Vďaka týmto 3 veciam predídete osteoporóze!
Je jedno, koľko máte rokov, už teraz môžete urobiť veľa preto, aby sa vám osteoporóza a s ňou súvisiace veľké riziko vzniku zlomenín v budúcnosti vyhli. Viete, čo je dôležité?
- Kľúčový je príjem vápnika
Odporúčaná denná dávka vápnika pre dospelého človeka je 800 mg. Toto množstvo by malo pokryť potreby organizmu – vápnik je dôležitý napríklad aj pre správnu činnosť srdca a svalov, nervové vzruchy i zrážanlivosť krvi. Ak ho neprijímate dostatočne, berie si ho telo z kostí. Preto ak chcete predísť rednutiu kostí, musíte dlhodobo a v dostatočnom množstve prijímať potraviny bohaté na vápnik.
Kde sa vápnik nachádza? Azda najznámejším zdrojom kalcia sú mliečne výrobky. Avšak tento dôležitý minerál sa nachádza aj v maku, mandliach, kešu orechoch, sušených marhuliach, sardinkách s kosťami či figách. Do jedálnička sa nielen kvôli vápniku oplatí zaradiť aj kvalitné tofu, brokolicu, zeler či hrášok.
- Pozor aj na vitamín D podporujúci vstrebávanie vápnika
Vitamín D, nazývaný aj slnečný vitamín, je dôležitý pre pevné a zdravé kosti, čiže predstavuje jeden z dôležitých pilierov prevencie osteoporózy. Zvýšiť jeho prísun je potrebné aj pri zlomeninách. Ak je ho v tele málo, telo má problém s ukladaním vápniku do kostí, to znamená, že je ohrozené ich zdravie. Pozor, problém nastáva aj vtedy, keď je déčka priveľa, pretože to spôsobuje vyplavovanie kalcia z kostí (platí to hlavne pre užívanie výživových doplnkov, nie pre pobyt na slnku či konzumáciu potravín).
Odporúčaná denná dávka je 5 – 10 mcg. V teplých mesiacoch sa dá príjem déčka pokryť dostatočne dlhým pobytom na slnku (stačiť by malo cca 20 až 30 minút), v zime by sme mali jesť veľa potravín bohatých na vitamín D, ako vajíčka z voľného chovu, rybí tuk, kvalitné morské ryby či mliečne výrobky.
- Kosti posilňuje aj pohyb
Pravidelné cvičenie má množstvo pozitívnych účinkov na naše fyzické i duševné zdravie – posilňuje srdce, zlepšuje obranyschopnosť, pomáha schudnúť a vytvarovať problematické partie tela, zlepšuje náladu a takisto je nevyhnutné pre zdravé a silné kosti. Pohyb je dôležitý aj u starších ľudí, ktorí sú náchylnejší na vznik osteoporózy, pretože posilňuje kosti i svaly. Ktoré cvičenia sú vhodné? Také, ktoré vás bavia a venujete sa im pravidelne. Môže sa jednať o rýchlu chôdzu, džoging, aerobik, tanec, posilňovanie s vlastnou váhou atď. Čo sa týka prevencie osteoporózy, dôležité je cvičiť aspoň 3 razy týždenne a tréningy by mali byť pestré, čiže je dôležité vyhnúť sa stereotypu.
-w-