V dnešnej dobe to bez empatie nejde. Ako ju trénovať v každodennom živote?
Empatiu si môžeme precvičovať aj pri čítaní beletrie alebo pozeraní filmov, pretože pri nich máme príležitosť vcítiť sa do rolí hlavných hrdinov.
Krátky slovník slovenského jazyka 4 z roku 2003 definuje empatiu ako „schopnosť vciťovať sa do duševných pochodov druhého“. Slovník súčasného slovenského jazyka označuje empatiu ako „vciťovanie sa, vžívanie sa do pocitov, konania alebo myslenia inej osoby“.
Empatia je jedným z kľúčov k tomu, ako zlepšiť vzťahy s ľuďmi okolo nás. Ak sa snažíme byť empatickí, tak potom menej posudzujeme, odsudzujeme či ohovárame a radšej sa usilujeme druhým porozumieť.
Ak cítite, že máte v tomto smere medzery, inšpirujte sa našimi tipmi na tréning empatie v každodennom živote.
-
Čítajte beletriu
Každodenné čítanie so sebou prináša množstvo výhod – rozširujeme si slovnú zásobu, trénujeme mozog, znižujeme úroveň stresu, získavame nové vedomosti, zlepšujeme svoje pamäťové schopnosti a tak ďalej.
Pri čítaní zabúdame na starosti bežného života a vžívame sa do rolí jednotlivých hrdinov, čím si významným spôsobom zlepšujeme schopnosť byť empatickými. Podľa výskumného článku J. Stansfielda a L. Buncea tí, ktorí čítajú beletriu, vykazujú vyššiu úroveň kognitívnej empatie (umenie rýchlo pochopiť pocity druhých ľudí, pochopenie ich myšlienok a citov). Vďaka tomu sa človek prirodzene učí, ako byť empatickým aj v reálnom živote.
-
Pozerajte si filmy
Pokiaľ čítanie kníh nie je vašou šálkou kávy, potom môže rovnako dobre pri precvičovaní empatie fungovať aj pozeranie filmov. Aj pri nich sa totiž vžívate do rolí hlavných hrdinov, preciťujete ich emócie.
-
Spoznávajte iné kultúry
Spoznávanie nových miest a kultúr z nás takisto robí empatickejších ľudí, učí nás vážiť si viac ostatných. Cestujte a spoznávajte – váš život bude bohatší, vy šťastnejší i empatickejší!
-
Požiadajte o spätnú väzbu
Neviete, ako na tom ste s empatiou? Spýtajte sa ľudí, ktorí sú okolo vás. Rodina, priatelia či kolegovia vám dajú cenné informácie, s ktorými môžete pracovať ďalej.
-
Počúvajte
Jedným zo základných pilierov empatie je počúvať druhých nielen naoko, ale skutočne sa zaujímať o to, čo prežívajú a snažiť sa ich pochopiť. Citát anonymného autora hovorí: „Skôr, ako moje žitie odsúdiš, obuj si moje topánky a prejdi moju cestu, prejdi moju minulosť, pocíť moje slzy, zaži moju bolesť, radosť, prejdi kroky, ktoré som prešla ja, potkni sa na každom kameni, na ktorom som sa potkla ja. Zakaždým vstaň a choď ďalej tak, ako som to urobila ja. Až potom môžeš moje správanie súdiť a tvrdiť, že ma poznáš!“
Ak by sme dokázali druhých skutočne počúvať, potom by nebolo okolo nás toľko ohovárania, odsudzovania či posudzovania. Preto sa pri najbližšej situácii snažme aspoň trošku vžiť do role druhého a až potom súďme.
-
Nepodceňujte neverbálnu komunikáciu
Komunikácia je nielen o slovách, ale aj o gestách či mimike. Ak chceme byť skutočne empatickými, skúsme sa aspoň trošku zasvätiť do tajomstiev reči tela. Všímajme si nielen to, čo druhý rozpráva, ale aj to, čo vravia jeho oči, pohyby tela…
Mirka