Vincentka pomáha aj pri zápale priedušiek – bronchitíde
Zima je obdobím kedy najviac šarapatia ochorenia dýchacích ciest. Jedným z najzávažnejších a najčastejších respiračných ochorení je zápal priedušiek – bronchitída (lat. bronchitis). Zápal signalizuje prítomnosť kašľa, hlieny, zvýšená teplota a bolesť na prieduškách. Zápal priedušiek je infekciou vírusového, alebo bakteriálneho pôvodu a prejaví sa po niekoľkých dňoch až týždňoch po nákaze. Toto ochorenie si vyžaduje posúdenie lekára, nič však nepokazíte, ak pri prvých náznakoch ochorenia siahnete po liečivej minerálnej vode Vincentka a prípravkoch z nej. Pomáha kloktanie a inhalovanie Vincentky, užívanie medu v čaji a podpora imunity. Silné protizápalové účinky má aj kurkuma a cesnak.
Akútna, alebo chronická bronchitída
Bronchitída je zápal výstelky bronchiálnych trubíc, ktoré prenášajú vzduch do pľúc. Ľudia, ktorí majú bronchitídu, často vykašliavajú rôzne sfarbený hlien. Bronchitída môže byť akútna, alebo chronická.
Akútna bronchitída je častým ochorením, ktoré sa vyvinie z respiračnej infekcie. Zvykne sa prejavovať týždeň až 10 dní bez trvalých následkov. Svojim spôsobom je možné zápal priedušiek považovať za predstupeň zápalu pľúc.
Chronická bronchitída je závažnejší stav, ide o trvalé podráždenie alebo zápal výstelky priedušiek. Príčinou býva často fajčenie. Opakované záchvaty bronchitídy signalizujú chronickú bronchitídu, ktorá si vyžaduje lekársku starostlivosť.
Kedy navštíviť lekára
Vždy pri prejavoch kašľa trvajúcich dlhšie ako tri týždne, zvýšenej teplote nad 37 °C, prítomnosti rôzne sfarbeného hlienu, či krvi v hliene, alebo dýchavičnosti, je nutná návšteva lekára.
Príčiny vzniku
Fajčenie alebo život v spoločnej domácnosti s fajčiarom, sú častejšími predpokladmi na vznik akútnej alebo chronickej bronchitídy. Rizikové môže byť aj pracovné prostredie – práca s textíliami, obilninami alebo s chemickými látkami. Rizikom je aj oslabená imunita, astma a alergia. Najrizikovejšou skupinou náchylnou na ochorenie sú deti a dospelí nad 50 rokov. Chronickou verziou bronchitídy trpia viac muži. Ohrozené sú aj osoby, ktoré boli vystavené pasívnemu fajčeniu, v rodine majú nejaké pľúcne ochorenie, v detstve ich trápilo nejaké respiračné ochorenie alebo majú gastroezofageálny reflux.
Liečba
Pre liečbu bronchitídy je potrebné prestať fajčiť. Pomáha aj oddych, veľa tekutín zabraňujúcich dehydratácii organizmu, liečba mukolytikami (lieky, ktoré pomáhajú pri vykašliavaní hlienu) a cvičebný program zameraný na pľúcnu rehabilitáciu.
Sprievodný kašeľ
Sám o sebe nie je chorobou, ale príznakom ochorenia. Najčastejšie je sprievodným javom pri infekciách a to nielen zápale priedušiek, ale aj nachladnutí, chrípke, alergiách, astme či pľúcnej embólii. Domáce liečenie býva často úspešné s použitím svetoznámej minerálnej vody Vincentka a prípravkov s jej obsahom. Tie pomáhajú preto, lebo uľahčujú vykašliavanie a riedenie hlienov. Existuje rad prípravkov na báze Vincentky na úľavu od príznakov kašľa pri chorobách dýchacích ciest rôzneho pôvodu. Kým Vincentka nosový sprej slúži na ošetrenie sliznice nosohltanu, Vincentka pastilky bylinné a ovocné, ale aj Vincentka sirup so skorocelom a materinou dúškou slúžia na ošetrenie sliznice nosohltanu aj dutiny ústnej. Pomáha aj dostatočná vlhkosť v interiéri, pobyt v teple a konzumácia teplých tekutín. Z domácich tradičných receptov sú to bylinné čaje, med, cibuľová šťava a liek našich babičiek - Vincentka. Denne sa odporúča aspoň 1,5 l tekutín. Zabraňuje sa tým vysušeniu slizníc a prispieva k skvapalneniu hlienu v dýchacích cestách.
Na uľahčenie dýchania poslúži Vincentka
Jan Šumšal, riaditeľ spoločnosti Vincentka, a. s., ktorá vlastní práva na jej plnenie do fliaš, k tomu hovorí: ,,Aj pri zápale priedušiek je inhalovanie Vincentky najúčinnejšou zbraňou proti vlhkému kašľu. Zároveň je inhalovanie najúčinnejším spôsobom aplikácie Vincentky. Na jej aplikáciu sú najlepšie originálne inhalátory dostupné v lekárňach. Skúsiť môžete aj jej aplikáciu cez vyvíjač pary. Pomôže aj improvizované vdychovanie ohriatej Vincentky nad hrncom s hlavou prekrytou uterákom, alebo pobyt v kuchyni, kde ju dlhšie varíme v odkrytom hrnci. K ďalším účinným spôsobom patrí preplachovanie dutín Nasalisom, striekanie sprejom a kloktanie.“
Dodáva, že zvlhčovanie vzduchu a inhalácie, spolu s prijímanými tekutinami prispievajú k zriedeniu a skvapalneniu hlienov, ktoré sa potom dajú ľahšie vykašliavať. Pri nekomplikovanom priebehu akútneho zápalu priedušiek stačí takáto symptomatická liečba kašľa.
Naopak, potlačenie kašľa znemožňuje vykašľanie hlienov, tie potom zostávajú dlhšiu dobu v prieduškách a doba liečenia sa predlžuje. V prípadoch s vyznačenou obštrukciou priedušiek sú vhodné aj bronchodilatanciá (látky rozširujúce priedušky). Pri horúčkach a výsledkoch laboratórnych vyšetrení potvrdzujúcich baktériovú infekciu, sa ordinujú antibiotiká.
Dôležitá je prevencia
Ako prevencia pred ochoreniami najlepšie poslúži ráno hneď po zobudení chvíľu kloktať Vincentku. Hlieny, ktoré sa cez noc zhromaždia v hrtane sa tak rozpustia a dajú sa ľahko vykašľať. Na prevenciu pred ochorením je dobré vykloktať hrdlo a prepláchnuť nosné dutiny Vincentkou, alebo roztokom Vincentka Nasalis, aspoň dvakrát denne. Alternatívou sú nosné spreje Vincentka Standard a Junior. Oba majú aplikátory rozprašujúce Vincentku. Sú pritom opakovane plniteľné. Pre deti od 0 rokov je k dispozícii nosný sprej Junior s nižším tlakom a menšou koncovkou.
Viac informácií je na www.vincentka.cz