Vločky na tanieri. Ktoré sú tie naj?

Ešte donedávna väčšina z nás preferovala ovsené vločky, pretože sme ich zohnali aj v tých najmenších potravinách. Teraz je však ponuka obilninových a pseudoobilninových vločiek oveľa širšia.
Ovsené vločky
Ovsené vločky sú klasikou medzi vločkami. Mnohí z nás si bez nich nevedia predstaviť raňajky. Ich konzumácia sa spája s viacerými benefitmi. Sú bohatým zdrojom vlákniny, vrátane betaglukánu. Podieľajú sa na znížení hladiny cholesterolu v krvi. Predstavujú prevenciu zápchy, výborne zasýtia a nechýbajú v nich ani antioxidanty zo skupiny polyfenolov, chrániace bunky pred škodlivým oxidačným stresom.
Špaldové vločky
Neprišli ste na chuť ovseným vločkám alebo vás po nich nafukuje? Skúste špaldové, ktoré disponujú príjemnou orechovou chuťou. Aj vločky zo špaldy sú zdrojom komplexných sacharidov a energia z nich sa uvoľňuje postupne. To znamená, že zasýtia nadlho. Do tela doplnia aj kvalitné proteíny, vitamíny skupiny B a minerály, ako vápnik, draslík, fosfor, horčík či zinok.
Pohánkové vločky
Pohánka je prirodzene bezlepková, čiže je alternatívou pre tých, ktorí majú celiakiu alebo gluténovú intoleranciu. Pohánkové vločky majú špecifickú chuť, avšak keď si napríklad raňajšiu kašu dobre ochutíte, zamilujete si ich. Nehovoriac o ich nutričnom zložení. Nájdete v nich komplexné sacharidy, vitamíny skupiny B, vitamín E, horčík, draslík, železo i fosfor. Za zmienku stojí aj protizápalový rutín, obzvlášť dôležitý pre ľudí s kŕčovými žilami a hemoroidmi.
Amarantové vločky
Aj amarant je prirodzene bezlepkový. V obchodoch so zdravou výživou nájdete amarantové vločky, ktoré sa hodia na prípravu kaší, dezertov či cereálnych zmesí. Pripravujú sa podobne ako ovsené, špaldové či pohánkové. Stačí ich zaliať teplou vodou a nechať zmäknúť. Hodia sa aj do jogurtov. Amarant doplní do tela bielkoviny, vitamíny, minerály i stopové prvky, ako napríklad vitamíny skupiny B, vitamín E, železo, vápnik, horčík a mnohé ďalšie.
Vločky z quinoy
Hoci mnohí odborníci na výživu radia preferovať v jedálničku lokálne a sezónne potraviny, aspoň občas sa oplatí túto radu neposlúchnuť. Platí to aj v prípade vločiek z quinoy. Zaujímavá je tým, že obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny, čo je v rastlinnej ríši ojedinelé. Za zmienku stojí aj obsah vlákniny, železa, vitamínu E, zdravých tukov, vitamínov skupiny B a mnohých ďalších.
Pšenové vločky
Pšenové vločky sú bez lepku a výborne zasýtia. Sú bohaté na bielkoviny, prospešné tuky i komplexné sacharidy. Nechýbajú ani B vitamíny, vápnik, horčík, draslík, železo atď. Pravidelná konzumácia pšena prispieva ku krajšej pokožke, eliminuje depresiu i únavu, napomáha prirodzenej detoxikácii organizmu, podporuje činnosť imunitného systému.
Mirka