V duši tma byť nemusí

 Máte splín z jesene? Pokúsime sa vám ho vyhovoriť. Je pravda, že vonku sa veľmi nezohrejeme, domov z práce sa vraciame za tmy a čakajú nás podobné radosti ako hmla a smog. Ale zmena je život a leto svojou mrzutosťou neprivoláme. Radšej využijeme každý pekný víkend na prechádzku či na výlet do prírody. A keď bude naozaj tma, zavrite sa doma a urobte niečo pre seba - upracte si v skrini i v duši, skúste dopriať aj telu a pleti viac pozornosti než obyčajne.

Ručičky hodiniek sme síce posunuli späť na stredoeurópsky čas, ale nie je to nič platné, dni sa aj tak neúprosne krátia a svetla je stále menenej, a menej, a to u mnohých ľudí, najmä u žien, vyvoláva pocit stiesnenosti a často aj depresie. Vplyvom zníženého množstva svetla telo produkuje väčšie množstvo spánkového hormónu melatonínu, človek sa automaticky pohybuje menej, je skôr unavený a tiež celková látková výmena prebieha oveľa pomalšie. Ľutujete, že ste sa nenarodili v medvedej koži a nemáte preto právo uložiť sa na zimný spánok, ktorý sa končí až na jar? Efekt zimného spánku sa skutočne prejavuje aj u ľudí. Sezónnymi zmenami aj v psychickom rozpoložení a správaní sa trpí väčšina populácie. Čo teda robiť proti zlej nálade, ktorú prináša jesenné daždivé počasie a nedostatok slnečného svitu? Jednou z možností je zabaviť sa niečím, čo nám robí radosť. Keď sa cítíme šťastne, ani nám neprekáža, že vonku práve leje.


Nezostávajte doma!

Víkendová idylka pri televízii je síce príjemná, ale telo zlenivie a ani duši to veľmi nespieva. Nezostávajte doma, prestaňte sa zlostiť a choďte von. Poriadne sa  oblečte, aby vám vietor neprenikol až na kožu, a hurá do prírody, alebo aspoň na svižnú prechádzku do mesta. Pohyb je naozaj cesta ku zdraviu. Ak vás nepríjemné počasie odradilo od pravidelného behania, bicyklovania, korčuľovania na kolieskových korčuliach alebo prechádzky po parku, nájdite si na zimu, rekreačný šport, ktorý vás uspokojí. Môže to byť volejbal, aerobik, posilňovanie alebo aj plávanie. Pohyb vás však musí tešiť, nie trápiť, inak si budete ubližovať. Začnite pomaly a zvyšujte tréningové dávky. Telo si musí zvyknúť a ak ho preťažíme, bude sa cítiť zle a stratíme chuť na ďalšie športovanie.

Ani rekreačný šport, ani žiadny iný pohyb vám neprirástol k srdcu? Nevadí. Namiesto, aby ste sa doma poddávali novembrovej melanchólii, vyrazte za kultúrou. Ako dlho  ste neiboli v kine alebo v divadle? A čo výstavy? A kedy ste si naposledy zatancovali? Pre takéto radovánky je obdobie jesene a zima ako stvorené. Najmä nezostávajte doma a nesmúťte pri televízii. Pripravte záhradku na zimu, pohrabte lístie, skontrolujte úrodu, uvarte dobrý obed a upečte koláč. Ale musíte to všetko robiť s chuťou. Hoďte starosti za hlavu. Stále ešte platí, že svoju odolnosť voči chorobám najlepšie zvýšime otužovaním a rozumným životným štýlom - pohybom, zníženým  stresom a zdravou výživou.

Začnite hneď tým, že si zájdete do sauny, ktorá vás zbaví telesného i psychického napätia. Ďalším spôsobom otužovania je striedavé sprchovanie teplou a studenou vodou. Otužujeme sa, samozrejme aj pri pobyte vonku, najmä pri nepriaznivom počasí. Nie je to len ľudová múdrosť, aj imunológovia sú presvedčení, že rozhodujúci vplyv na to, či sa ubránime infekciám, má naša psychika a nálada. Preto aspoň občas hoďte starosti za hlavu a  vychutnávajte život. Na všetky radostné podnety totiž zareaguje mozog signálom na vylučovanie hormónov šťastia - endorfínov, tie potom posilnia váš imunitný systém a vy sa budete cítiť vynikajúco.


Zázračný životabudič

Jedným zo spôsobov predchádzania chorobám bola oddávna kyslá kapusta, ktorá patrila medzi základné potravinové zložky ľudových jedál. Látky nachádzajúce sa v surovej aj kyslej kapuste účinne podporujú vitalitu i zdravotnú odolnosť. Vysoký obsah aktívnych enzýmov - základ všetkého živého - stimuluje organizmus, aktivizuje tráviaci proces. Bohatý obsah vitamínu C sa kvasením nestráca, naopak, ešte sprístupní aj za surova blokovaný podiel vitamínu C. Vitamín U zasa bráni pred vznikom nebezpečných vredov v zažívacom trakte (ochrana pred kyselinou). Vitamíny skupiny B spolu s dôležitým niacínom sa kvasením dokonca výrazne zmnožia. Kyslá kapusta obsahuje aj betakarotén a vitamín E - účinkujú ako ochrana proti rakovine, ale aj kyselinu listovú, preventívne pôsobiacu proti infarktu a chudokrvnosti. Kyslá kapusta ďalej obsahuje: vápnik, fosfor, železo, zinok, mangán, ba i stopy jódu. Tieto výživné a stimulačné látky veľmi vhodne dopĺňa bohatý obsah vlákniny, ktorý zabezpečuje čistenie organizmu. Pri kvasení kapusty sa vytvára zo sacharidov dostatok samokonzervačnej kyseliny mliečnej, ale aj určité množstvo vitamínu B12, ktorý aj vegetariánov chráni pred chudokrvnosťou. Kyselina mliečna má nesmierny význam pre ozdravenie tráviaceho traktu, ba i celého tela. Pôsobí totiž nielen konzervačne, ale aj dezinfekčne.


Nechajme sa poučiť

Naši predkovia, hoci neraz žili na jednoduchej strave skladajúcej sa len zo zemiakov, kapusty a strukovín - ale na tisíc spôsobov boli zdravotne celkom dobre a lacno zabezpečení, čo sa však o moderných a informovaných ľuďoch dneška tak často povedať nedá.

Podobné skúsenosti ako naši predkovia, lenže využívané oveľa rokov skôr, mali s kyslou kapustou (a nielen s ňou) Číňania. Tam sa odpradávna kyslomliečnym spôsobom kvasí všetka dostupná zelenina. Skúsme spojiť dobré skúsenosti našich predkov s čínskymi a pripraviť si kyslomliečny životabudič vo forme rýchlokvasenej zeleniny, ktorý nám pomôže jednoducho a lacno predísť civilizačným zdravotným neduhom a akiste prispeje aj k našej kráse a štíhlosti. Cukry obsiahnuté v zelenine bez prístupu vzduchu s pomocou prítomných alebo pridaných kyslomliečnych baktérií za vhodných podmienok skvasia na kyselinu mliečnu. Tá prekvasenú zeleninu nielen konzervuje, ale ju aj výborne ochucuje a blahodarne pôsobí (na rozdiel od octu) na tráviaci trakt.