VEĽKONOČNÉ HRY VO SVETE: INŠPIRUJTE SA ZVYKMI Z FRANCÚZSKA ČI BERMUDSKÝCH OSTROVOV

 Kým sa veľkonočné tradície menia z miesta na miesto, deti sú všade rovnaké – chcú sa hrať a zabávať. A to aj počas domácej karantény. Aj keď táto Veľká noc bude netradičná, pozrite sa s nami na tipy, ktoré vás inšpirujú zaujímavými sviatočnými aktivitami pre najmenších.

  • Korfu, Grécko

Na známom gréckom ostrove nie je o zábavu a adrenalín na Veľkú noc núdza. Počas Bielej soboty je zvykom, že miestni hádžu z balkónov na zem keramický riad, niekedy dokonca celé vázy alebo masívne krčahy. Ostrovania takto vítajú príchod jarného obdobia a symbolicky dávajú zbohom starému a nepotrebnému. Zvláštne? Možno.

Pre adrenalínový zážitok nemusíte utekať do Grécka. V hre Bacteria Hysteria je napätia a drámy na rozdávanie. Ako napovedá názov, hlavnými aktérmi sú baktérie a dejiskom nevyspytateľné laboratórium. V ňom musia deti preukázať poriadnu dávky šikovnosti, rýchlosti a súťaživosti. Ako inak, vyhráva ten, kto dokáže najrýchlejšie zabrániť nefalšovateľnej hystérii.

  • Francúzsko

Ako v Amerike, tak aj vo Francúzsku je súčasťou sviatkov veľkonočná pátracia akcia, ktorej hlavnými hrdinami sú najmenší. Rodičia schovajú veľkonočné vajíčka v dome, v záhrade či dokonca aj v parkoch a je na deťoch, aby ich objavili. Tie najmenšie pritom veria, že sladké dobroty im nepriniesli dospelí. V Taliansku sa traduje, že vajíčka priniesli kostolné zvony pri návrate z Ríma, kam odišli na Zelený štvrtok. Vajíčka však po ceste naspäť popadali z neba a rozkotúľali sa po celej krajine.

Podobnú zábavu nadšeným drobcom pripravíte aj pri hre Speedy Roll. Tá ich zavedie do čarovnej prírody plnej zvieratiek a dobrodružstiev. Po otvorení hry na deti čaká chlpatý a farebný ježko, ktorého treba dogúľať čo najďalej a pritom v lese objaviť a nazbierať huby, lístky alebo sladké jabĺčka. Hra je vhodná pre detičky už od štyroch rokov, vybrať si môžete z dvoch variantov hry. Pokiaľ chcete u detí podporiť súťaživosť, siahnite po preteku, ktorého cieľ je jasný –  byť čo najrýchlejší a najšikovnejší. V druhom variante si deti vyskúšajú tímovú hru, keďže budú musieť spolu vymyslieť plán, ako vyhrať nad prešibanou líškou, ktorá v lese tiež žije. 

  • Bermudy

Aj Bermudské ostrovy patria ku krajinám, ktoré svojimi veľkonočnými tradíciami robia radosť najmä deťom. Rodiny sa na Veľký piatok vyberú do prírody alebo na pláž,  kde púšťajú vlastnoručne vyrobené šarkany hýriace všetkými farbami a tvarmi. Tradícia vznikla po tom, čo sa misionár snažil domácim znázorniť moment nanebovstúpenia Krista.  Aj keď na Slovensku je zvyk púšťať šarkanov zväčša iba na jeseň, drobcov výroba týchto príšer a zvlášť  ich vypúšťanie v príjemnom jarnom počasí určite poteší.

  • Rakúsko

Susedné Rakúsko má veľkonočných zvykov pre najmenších viacero, populárne sú medzi deťmi najmä rôzne hry a súťaže s vajíčkami uvarenými natvrdo. Počas hier si ich medzi sebou hádžu a víťazom je ten, komu ostane vajíčko nepoškodené. Dodnes je tiež v Rakúsku obľúbená tradícia „Eierpecken“ –  dvojica protihráčov si vezme do ruky vajíčka, pričom si do nich navzájom štuchajú. Komu škrupinka pukne ako prvému, prehráva.

Takúto súťažnú „bitku“ si môžete doma vytvoriť hrou Blue Banana založenou na pozornosti, šikovnosti a originálnom myslení. Víťazom sa stane len ten, kto sa dokáže dostať zo spleti obrázkov, na ktorých (ako veľmi rýchlo zistíte) nie je niečo v poriadku.  Deti si hlavu potrápia napríklad pri zelenom plameniakovi alebo pri ružovej basketbalovej lopte.

  • Litva

Veľkonočné sviatky patria v Litve k tým najvýznamnejším. Deti sa rok čo rok nevedia dočkať veľkonočnej babky, ktorá sa vezie na koči ťahanom nie koňmi, ale milými zajačikmi. Babička obdarúva nedočkavých drobcov vajíčkami. Podľa miestnych zvykov dostávajú dobré deti farebne zdobené vajíčka, tie neposlušné zase biele, nenamaľované. 
Náš tip: Tradičné veľkonočné vajíčka si s deťmi vyrobíte aj bez babičky, využiť môžete farby, lepiaci papier, servítky, bavlnu, flitre, predstavivosti sa medze nekladú. Hlavné slovo by ale mali mať vaše ratolesti, nech už sú v akomkoľvek veku. Tie najmenšie si potrénujú jemnú motoriku rúk, tie staršie zase môžu posúvať hranice svojej kreativity.

  • Fínsko

Veľká noc vo Fínsku sa nesie v znamení osláv príchodu jari. Okrem hľadania vajíčok sa deti tradične prezliekajú za čarodejnice, nechýbajú im šatky na hlavách, červená farba na líčkach, ani vŕbové výhonky, ktoré znázorňujú ruky. Takto vyrážajú do ulíc spolu s kamarátmi koledovať, za čo ich dospelí odmenia sladkými dobrotami. Fínske domácnosti sú tiež známe krásnou výzdobou, ktorej dominujú jarné motívy a zvieratká – zajačiky, jahniatka, vtáčiky či sliepočky.

Hra 1,2,3 vás a vaše deti do tejto zvieracej ríše prenesie. Ocitnete sa na zelenej pastvine plnej koní, prasiatok a kravičiek, pričom cieľ je jednoduchý – nestratiť ich z očí. Čo sa najskôr javilo ako nenáročná úloha, sa veľmi rýchlo ukáže ako poriadna výzva. Hra je skvelým pomocníkom na precvičovanie pamäte a koncentrácie nielen u detí, ale aj u dospelých.

Zdroj: Piatnik