj pri bežných činnostiach tým, že bude svoju plnú pozornosť venovať tomu, čo aktuálne robíte. Všímavosť sa dá robiť pri umývaní riadu či čistení zubov a práve to je na nej úžasné.
Pozitíva všímavosti v kocke
Hovorí sa, že kľúčom k šťastnému životu je bytie v prítomnosti. Všímavosť môže byť cesta, ako sa naučiť žiť život naplno. Okrem toho môže pomôcť s lepším zvládaním úzkostných stavov, zmierniť stres, zlepšiť kvalitu spánku a lepšie sa sústrediť.
Ako začať praktizovať všímavosť?
Aj v tomto prípade platí, že je lepšie začať pomaly. Avšak dôležitá je pravidelnosť. Na začiatok vám postačí stanoviť si 10 minút denne a sústreďovať sa na prítomný okamih, na to, čo práve robíte. Môžete sa zavrieť do izby a sledovať plameň sviečky, koncentrovať sa na svoje telo alebo zájsť do prírody a naplno vnímať okolité zvuky.
Mirka