VARADERO - KEDY, AK NIE TERAZ

 

Bude pre našinca Kuba dostupná aj potom, keď sa národ rozlúči s veľkým Fidelom, keď príde obdobie chaosu a po ňom americké ceny?
Isteže bude, ale počet tých, ktorí si dovolenku na Kube môžu dovoliť, podstatne poklesne. Môžeme uvažovať o morálnom princípe, no mali by sme vedieť, že na plážach Varadera sa, s výnimkou občanov USA, už roky stretáva celý svet. Prichádzajú dokonca aj Američania. Cez Kanadské cestovné kancelárie.

Všetko sa to začalo už niekedy v 80. rokoch. Dlhy Kuby narastali, ochota socialistických štátov neustále podporovať „ostrov slobody“ klesala a keď sa úplne rozpadol socialistický tábor, bolo treba hľadať východiská. Kuba katastrofálne chudobnela a na prídel bolo už pomaly všetko. Ak nechcel veľký socialistický vodca rýchlo prísť o moc, musel hľadať východiská v kapitalizme.

Na múroch ostali komunistické heslá, ďalšie dokonca pribudli na bilboardoch. Lebo aj tie sa tu objavili. Keď ich má svet, musí mať aj Kuba. Zväčša hlásajú víťazstvá revolúcie, no predovšetkým ukazujú, ako revolúcia víťazí sama nad sebou. Do Varadera, Havany i na novovznikajúce letoviská, prišli zahraniční investori. Priniesli peniaze, investície i potrebné skúsenosti v podnikaní.

Kým v USA ešte uvažujú, či zrušiť hospodársku blokádu alebo nie, pláže Kuby sa zaplnili najmä Kanaďanmi. Let nie je pridlhý a Kanaďania tu našli pomerne lacný tropický raj. Podobne aj Nemci, Španieli, Taliani, Francúzi, ale aj Mexičania, Kolumbijčania, Panamčania... proste, je tu celá Južná Amerika.

Návštevníkov vítajú luxusné hotelové komplexy. Všetky aj s bazénmi a mnohé i službami all inclusive. Z havanského či varaderského letiska ich privážajú luxusné klimatizované autobusy; klimatizácia je pririodzenou súťasťou každého hotela.

V zásade tu platí to, čo vo väčšine rozvojových krajín. Z každého hotela treba zobrať jednu hviezdičku a máme reálny obraz o kvalite služieb. Vzhľadom na zahraničné investície, ťahúňom kvality sú svetové hotelové spoločnosti, kde je úroveň služieb výrazne vyššia ako v hoteloch, ktoré patria „ľudu Kuby“ a sú teda štátne.

Väčšina hotelov však už kopíruje svet. K dispozícii sú požičovne áut, nechýba bohatá ponuka fakultatívnych výletov a reštauračné stoly sa prehýbajú od dobrôt. V hoteloch typu all inclusive si na svoje prídu milovníci tropického ovocia. Nakrájané ananásy nie sú len v reštauráciách, ale aj pri barových pultoch. Každý sa môže najesť do sýtosti pomarančov, melónov, nechýba mango, papája a ďalšie tropické ovocie.
A keď k tomu máte v rámci all inclusive všetko zadarmo, no povedzte, nedáte si v tej horúčave všade pivo, hoc je aj mizerné, colu, či niečo z bohatej ponuky miešaných nápojov? Cuba libre, teda rum, cola, ľad, je od smädu.
S obľubou sa pije mochito a vôbec, miešané nápoje tu vedia robiť.

Na kube majú domáci pesos, ktorým platia miestni v obchodoch, kde nič nedostať. Pre turistov existuje aj konvertibilný pesos, ktorý je silný ako americký dolár. Ibaže ho len málokde vidíte. Iba ak vám v obchode vydávajú menšiu sumu ako dolár, vtedy dostanete mince v tejto zvláštnej mene. Je to niečo ako naše niekdajšie tuzexové bony. Ibaže tu sa už na nič nehrajú. Platí sa rovno v dolároch a aj vydávajú vám v dolároch.
Kým v USA ešte len uvažujú o zrušení embarga voči Kube, ich mena sa tu už úplne udomácnila.

Ako je to so suvenírmi? Nejeden obchodík je ozdobený portrétom Fidela Castra. Aj v ňom však predávajú iba za doláre. A to aj revolučné čiapky s hviezadmi, či tričká s Che Guevarom.
Celkove však treba kubánsky trh so suvenírmi pochváliť. Kým všade inde je problém kúpiť niečo miestne a vždy sa pod ruky pripletie výrobok z Číny, tu sú domáce cigary, rum, čokolády, drevené domino, drevené autíčka, ale aj cenovo náročnejšie rezbárske diela, rumba gule, bubny a bubienky, a dokonca aj krásne jazdecké sedlo.
Jednoznačne platí, že z Kuby si možno priniesť skutočné kubánske suveníry. Za dobré ceny.


Kým politika je na Kube tabu, o sexe sa zvedavý návštevník dozvie viac. Na recepcii niektorých hotelov vidieť starčekov, ako si obzerajú fotografie pekných dievčeniec. Vyberali si. Dievčence istého typu sú láskavé k pánom, ktorí si nevedia dámu získať iným spôsobom, za 30 - 50 USD.

A čo kubánski mládenci? Kým u nás sme zvyknutí na to, že skôr dievčatá túžia ujsť do sveta prostredníctvom vydaja, tu sa o to snažia mládenci. Za peniaze nejdú. Snívajú o veľkej láske, ktorá si ich odvedie domov. Koľkí z nich sa hneď rozvedú a koľkí sa stávajú väzňami svojich manželiek? Ktovie, či sa niektorí nechcú zo zúfalstva vrátiť na „ostrov slobody“.

Aké sú pláže Varadera? Rozľahlé, piesočnaté, dosť ďaleko od brehu je plytká voda, pre dobrých plavcov možno až priďaleko. Takmer vždy je more krásne vyhriate a na brehu si človek môže vybrať, či si poleží v tieni kokosovej palmy alebo pod slnečníkom. V hoteloch all inclusive platí, že tieň sa nájde aj v nespočetnom množstve barov a bufetov priamo na pláži.

Pripočítajme si k tomu fakultatívne výlety, od návštevy Havany cez rybolov, potápanie sa, až po plavbu v mangrovníkovom pralese, kde žijú aligátory. A jednoznačne nám vyjde kvalitná, a najmä v čase, keď je u nás zima, aj nanajvýš príjemná dovolenka.

A kedy je ideálny čas cestovať na Kubu? Práve od novembra do jari. Teraz sa končí sezóna hurikánov a výdatné dažde prídu až niekedy v máji či júni. Takže, naozaj. Kedy na Kubu, ak nie teraz?
 
http://cestovatel.eu/kuba/clanok.php?id_country=26