Ušianka je opäť trendy
Teplometer je v týchto mrazivých dňoch pod nulou a pre nás je dôležité teplé oblečenie. Zimné oblečenie je určite menej pohodlné ako letné, nakoľko má viac vrstiev, avšak je v týchto dňoch určite potrebné. Okrem teplých kožuchov, kabátov, vetroviek, nezabúdajme na pohodlnú zimnú obuv, ale aj doplnky: čiapky, šále či rukavice.
Aká pokrývka hlavy je trendy tento rok?
Určite ste si všimli na ulici mladé dievčatá, hlavne študentky s ušiankami rôznych druhov. Tento módny doplnok však nepatrí len mladším ročníkom, môžu si ho zadovážiť v decentnejšej podobe aj skôr narodené dámy. Áno, je to tak, ušianka- alebo aj baranica ohlásila tento rok svoj com-back. Je už v novšej obmene ako v minulosti, ale princíp ostáva stále rovnaký. Je ním predný diel, ktorý sa dá vyložiť, alebo sklopiť na čelo, takisto aj spustené bočné diely, ktoré chránia uši aj krk a ktoré sa dajú vyviazať hore.
Vznik tejto populárnej čiapky podľa zachovalých prameňov nachádzame už v dvanástom storočí.
Keď sa pozrieme dozadu, história nám hovorí, že ušianka vznikla z ruského slova- ušánka. V minulosti si ju obliekali hlavne obyvatelia Sibire a chránili sa tak pred treskúcimi zimami, ktoré sú pre toto podnebné pásmo typické. Boli zhotovené z líščich, sobolích či medvedích kožušín. Zo Sibíre sa jej nosenie prenieslo po celej krajine. My, Slováci však v ničom nezaostávame za našimi východnými susedmi. V minulom storočí na salašoch začali bačovia vyrábať najprv jednoduché čiapky z ovčieho rúna či baranej kože- odtiaľ názov baranica. Boli to čiapky jednoduchého strihu, kombinované s textíliami. Šili sa ručne doma, avšak pre veľkú popularitu sa začali šiť aj v kožušníckych cechoch. Pre svoju účelnosť sa rozšírilo nosenie ušianky alebo baranice vo veľkom, dokonca aj medzi panovníkmi a vladármi. Poznáme obrazy mnohých autoritatívnych panovníkov ako aj ruských cárov s ušiankou na hlave, ktorá im nahrádzala korunu. Túto pokrývku nosili aj rôzne hlavy štátov, je známa fotografia napr. prezidenta Klementa Gottwalda s baranicou, takisto aj nepopulárneho Nicolaja Ceacesca s touto pokrývkou hlavy.
Túto zimu je ušianka šlágrom sezóny. Vyrába sa nielen z pravých kožušín, ale aj so syntetických. Efektne vyzerá aj z umelých, pastelovo zafarbených kožušín, ktoré majú po oboch stranách voľne spustené chrániče uší. Čo sa týka krásy, v ničom však nezaostáva ani ušianka vyrobená z textílie, zvnútra kombinovaná pravou či umelou kožušinou a nezabúdajme ani na kombináciu kožušiny s pleteninou napr. v nórskom vzore. Ušianky sa nosia k športovým vetrovkám, kabátom, k nohaviciam i sukniam. Veľmi pekná je kombinácia ušianky s dlhým pravým slovenským kožúškom. Takto sa obliekla známa speváčka Sisa Lelkeš Sklovská, pri návšteve metropoly východu Moskvy, kde mala koncom minulého roka vystúpenie.
Kým v minulosti boli ušianky či baranice doménou hlavne mužov, teraz sa touto okrasou hlavy pýši i nežné pohlavie.
A napokon, baranica je nielen efektná, ale aj účelná, preto ak kráčate s módou rozhodne ju zaraďte do svojho šatníka.
Slávka N.