Vo Viedni pred Vianocami

 

Viedenské vianočné trhy nie sú len varené víno či jablková štrúdľa, viedenské vianočné trhy sú predovšetkým viac ako 700-ročná tradícia, na ktorú ešte nepadlo žiadne nablýskané a umelé pozlátko.
Na začiatok trochu histórie. Na začiatku tej vianočnej viedenskej to bolo privilégium, ktoré v roku 1296 daroval vojvodca Albrecht I. viedenským obchodníkom na usporiadanie decembrového trhu – Dezembermarktes, aby uspokojili nároky a potreby Viedenčanov. Počas storočí sa menili názvy trhu, miesto jeho konania aj čas trvania. Pred viedenskú radnicu Wiener Christkindlmarkt, ako znie oficiálny názov vianočných trhov vo Viedni, rozložil svoje stánky v roku 1975 a svojich 3 miliónov hostí tam víta dodnes. Radničnému námestiu (Rathausplatz) dominuje, ako inak, vianočný strom. Jeho rozsvietením v druhej polovici novembra sa otvárajú vianočné trhy. Strom každý rok daruje Viedni jedna zo spolkových krajín Rakúska. V roku 2008 tisícpäťsto tradičných žiaroviek nahradili LED-lampičkami, čím sa spotreba energie znížila na desatinu. Zatiaľ čo sa predtým museli žiarovky každú zimu vymieňať za nové, LED-lampy by mali vydrzať až desať rokov. Pri rozsvietenom strome sa nachádzajú jasličky s postavami v životnej veľkosti.
Konkurz na Ježiška Viedenské vianočné trhy sa volajú Christkindlmarkt, čiže trh božieho dieťaťa alebo jednoducho nášho Ježiška. Rakúskym deťom totiž prináša vianočné darčeky Christkindl, ktorý pritom zvoní svojimi striebornými zvončekmi. Každý rok sa v októbri vyhlasuje konkurz na toto dôležité poslanie, do ktorého sa môžu prihlásiť dievčatá vo veku od 16 do 20 rokov. Odborná porota vyberie v novembri víťazku, ktorá sa stáva oficiálnou predstaviteľkou trhov. Štyri dni v týždni pred radnicou číta deťom príbehy o Ježiškovi, prijíma listy s vianočnými želaniami, alebo sa len tak rozpráva s malými i veľkými návštevníkmi. Oblečené má biele anjelské šaty vyšívané ligotavými nitkami, hlavu zdobí parochňa so zlatými kučerami. Keďže k povinnostiam patria aj návštevy nemocníc a domovov dôchodcov, Christkindl má k dispozícii vyzdobené auto aj so šoférom. Napriek tomu, že ide o neplatenú funkciu, medzi mladými Viedenčankami je o ňu vždy veľký záujem.
Mňam, mňam… Vianočné trhy v metropole Rakúska cítite a vidíte na diaľku. Je to neopakovateľná kombinácia vôní, svetiel, ktorej ihneď podľahnete a dieťa vo vás sa opäť prebudí. Pokojne vám postačí sa len tak poprechádzať a hýkať nad každým stánkom. Miestni si totiž na výzdobu potrpia, nejde o žiadne zbité dosky. Samozrejme, najdôležitejší je obsah stánkov. Na ovlaženie hrdla, ale i zahriatie celého tela, je to tradične varené víno (Gluhwein) alebo punč (Punsch). Nech sa slovenskí trhoví predajcovia neurazia, ale treba uviesť, že varené víno skutočne chutí ako horúce voňavé víno a nie ako zmiešanina s vodou a v punčoch (na výber máte napríklad jahodový, čučoriedkový, malinový, pomarančový, ale aj detský – bez alkoholu) plávajú veľké kúsky ovocia. Krásnou tradíciou je, že kým na Slovensku vám nápoj dajú do umelohmotných pohárikov, z ktorých vás akurát tak pália prsty, vo Viedni si nápoj vychutnáte z jedinečných keramických šálok. Buď si ich necháte na pamiatku, alebo ich vrátite späť do stánku a depozit za šálku (1 - 2 euro) vám vrátia. Pokiaľ ide o žalúdok, ten tiež neodíde skrátka. Ak ste skutočne hladní, dajte si Leberkäse v žemli. Ide o pečeňový syr (niečo ako naša sekaná), k tomu cibuľa a omáčka. Sladkostí je tam od výmyslu sveta, až sa budete čudovať, čo všetko sa dá upiecť, odporúčam klasiku – jablkovú štrúdľu. Rakúšania jablká nestrúhajú, ale krájajú na malé kúsky a ich štrúdľa je skutočne kusisko, takže vás na dlhé hodiny nasýti aj ona. A keď už ste vo Viedni, bol by hriech neochutnať tradičnú Sacherovu tortu. V prípade, že máte chuť len na maličkosť pod jeden zub, kúpte si kandizované ovocie obliate čokoládou napichnuté na špajli alebo maroni, čo sú pečené gaštany. Ako pamiatku si z predvianočnej Viedne môžete odniesť napríklad vianočné gule. Sú skutočne nádherné, sú ich stovky a ťažko nájdete dve podobné.
Detské dielne Ak vás zima priveľmi drví (a punč dostatočne nezahrieva), odskočte sa zahriať do radnice. Konajú sa tam detské dielne a vaše dieťa si môže upiecť vlastné medovníky alebo vystrúhať vlastnú hračku. Ak dieťa nemáte, verte tomu, že sa príjemne zabavíte pri pohľade na trojročné dievčatko, ktoré s plne vážnou tvárou vaľká cesto. Radi sa len tak túlate uličkami? Viedenské vianočné sú plné ozdôb, z ktorých sa vám zakrúti hlava. Hviezdy, anjeli, stromčeky, snehové gule… minulý rok najväčší obdiv vzbudzovali 6-metrové cisárske lustre, ktoré dominovali najnoblesnejšej ulici Graben. Desať lustrov, ktoré navrhol dizajnér Robert Karrer, visí nad hlavami chodcov na svietiacich stuhách v desaťmetrovej výške. Dohromady 270 tisíc bodových svetielok. Mimochodom, na ulici Graben si môžete vybrať aj vianočný stromček a verte tomu, že tak krásne stromy ste ešte nevideli.
 
TAMARA HROMADOVÁ
Foto: autorka
http://www.cestovatel.eu/rakusko/vo-viedni-pred-vianocami