Viete, ako si poradiť s vaginálnou mykózou?
Dnes už azda neexistuje žena, ktorá by sa s ňou v živote nestretla. Mnohé sa s ňou trápia dookola. Nepríjemné príznaky (hrudkovitý výtok, svrbenie, pálenie, sčervenanie pokožky) na chvíľu ustúpia a onedlho sú tu opäť. Ak sa chcete kvasinkovej infekcie skutočne zbaviť, len samotné liečivé krémy, gély či čapíky vám, rozhodne, nepomôžu (aspoň nie pri opakovaných mykózach). Ako na to?
Preceňovaná i podceňovaná mykóza
Existujú prípady, keď hneď s prvými príznakmi mykózy letíme ku gynekológovi, zatiaľ čo by stačilo využiť niektoré voľne dostupné preparáty. Platí to aj naopak. Ženy, ktoré sú už unavené z kolobehu liečby, sa akosi naučili s ňou žiť. Ani jeden, ani druhý prístup nie je správny. Dlhodobo neliečená mykóza môže prerásť do vážnejších ťažkostí, preto sa ju neoplatí podceňovať.
Často si ženy neuvedomujú, že kvasinkovú infekciu treba liečiť komplexne. Okrem liečby tabletami, čapíkmi, krémami, alebo masťami sa snažte pri opakovaných mykózach dodržiavať nasledovné rady:
* Prehodnoťte svoj jedálny lístok, pretože príčinou mykózy môže byť aj vysoká konzumácia sacharidov. Medzi sacharidy nepatrí len rafinovaný cukor, sladkosti, ale vysoký obsah cukru majú aj ovocné plody. Ak vás mykóza sužuje, preferujte z ovocia najmä citrusové plody.
* Posilnite obranyschopnosť organizmu najmä formou zdravých potravín – jedzte veľa zeleniny, citrusových plodov, mliečnych a celozrnných produktov, orechov atď. Ak pociťujete akútny nedostatok vitamínov, investujte do kvalitných výživových doplnkov.
* Dbajte na pitný režim, ktorý je základným predpokladom celkového zdravia.
* Hygiena – nepreháňajte to s ňou. Na umývanie používajte detské mydlo, alebo len čistú vodu.
* Pomôcť môžu aj tampóny namočené v géle aloe vera alebo rakytníkovom oleji aplikované každý večer pred spánkom – za predpokladu, že momentálne nevyužívate preparáty z lekárne, pretože nie je vhodné liečbu zbytočne prekombinovať.
* Dodajte telu priateľské baktérie prirodzenou stravou (kvalitné mliečne výrobky), prípadne siahnite po probiotikách z lekárne.
* Noste bavlnenú bielizeň, vyhnite sa príliš tesnému a málo vzdušnému oblečeniu.
* Na vonkajšiu aplikáciu na zmiernenie svrbenia a začervenania je vhodná napríklad harmančeková masť.
-mm-
Obrázok: freedigitalphotos.net, adamr