Viac ako polovica ľudí má problémy s koncentráciou
Dnešný rýchly životný štýl na nás kladie čoraz viac nielen fyzických, ale aj psychických nárokov, čo môže mať okrem iného vplyv na našu produktivitu. Rozsah pozornosti sa celosvetovo znižuje, čo ovplyvňuje to, ako informácie prijímame a čo si pamätáme. Odborníci varujú, že všetky tieto faktory môžu mať trvalý vplyv na úroveň koncentrácie.
Naša myseľ pracuje intenzívnejšie, ako kedykoľvek predtým
Často zabúdame na to, že každú myšlienku, pohyb, spomienku, emóciu a činnosť riadi náš mozog. Starostlivosť oň by teda mala byť našou kľúčovou prioritou. Z prieskumov vyplýva, že viac ako 50 % ľudí má problémy so sústredením a koncentráciou. Paradoxne je riziko týchto problémov vyššie u ľudí okolo tridsiatky, než u päťdesiatnikov.
Naša pracovná pamäť by pritom mala byť v najlepšej kondícii práve vo veku okolo 30 rokov a klesať by mala začať až okolo 60. roku života.
Dnešné digitálne prostredie nás nielen bombarduje obrovským množstvom informácií, ale tiež od nás vyžaduje, aby sme ich rýchlo spracovávali, správne sa rozhodovali a zároveň zvládali viac úloh naraz. Niet teda divu, že stále viac ľudí hľadá účinné spôsoby, ako podporiť a zlepšiť zdravie mozgu.
„Užívanie doplnkov stravy pre fyzické zdravie je považované za normálne, ale v dnešnej uponáhľanej dobe nesmieme zabúdať ani na starostlivosť o duševné zdravie. Pre mnohých z nás je veľmi dôležité užívať doplnok stravy, ktorý pomáha so sústredením, koncentráciou a pamäťou,“ hovorí Barbora Langer zo spoločnosti Herbalife.
Je možné posilňovať mozog?
Mozog je súčasťou centrálnej nervovej sústavy nášho tela. Jeho kapacita je neobmedzená, a tak sa stále môže učiť novým veciam bez toho, aby mu „došlo úložisko,“ ako v počítači.
Napriek tomu, že nejde o sval, je potrebné mozog takzvane posilňovať. Stačí si párkrát za deň urobiť jednoduché cvičenia, ktoré prinútia mozog, aby sa naučil niečo nové a nezlenivel. „S pribúdajúcim vekom sa náš mozog spomaľuje. Myseľ, ktorá zostáva aktívna, nevykazuje taký pokles. Každodenné cvičenie dokonca môže pomôcť zvýšiť inteligenciu a bystrosť,“ hovorí Henry Soper, PhD, bývalý lektor fakulty klinickej psychológie, School of Psychology, Gielding Graduate University. Je potrebné vyburcovať k aktivite nervové spojenia tak, aby silneli a nezleniveli.
Trénovať by sa mala krátkodobá i pracovná pamäť. Krátkodobú pamäť využívame na zapamätanie zadania, pracovná pamäť nám pomáha s plánovaním činností a riešením problémov. Rozmanitý výber hier, ktoré zlepšujú koncentráciu a pamäť, nájdete na stránkach ako napríklad Mind-wellnesshub.com.
Strava je kľúčom k úspechu
Mozog pracuje 24 hodín denne, 7 dní v týždni. To znamená, že potrebuje neustály prísun paliva, kterého zdrojom je jedlo. Strava pre mozog má byť vyvážená, striedma a pestrá. Snažte sa skôr o celkový zdravý stravovací režim ako o jednu konkrétnu superpotravinu, ktorú zaradíte do svojho jedálnička. Vyhľadávajte potraviny a doplnky stravy, ktoré sú vhodné pre mozog a sú zdrojom jedného alebo viacerých z nasledujúcich vitamínov skupiny B, minerálov, antioxidantov a omega-3 mastných kyselín.
