Verejné defibrilátory zachraňujú životy a zvyšujú šancu na prežitie až na 93 percent

Automatické externé defibrilátory (AED), ktoré sú dostupné na verejných miestach, zachraňujú stovky životov po celom svete. AED defibrilátory zvyšujú šancu na prežitie až na 93 percent v prípade, že sú rýchlo dostupné. V moderných metropolách sú stovky takýchto prístrojov. Na Slovensku je registrovaných takmer 1400 AED defibrilátorov a postupne pribúdajú ďalšie.

Defibrilátor je lekársky prístroj slúžiaci na defibriláciu a je schopný elektrickým výbojom obnoviť správnu činnosť srdca. AED typy sú moderné zdravotnícke prístroje, ktoré pomáhajú poskytnúť prvú pomoc priamo na mieste pred príchodom záchranárov a v prípade nutnosti defibrilujú postihnutého dodaním elektrického impulzu. Podľa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby je celkovo na Slovensku registrovaných 1392 defibrilátorov. V Bratislave je 8 takýchto verejne dostupných prístrojov.
 

  • Zachraňujú životy

Podľa britskej štúdie profesora Charlesa D. Deakina sú automatické defibrilátory najúčinnejším prostriedkom ako zabrániť úmrtiu pri zastavení srdca mimo nemocničného zariadenia. Až 84 % zástav srdca sa odohrá mimo lekárskeho prostredia. V Európe ročne postihne zastavenie srdca doma alebo na verejnosti až 275 000 ľudí. Prežije pritom iba 10 % pacientov. To, akým významným pomocníkom sú automatické defibrilátory na verejných miestach, preukázala i štúdia talianskych odborníkov z Piacenzy. Tí sa pozreli na 252 talianskych športovísk, z ktorých niektoré boli vybavené automatickými defibrilátormi. Ukázalo sa, že v prípade zastavenia srdca, ak bol dostupný automatický defibrilátor, sa prežitie pacientov zvýšilo až na 93 %. Tam, kde prístroj nebol, prežilo iba 9 % ľudí. Výhodou použitia defibrilátoru na športoviskách bol fakt, že prístroj bol rýchlo dostupný, a to priamo úmerne zvyšuje šancu na prežitie.
 

  • V Bratislave pribudol ďalší defibrilátor

Bratislava nedávno získala ďalší takýto moderný prístroj vďaka Nadácii NN ľuďom. Automatický defibrilátor so vstavaným KPR navigátorom, ktorý hlasovo a vizuálne hodnotí účinnosť vykonávanej resuscitácie, pribudol v  budove spoločnosti NN na Jesenského ulici v Bratislave. Prístroj má k dispozícii aj elektródy pre deti do 8 rokov alebo do hmotnosti 25 kg. „Kúpou tohto zariadenia sme sa zapojili do celoslovenskej aktivity, do ktorej sa pridáva čoraz väčší počet miest a väčší počet firiem. V Nadácii NN ľuďom veríme, že aj takto prispejeme k ochrane zdravia a záchrane ľudského života,“ povedala Daniela Tomášková, tlačová hovorkyňa NN Slovensko.
 

  • Ako funguje?

Výhodou automatického defibrilátora je jednoduché použitie, ktoré by mal zvládnuť aj každý laik na základe hlasového a vizuálneho navigátora. Všetky defibrilátory v tejto kategórii sú konštruované tak, aby s nimi dokázal poskytnúť prvú pomoc skutočne každý, pričom neexistuje riziko nesprávneho použitia. Prístroj vie okamžite vyhodnotiť srdcový rytmus a tiež to, či postihnutý nemá kardiostimulátor. Ďalej vyhodnotí vzrast osoby a prepočíta aj hmotnosť podľa odporu ľudského tela. V prípade, že človek nepotrebuje elektrický výboj, prístroj zákrok neuskutoční. Názornú ukážku, ako sa takýto AED defibrilátor používa, si môžete pozrieť tu.