Viete čomu venovať pozornosť pri výbere kozmetiky?

Dlhé roky platilo, že ľudia príliš nehľadeli na obsah toho, čo nanášali na svoju pokožku. Je však vedecky potvrdené, že až 60 % látok, ktoré si natierame na pleť i zvyšok tela, sa vstrebáva do organizmu. Našťastie, doba sa mení a dnes už máme na výber zo širokého spektra kozmetiky. Najmä tej prírodnej a 100 % účinnej.

Zem ako dokonalé miesto na život

Ak sa pustíte do výberu kozmetiky, nezabúdajte prihliadať na dve roviny, ktoré s jej používaním súvisia. Tá prvá sa vzťahuje priamo na nás a na naše zdravie. No a tá druhá rovina sa týka vplyvu na faunu a flóru našej zeme. Rokmi sa v nás vyvinula potreba zamerať sa na výrobu toho, čo prírodu zaťažuje čo najmenej, najlepšie vôbec. Ak chcete mať dôkladne postarané o svoju pokožku a zároveň myslíte ekologicky, určite vám ulahodí široká ponuka prírodnej kozmetiky na slovenskom trhu, ktorej obsah tvorí minimum zložiek, zväčša tri.

Univerzálnosť prírodnej kozmetiky nemá hraníc

Základom úspechu je používanie produktov bez syntetických zložiek. Ak sa rozhodnete siahnuť po čisto prírodných produktoch, vaša pleť neostane o nič ukrátená, ba naopak. Nespornou a najväčšou výhodou je najmä to, že sa vaše telo nadobro zbaví škodlivín, ktoré doň cez pokožku prenikali, keďže sila prírodnej kozmetiky spočíva v tom, že telo nezaťažuje. Ručne vyrobená prírodná kozmetika je návrat ku koreňom. Ak sa vo vašich mysliach vynorila otázka, či je takáto kozmetika plne funkčná, odpoveď je jednoznačná. Áno, prírodná kozmetika je plne funkčná. S výpočtom výhod sme ešte stále neskončili! Minimum zložiek v kozmetike neznamená aj minimum priaznivých účinkov. Už sa vám určite stalo, že ste pri upratovaní v kúpeľni hromžili na množstvo prípravkov, ktoré v nej skladujete. A v tomto má prírodná kozmetika oproti klasickej navrch. Naturálne produkty sú totiž univerzálne, vďaka čomu nepotrebujete desiatky rôznych na každý jeden kúsok tela. A nielen to... Dokonca jeden a ten istý produkt môžete použiť vy, váš manžel, ale aj vaše ratolesti.

Vyrobená s láskou, ale z čoho?

Rozhodne bez parabénov, sulfátov, silikónov, syntetických surfaktantov, parfumov a farbív. Prírodná kozmetika sa vyrába z ekologických, najmä bio produktov, ako sú panenské oleje, 100 % prírodné esenciálne oleje, ovocné či bylinné extrakty, včelí vosk, liečivé soli či prírodné maslá. Každá zložka sa pridáva cielene, aby po zmiešaní vznikol harmonický celok v podobe účinného produktu. „K prírodnej kozmetike som sa dostala vo chvíli, keď sa mi narodil syn Matejko, ktorý trpel vážnymi kožnými problémami. Rýchlo som pochopila, že klasická kozmetika s chemickým obsahom na báze ropných produktov mu nepomôže. Pustila som sa teda do výroby prírodných produktov, ktoré budú šetrné k jeho pokožke, s cieľom pomôcť mu,“ približuje svoje začiatky s prírodnou kozmetikou Lenka Petrovičová z Ťuli A Ťuli.

Základ je, aby produkty, ktoré používame, nezanechávali škodlivú stopu. „Prírodná kozmetika by mala byť balená v skle. Možno ho recyklovať alebo nám prázdne fľaštičky poslúžia v domácnosti na rôzne iné účely,“ dodáva Lenka Petrovičová, ktorej cieľom je pri práci nielen pomáhať, ale zároveň naučiť ľudí minimalizmu v domácnosti a kozmetike.

Ochrana v znamení prírody

Telo i pokožku je potrebné chrániť pred intenzívnym slnečným žiarením, vplyvom vody a vetra, a to viac než inokedy v priebehu roka. Musíme im dodať výživné látky a zabezpečiť optimálnu ochranu. „Stáva sa, že počas jari a leta často zabúdame na hydratáciu pokožky. Na to sú výborné prípravky s prírodnými olejmi – s avokádovým, mandľovým či kokosovým. Telové mlieko, olej či maslo je vhodné aplikovať hneď po sprchovaní či kúpaní na vlhkú pokožku. Je to dôležité, aby sa nevysušovala. Taktiež pokožke doprajte dostatočný čas na absorbovanie. Na suchšiu pleť môžete zvoliť prírodné telové maslá a aplikovať ich hlavne na najviac postihnuté časti,“ približuje Lenka Petrovičová. Ak sa počas leta budete o svoju pokožku starať správne, odmení sa vám nielen svojou hebkosťou, ale aj opálenie vám vydrží o čosi dlhšie.

Nezabúdajte na hydratáciu tváre!

Slnečné lúče sú čím ďalej silnejšie a o chvíľku bude mať krásne opálená tvár, jeden zádrh. Viete aký? Predsa lúpajúcu sa suchú pokožku. Darmo, tvár potrebuje špeciálnu starostlivosť. Počuli ste už o čistení tváre olejom? „Je to osvedčená metóda. Vmasírujte si do pokožky tváre prírodný odličovací olej a následne ho zotrite odličovacím tampónom. Odstránite tak nielen zvyšky mejkapu, ale aj staré kožné mazivo, zanesené poveternostnými vplyvmi, prachom a baktériami,“ približuje Lenka Petrovičová z Ťuli A Ťuli.

A čo pleťové krémy? Ak máte, nedajbože, špecifický typ pleti, býva to pri výbere kozmetiky občas poriadna veda. „Dobrým riešením by bolo vyvinúť prípravky, ktoré sú antibakteriálne, antiparazitické, zbavujúce zápalov, regenerujúce, takže sú vhodné aj v prípade problematickej pleti.“

Čo majú spoločné esenciálne oleje a štípance?

Dokonalú idylku v prírode, dokáže behom pár sekúnd pokaziť nepríjemný štípanec. Veď to poznáte. Poriadny repelent je nutnou súčasťou každej správnej výbavy. A čo na prírodu funguje najlepšie? Predsa ak sa do boja s ňou pustíte jej vlastnými zbraňami. Na mysli máme prírodné esenciálne oleje, ktoré vás ochránia pred štípancami. „Vôňa citrónovej trávy, cédrového dreva a kvetinových esenciálnych olejov odháňa rôzne druhy hmyzu ako komáre, kliešte a pavúky. Proti červenému nosu a očiam z alergie využijete kombináciu eukalyptu, levandule, mäty piepornej, citróna a kajeputu. Táto zmes sa vám osvedčí aj pri ošetrovaní alergických vyrážok či štípancov. Stačí ju rozmiešať v malom množstve kokosového alebo olivového oleja a potrieť postihnuté miesto,“ dodáva Lenka Petrovičová.