Už len na počutie nepríjemné a bolestivé – reč je o zápale stredného ucha
Svoje zdravie si máme chrániť v každom veku a v akomkoľvek sezónnom období. To, že sa nám vonku výrazne oteplilo, ešte neznamená, že na bežnú prevenciu treba zabúdať. Zvlášť, ak ide o základné ľudské zmysly - pre naše dôstojné prežívanie úplne nenahraditeľné. Sluchové orgány sú celoročne vystavované vplyvom zvonku, ale aj náchylné na rôzne infekčné či neinfekčné ochorenia. Čo môže spôsobovať zápal stredného ucha, kto je rizikovou skupinou a ako sa prejavuje?
Stredné ucho tvorí bubienok, blanka bubienka ho oddeľuje od vonkajšieho zvukovodu. Ďalej sú v ňom umiestnené základné sluchové kostičky. Táto časť ucha je dosť náchylná na vznik bakteriálnych zápalov. Ako prvé, dochádza k opuchu Eustachovej trubice, prepojenej s nosohltanom.
V strednom uchu sa tak začne hromadiť tekutina, množia sa v nej rôzne vírusy a baktérie. Eustachova trubica v tomto prípade plní akoby funkciu „spojky“ medzi ochoreniami z horných dýchacích ciest, pri bežnej chrípke, ale aj nádche. Pôvodcami zápalu stredného ucha bývajú zväčša pneumokoky, ale aj steptokoky či stafylokoky.
Prečo sa na toto ochorenie a prevenciu voči nemu najviac upozorňuje rodičov malých detí? Tie jednoznačne patria k najrizikovejšej skupine. Majú inú štruktúru, ale najmä dĺžku sluchovej trubice. Je podstatne kratšia, teda aj náchylnejšia na rýchly, plynulý prechod infekcií z horných dýchacích ciest.
Keďže ich imunita je oveľa slabšia a je tam aj podstatne zvýšenejšie riziko na alergie, treba na ne dávať oveľa väčší pozor. Pri zápaloch stredného ucha môže ísť aj o vrodené anomálie a dedičnosť. Taktiež môže byť podmienené neopatrnou hrou, úrazmi či nedoliečenými bežnými detskými ochoreniami.
Na zápale stredného ucha sú najbolestivejšie jeho samotné príznaky. Ak skutočne postihne malé dieťa, o to náročnejšie prebehne liečba a pokojový režim bude pravidelne striedať plač. K bežným príznakom patrí šumenie, tlak či pískanie v ušiach. Pacientom sa zle spáva, prehĺta, bolesť sa zvyšuje pri bežnom rozprávaní či kýchaní a kašľaní.
Sprievodným znakom je aj zaľahnutie v ušiach, horúčka či zvracanie. Zápal vám po konzultácii s odborným lekárom dokáže preliečiť podávanie antibiotík, ale v niektorých prípadoch je nutné prepichovanie hnisu. Preliečenie môže trvať až 2 týždne.
Čo sa týka možných spúšťačov, tak ochorenia z bazéna, respektíve vniknutie vody je skôr záležitosťou vonkajšieho ucha. V tomto prípade ide viac o bakteriálne infekcie, no pozor treba dávať na striedanie teplôt, tlaku vzduchu, na vystavovanie sa v prievane, na výskyt cudzích predmetov v uchu či prepotenie vlasovej pokožky a tým zvýšené riziko prechladnutia.
Tatiana