Viete kto sú „sendvičové ženy?“
Ak si myslíte, že sa jedná o dámy konzumujúce sendviče, rozhodne sa mýlite. S jedlom nemajú ani zďaleka nič spoločné. Majú však iného spoločného menovateľa a to, že sa riadne nadrú v starostlivosti o rodinu a príbuzných.
Čo je „sendvičová“ generácia?
Spoznáte ich podľa toho, že sú v jednom kole. Ženy v zrelom veku 45 rokov a viac, ktoré chodia do zamestnania a popri tom sa starajú nielen o seba, ale aj o svoje deti, prípadne vnúčatá a na pleciach im leží aj starostlivosť o svojich rodičov. Zdá sa vám to nereálne? Bohužiaľ, predsa je to tak. Naša kultúra vo väčšine očakáva, že záväzky v starostlivosti o rodinu spočívajú na pleciach ženy. A odkiaľ pochádza názov sendvičová generácia? Tieto ženy sú tlačené akoby z dvoch strán záväzkov. Na jednej strane sú to ešte neosamostatnené deti a na druhej strane sú to starnúci rodičia, ktorí potrebujú výpomoc v bežnom živote.
Až 20 hodín týždenne popri práci
Možno si vravíte: „Veď všetci sa staráme.“ Avšak, „sendvičové ženy“ venujú starostlivosti zhruba 20 hodín týždenne, čo je polovica pracovnej doby v plnom úväzku. V akútnych prípadoch ženy zväčša odchádzajú zo zamestnania, aby sa mohli venovať rodine a rodičom aj za cenu toho, že prídu o svoj príjem.
Zapojte aj ostaných
V praxi život týchto žien kopíruje scenár zlého filmu. Žena letí po práci nakúpiť aj rodičom, aj deťom, postará sa najskôr o rodičov a večer jej v domácnosti začína druhý polčas. Aby ste sa úplne nezbláznili, zapojte aj ostatných členov domácnosti a to najmä deti. Rozdeľte im úlohy, pošlite na nákupy, pomôže to aj samotným vzťahom medzi nimi a starými rodičmi. Tie sa v dnešnej dobe budujú oveľa ťažšie ako kedysi. Preto radšej, ako využiť platené opatrovateľské služby, skúste zapojiť najskôr rodinu.
Nájdite si čas pre seba
Dôležitým faktorom je nájsť si čas pre seba. Aspoň hodinu denne pre svoj odpočinok a záľuby. Choďte si zabehať, vyrazte na kávičku s priateľkami, jednoducho vypnite a robte, čo vás baví, naladí a vzpruží. Je veľmi ťažké zachovať si zdravú mieru a zmanažovať veci tak, aby ste v tom neboli sama. Najväčšie plus, ktoré pomôže, je flexibilná pracovná doba, prípadne práca z domu. Hlavne si neberte si na svoje plecia viac, ako ste schopná zvládnuť.
Autor: Andrea Zummerová