Vlkolínec - živá rezervácia.
Mnohý z Vás určite radi relaxujete aktívnym spôsobom. Pohyb na čerstvom vzduchu, turistika, či cyklistika sa dá spojiť aj so spoznávaním Slovenska a jeho histórie. Pri nasledujúcom výlete Vám predstavíme kus krásnej liptovskej prírody a dozviete sa množstvo zaujímavých faktov z histórie malebnej dedinky uprostred hôr.
Vlkolínec- pamiatková rezervácia ľudovej architektúry, dedinka na úpätí hôr Veľkej Fatry. Už na prvý pohľad privíta návštevníkom svojím pokojom. Najstaršia správa pochádza z roku 1461, kedy bola súčasťou (ulicou) blízkeho Ružomberka. Jej názov prešiel viacerými obmenami, odvodzuje sa však od častého výskytu vlkov v tejto oblasti. Ako nad Ružomberkom, tak aj nad Vlkolíncom bdeli hradní páni z Likavy, do ktorého panstva táto oblasť spadala. V prvom známom sčítaní ľudu z roku 1766 sa uvádza, že tu žilo 117 ľudí. Počet obyvateľov z roka na rok rástol a v roku 1869 sa vyšplhal až na 345. S terajším stavom sa to však nedá ani porovnať. V súčasnosti žije vo Vlkolínci 35 stálych obyvateľov a 18 prechodných. Ostatné domy sú využívané ako rekreačné chalupy.
Pri vstupe do Vlkolínca sa akoby zastavil čas. Pôvodnú ľudovú architektúra sa tunajší obyvatelia snažia chrániť a zachovávať. Dvojradová zástavba sa uprostred dediny rozvetvuje a vytvára tak malé námestie- centrum obce. Tu sa nachádza drevená zvonica postavená v roku 1770. Kamenný podstavec, zrubová konštrukcia a šindľová strecha. To sú základné stavebné prvky, ktoré sa využívali aj pri stavbe rodinných domov a hospodárskych budov. V roku 1875 bol v obci postavený murovaný kostol Navštívenia Panny Márie, zvonica sa však aj naďalej využívala.
V roku 1977 bol Vlkolínec vyhlásený za Pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry a v roku 1993 bol zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Toľko viac-menej známa história. Čo Vám však živá obec pamiatkovej rezervácie môže ponúknuť v súčasnosti? Vďaka členom Občianskeho združenia Vlkolínec je osada naozaj živá. Počas roka v nej máte možnosť navštíviť množstvo kultúrnych podujatí súvisiacich s ľudovými zvykmi, ktoré sa tu snažia, aj vďaka folklórnym súborom, neustále zachovávať. V bývalej škole bola v roku 2007 sprístupnená Galéria ľudového umenia, ktorá je však momentálne zatvorená. Pod jej strechou sa podarilo zorganizovať množstvo predvádzacích akcií prezentujúcich ľudových umelcov a remeselníkov. Dúfame, že sa v začatej tradícii bude opäť pokračovať.
Vlkolínska fujara, Syrové variácie, Nedeľa vo Vlkolínci. Aj to sú názvy podujatí, ktoré obec Vlkolínec pripravuje v najbližšom čase.
Ak by ste mali predsa len chuť nachvíľku opustiť ľudovú architektúru Vlkolínca, jeho poloha Vám ponúka zaujímavý východiskový bod na turistiku, či cykloturistiku. Stačí si len vybrať ten správny smer Vášho oddychu.
Katarína Matušková
Bližšie informácie k pripravovaným akciám vo Vlkolínci: