Viliam Slaminka – Urban Playground

Viliam Slaminka – Urban Playground

Miesto:                            Galéria Kolomana Sokola, Liptovskom Mikuláši

Kurátorka výstavy:        Jana Babušiaková

Trvanie výstavy:             5.3. – 17.5.2025

Interaktívna výstava vizuálneho umelca a ilustrátora Viliama Slaminku – Urban Playground otvára tému mestského priestoru, po ktorom sa každý deň pohybujeme ako chodci, cyklisti, vodiči či užívatelia mestskej dopravy. S pomocou objektov z recyklovaných materiálov vytvára priestor, kde si tieto úlohy môžeme meniť, vyskúšať si rôzne pozície a stretnúť sa s (ne)bezpečenstvami a záludnosťami pohybu na mestskej interaktívnej hracej ploche. Pre Slaminku je pritom dôležitý prvok hry, vťahovanie publika do spolukreácie v priestore ako aj spochybňovanie zaužívaných vzorcov a pohľadov na známe situácie.

Väčšina diel na výstave vznikla z priznane recyklovaných materiálov. Tento postup, typický pre tvorbu Viliama Slaminku je dôležitý nielen z ekologického hľadiska, ale najmä z pozície výzvy mimetického princípu – čo všetko sa dokáže na niečo podobať a ako málo zásahov je už dosť na to, aby sme v prázdnej krabici uvideli auto? Nezakrývanie pôvodného vizuálu rôznych obalov, s ktorými autor pracuje tiež evokuje všadeprítomný vizuálny smog v meste.  

Výstava nie je aktivistickým ani mentorským pohľadom na urbanistické priestory súčasnosti, je skôr hravou výzvou k participácii, k novému pohľadu na jednotlivých aktérov a aktérky s mierou (seba)kritiky, ale predovšetkým inklúzie, empatie a ohľaduplnosti – k sebe navzájom k našej rôznorodosti ale aj k tým nie-ľudským tvorom, ktorí s nami zdieľajú špecifiká mestského života.

Viliam Slaminka (1985) je vizuálny umelec, študoval maľbu a iné médiá na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Popri voľnej tvorbe sa zaoberá ilustráciou, komiksom a výukou. Jeho diela s humorom reflektujú spoločenské a rodové stereotypy. Navonok vážne témy spracúva s detskou hravosťou, prostredníctvom jednoduchého a zrozumiteľného jazyka. Vo svojej tvorbe komunikuje množstvo popkultúrnych odkazov a významov. V priestorových objektoch využíva readymade princíp, experimentuje s materiálmi a recykluje takmer všetko, čo mu príde pod ruku. Súčasťou jeho tvorby je práca s divákom, ktorého formou hry vťahuje do interaktívnych projektov.

Zdroj foto: Liptovská galéria P. M.