Zatočte sa stresom
Krátkodobá stresová reakcia je pre prežitie kľúčová. Chronický stres však môže viesť k dlhodobým zmenám v štruktúre a funkcii mozgu. Keď sme vystavení vysokému stresu, naše telo produkuje hormóny kortizol a adrenalín, čo môže viesť k mnohým negatívnym účinkom a mať vplyv na kognitívne funkcie ako je učenie, pamäť a rozhodovanie sa.
Preto je dôležité stres zvládať a čo najviac ho obmedziť. Cvičenie všímavosti, tzv. „mindfulness“, alebo meditácia môžu navodiť stav celkového pokoja a podporiť tie časti mozgu, ktoré sú zodpovedné za pozornosť, pamäť a rozhodovanie.
Pri meditácii sústredíme našu pozornosť na prítomný okamih a prijímame ho taký, aký je, bez súdov a očakávaní. Tým sa nám podarí spomaliť naše myšlienky a upokojiť našu myseľ, čo môže viesť k pocitu väčšieho pokoja. Práve tento pocit pokoja nám môže pomôcť lepšie zvládať stresové situácie.
Päť pravidiel pre kvalitný spánok
Spánok je veľmi dôležitý pre správne fungovanie mozgu a celého tela. Počas spánku prebiehajú dôležité procesy, ako je regenerácia buniek, tvorba nových synapsií medzi nervovými bunkami a vyplavovanie odpadových látok, ktoré sa nahromadili počas dňa. Okrem toho má spánok dôležitú úlohu v učení a pamäti. Jeho nedostatok môže mať negatívny vplyv na naše kognitívne funkcie vrátane pozornosti, koncentrácie a rozhodovania sa.
Pre kvalitný spánok je dôležitý pravidelný spánkový režim a zdravé spánkové návyky
- Snažte sa vstávať a chodiť spať v podobnú dobu každý deň, aj cez víkend.
- Pokúste sa zaistiť si tiché a tmavé prostredie pre spánok. Ak je to potrebné, použite slúchadlá na spanie alebo zatemňovacie závesy.
- Snažte sa obmedziť konzumáciu kofeínu, nikotínu a alkoholu, najmä pred spaním. Tieto látky môžu mať negatívny vplyv na kvalitu spánku.
- Relaxačné techniky: skúste si vytvoriť pred spaním upokojujúci rituál, meditujte, alebo si zacvičte jogu.
- Snažte sa obmedziť používanie počítača, tabletu a mobilného telefónu pred spaním. Tieto zariadenia produkujú modré svetlo, ktoré ruší prirodzený cyklus spánku.
Produktový tip:
Podporte svoju duševnú výkonnosť a majte pod kontrolou svoje každodenné povinnosti s novým doplnkom stravy pre zdravie mozgu od spoločnosti Herbalife - "Active Mind Complex".
Active Mind Complex obsahuje Neumentix ™, zložku z mäty kopijovitej. Je vedecky overené, že Neumentix™ preukázateľne zlepšuje sústredenie, reakčnú dobu a pracovnú pamäť. Obsahuje tiež zmes starostlivo vybraných vitamínov, vrátane kyseliny listovej a vitamínov C, B6 a B12, ktoré pomáhajú podporovať normálne psychické funkcie a kyselinu pantotenovú, ktorá podporuje optimálnu duševnú výkonnosť.
Prírodné extrakty z mäty piepornej majú nootropné účinky, u ktorých bolo vedecky dokázané, že zlepšujú kognitívnu a mentálnu výkonnosť. Najmä koncentráciu, reakčnú dobu a pracovnú pamäť bez toho, aby narušovali spánok.
Štúdia na skupine osôb vo veku 18-50 rokov ukázala (3,4)
- Zlepšenie schopnosti reagovať a rozhodovať sa už po 7 dňoch
- Zlepšenie trvalej pozornosti po 30 dňoch
Štúdia u osôb vo veku 50-70 rokov preukázala:
- Posilnenie pracovnej pamäte po 90 dňoch
- Jednoduchšie a rýchlejšie zaspávanie po 90 dňoch