Vďačnosť nám pomáha žiť krajší život. Ako sa naučiť byť vďačným?
Veľa ľudí žije v duchu neustálej nespokojnosti a sťažovania sa. Iste, život nie je jednoduchý a prináša mnohé výzvy, takže je vždy ľahké nájsť kopec vecí, ktoré nás hnevajú. No vždy je tu aj druhá strana mince a to vďačnosť za všetko to dobré, čo v živote máme.
A práve vďačnosť môže byť niečím, čo nám zmení život od základu. Praktizovanie vďačnosti pomáha zlepšiť naše duševné zdravie, posilniť vzťahy s ostatnými a celkovo urobiť náš život krajším a šťastnejším.
Ak vám robí problém pociťovať vďačnosť, nezúfajte. Je to niečo, čo sa dá celkom ľahko naučiť a natrénovať. Tu je niekoľko tipov.
Denník vďačnosti
Veľkou pomôckou v praktizovaní a prehlbovaní pocitu vďačnosti môže byť vedenie denníka, do ktorého si budete zapisovať všetky veci, za ktoré ste vďační.
Môžu to byť jednoduché časti vášho každodenného života, ako napríklad ranná šálka kávy, milá správa od priateľa alebo pohľad na krásne modrú oblohu. Písanie takýchto zápiskov môže pomôcť upevniť tieto pozitívne myšlienky a urobiť ich účinnejšími.
Zdroj foto: freepik.com
Možno sa vám na začiatku bude zdať, že neviete, čo vlastne napísať. Časom sa však naučíte vnímať dobré a krásne veci okolo seba aj v podobe úplných maličkostí. A to je vlastne i cieľom k prehĺbeniu pocitu vďačnosti.
Staňte sa viac prítomnými
Dôležitosť prítomného okamihu sa v posledných rokoch skloňuje veľmi často. Je totiž pravda, že ak sa naučíme byť tu a teraz, naplno sa ponoriť do prítomnej chvíle, je pravdepodobnejšie, že si všimneme a precítime krásu a dobro okolo seba.
A je pritom jedno, či si práve vychutnávame obed alebo čítame knihu, prípadne šoférujeme auto alebo umývame riady - v každej z týchto zdanlivo obyčajných chvíľ môžeme precítiť hlbokú vďačnosť, ak sa naučíme byť prítomní v danej chvíli.
Stanovte si pravidelný čas na precítenie vďačnosti
Každý tréning má zmysel, ak ho robíme pravidelne. To platí aj o praktizovaní vďačnosti. Pomôcť nám v tomto smere môže stanovenie si pravidelného času, kedy sa budeme vďačnosťou zaoberať. Napríklad každé ráno hneď po prebudení, alebo večer pred spaním. Môže to byť formou písania do denníka vďačnosti, alebo rozhovorom s blízkou osobou a podobne.
Vďaka takejto rutine sa podarí urobiť z pocitu vďačnosti skutočnú súčasť života.
Podeľte sa s ostatnými o svoju vďačnosť
Zdieľanie radosti ju pomáha násobiť a rovnako to platí aj o zdieľaní vďačnosti. Podeľte sa o to, za čo sa cítite vďační so svojimi blízkymi, priateľmi či rodinou. Alebo vyjadrite vďačnosť milým odkazom, správou alebo listom. Takéto zdieľanie pomáha ešte viac rozdúchať pocit vďačnosti a navyše tým môžeme rozjasniť deň niekomu inému.
Zdroj foto: freepik.com
A čo všetko sa v našom živote môže zmeniť, ak budeme praktizovať a prehlbovať vďačnosť?
- Lepší spánok - niektoré výskumy spájajú zvýšenú vďačnosť s vyššou kvalitou spánku a menším počtom porúch spánku. Obzvlášť, vyjadrenie vďaky tesne pred spaním umožní človeku zaspať s pozitívnejším nastavením.
- Podpora sebavedomia - nahliadanie na svet s pocitom vďačnosti môže zmeniť spôsob, akým premýšľame o svojej vlastnej hodnote.
- Vyššia trpezlivosť - štúdie preukázali, že ľudia, ktorí pravidelne vyjadrujú vďačnosť, sú trpezlivejší.
- Úľava od stresu a prevencia depresie
- Zlepšenie kvality vzťahov
- Zlepšenie fyzického zdravia - najmä úprava krvného tlaku a podpora srdcovocievneho zdravia.
Zdroj foto: freepik.com