Vres obyčajný – bojovník nielen proti zápalu močových ciest

Vres vo všeobecnosti väčšina z nás vníma ako ozdobný ker. Avšak vres obyčajný má aj účinky, ktoré blahodarne vplývajú na naše zdravie. Prináša úľavu pri bolestiach kĺbov a takisto upokojuje nervovú sústavu.

Vres obyčajný má v ľudovom liečiteľstve svoju symboliku, ktorá sa spája so spomienkami. Slovanské ženy ho nosili pri sebe, aby ich chránil pred zlom. Dnes sa dá nasušiť ako liečivá rastlina a používať samostatne, alebo v kombinácii s inými bylinkami, alebo si dať zopár konárikov do vázy na ozdobu, poprípade ho pestovať doma v kvetináči ako dekoráciu.

Kde vres nájdeme a ako ho sušiť?

Ak si chcete vres nazbierať a nasušiť, vždy si vyberajte mladé konáriky, ktoré kvitnú. Vres u nás rastie hlavne na slnečných a suchých miestach v porastoch, teda vresoviskách. Nezamieňajte si ho s podobným vresovcom! Ideálnym ročným obdobím na zber je leto, lebo vtedy je vo vrese najviac účinných látok. Pri zbere vynechajte také konáriky, ktoré sú zdrevnatené. Najlepšie je vres sušiť prirodzene, teda na suchom a dobre vetranom mieste.

Aké sú pozitívne účinky vresu?

  • Vres je diuretikum, teda pomôže pri ťažkostiach s močovými cestami a takisto pri zväčšenej prostate a reumatických ochoreniach.
  • Je pomocníkom aj pri horúčke.
  • Siahnite po ňom aj vtedy, keď potrebujete „prečistiť“ krv, pretože má detoxikačné účinky.
  • Trápi vás nespavosť a nervozita? Doprajte si šálku čaju z vresu obyčajného a účinky na seba nenechajú dlho čakať.

Tip na prípravu čaju

Sušenú vňať vresu zakúpite aj v obchodoch s bylinkami. Čaj sa pripravuje podobne ako ostatné bylinkové čaje. Stačí, keď dáte dve čajové lyžičky posekanej vňate do šálky a zalejete 250 ml vody. Doba lúhovania je až 15 minút. Výhodou tejto rastliny je aj to, že ho môžete piť dlhodobo bez toho, aby vám spôsobil nejaké zdravotné ťažkosti.

Dá sa použiť aj zvonku
Vres sa zvyčajne používa zvnútra vo forme čaju. Avšak ak máte problém so zle hojacimi sa ranami, pokojne si ich omývajte záparom z vresu.

-w-