Vreckové pre deti – áno alebo nie?
Naučiť deti zaobchádzať s peniazmi dá veľkú námahu. Nevieme, v akom veku s tým začať, akou formou a často uvažujeme aj nad tým, či ešte nie je zbytočne skoro. Vreckové a jeho hodnota v prvom rade záleží od situácie v rodine. Od toho by sa malo odvíjať všetko.
Prečo dávať vreckové
Od ranného detstva by sme mali deti viesť k tomu, že nič nie je zadarmo. Peniaze, ktoré rodičia prinášajú, ich stáli veľa úsilia a tak isto si ich musia vážiť. Ak budeme dávať deťom peniaze „iba tak“, veľmi rýchlo si na to zvyknú a začnú sa dožadovať s pribúdajúcim vekom viac. Prispôsobme vreckové prostrediu, kde sa dieťa pohybuje, ak je to možné, poraďte sa s ostatnými rodičmi, aby nebolo príliš vysoké. Vreckové deťom by ste nemali dávať iba tak, ale až pri splnení rutinných povinností. Porozprávajte sa s nimi, na čo by chceli vreckové míňať.
Kedy začať
V súčasnosti prevláda názor, že vreckové by sme mali dávať deťom okolo šiesteho roku života s nástupom do školy. Vtedy by sme mali začať deti viesť k správnemu hospodáreniu s peniazmi. Všetko, čo im v tomto mladom veku ponúkneme, ovplyvní ich postoj k peniazom a naučí ich zvládať finančné situácie. Peniaze deťom v žiadnom prípade nepožičiavajte, naučte ich, aby dokázali hospodáriť s tým, čo majú.
Interval
Najideálnejším intervalom je mesačná fáza. Všetci sme odmeňovaní za prácu zväčša raz mesačne, takže deti si na to rýchlo zvyknú. Ak s vreckovým iba začínate a deti sú menšie, lepšou formou je týždenné vyplácanie. Deti majú tendenciu peniaze míňať nárazovo a väčšiu sumu. S pribúdajúcim vekom môžete interval posúvať a sumu zvyšovať.
Akou formou
Iste si kladiete otázkou, aká forma je najlepšia pre vaše deti. Aj v tomto prípade má všetko svoje výhody a nevýhody. Bankový účet sa odporúča zakladať až po skončení povinnej školskej dochádzky, dieťa to vníma ako určitý dôležitý krok. Dovtedy dávajte deťom peniaze „na ruku“, bude ich mať fyzicky v ruke a naučí a poznať ich hodnotu. Vreckové by malo byť skôr symbolické, pretože všetky bežné potreby zabezpečujú rodičia.
Uvedomte si, že ak raz vreckové začnete dávať, mali by ste v tom zotrvať a nemali by ste odnímať vreckové ako formu trestu za zlé známky. Naučte ich aj šetriť a veďte k tomu, aby si časť peňazí odkladali a vysvetlite im, že ich budú môcť v budúcnosti použiť na niečo väčšie a hodnotnejšie.
Autor: Andrea Zummerová