Vitamín D vás môže ochrániť pred chrípkou

Vitamín D si najčastejšie spájame so slnkom, pretože práve prostredníctvom slnečných lúčov si ho ľudské telo dokáže vytvoriť samo.

Väčšina z nás si uvedomuje aj to, že deficitom tohto dôležitého vitamínu trpíme hlavne v zime, keď je slniečka pomenej a nám sa nechce von práve vtedy, keď svieti. V dôsledku toho sme náchylnejší na poruchy nálady, smútok a depresie.

Vitamín D je tiež známym bojovníkom proti osteoporóze, pretože podporuje vstrebávanie vápnika, ktorý sa podieľa na udržiavaní zdravých kostí a zubov. Podľa Erin Michos s John Hopkins Medicine môže jeho nedostatok súvisieť aj so zdravotnými problémami, akú sú makulárna degenerácia, lupus, črevné ochorenia, skleróza multiplex a srdcové choroby. To znamená, že vitamín D je veľmi dôležitý pre celkové zdravie organizmu – pre telo i psychiku.

Vitamín D a infekcie

Dostatočná úroveň vitamínu D sa spája aj s prevenciou infekcií. Podľa informácii uverejnených v Journal of the American Geriatrics Society bolo u starších pacientov spozorované, že ak mali dostatočne vysoké dávky vitamínu D v tele, bol u nich menej pravdepodobný rozvoj pľúcnych infekcií. Je známe, že pneumónia, bronchitída a tiež chrípka sú nebezpečné hlavne pre starších ľudí, takže výsledok tejto štúdie môže pomôcť mnohým starším pacientom. Z toho vyplýva, že vitamín D je dôležitý aj pre správne fungovanie imunity, ktorá musí čeliť baktériám, vírusom či plesniam z vonkajšieho prostredia.

Koľko vitamínu D potrebujeme?

Podľa odborníkov denne potrebujeme 5 – 10 mikrogramov vitamínu D, tehotné ženy by mali denne prijať až 10 mikrogramov déčka. Avšak ani s príjmom vitamínu D to netreba preháňať a to z toho dôvodu, že prebytok déčka je zodpovedný za vyplavovanie vápnika z kostí. Čiže v primeranom množstve ovplyvňuje metabolizmus vápnika pozitívne, avšak v nadmernom škodí.

Zdroje vitamínu D

Najlepším zdrojom vitamínu D je slnečné žiarenie, a preto sa snažte tráviť aj počas zimy čo najviac času na slnečnom svetle. Takisto môžete D vitamín do tela doplniť prostredníctvom prirodzenej stravy. Déčko sa nachádza napríklad v rybom tuku, vajíčkach či niektorých mliečnych produktoch. Po výživových doplnkoch siahnite iba v prípade akútneho nedostatku.


-w-