Úloha vody, vlákniny a suplementov pitného režimu v boji s nadváhou

Postavili ste sa po sviatočných dňoch na váhu a s výsledkom nie ste vôbec spokojní? Niet sa čomu čudovať, keď počas voľna ani „voľným okom“ neskontrolujeme, či sa správne stravujeme, aké množstvo vody prijímame a čím zefektívňujeme metabolizmus a zdravé trávenie.

Snažíte sa schudnúť alebo aspoň udržiavať svoju váhu na „prijateľnom“ čísle? Nedarí sa? Tak ako môže byť na vine zlý stravovací režim, takisto sa neoplatí zahrávať ani s vodou či inými spaľovačmi tukov.

Kedy voda pozitívne vplýva na redukciu hmotnosti?

Jednou z najväčších výhod správneho a pravidelného pitia vody je zlepšenie termogénnych procesov v tele. Zatiaľ čo sa jedni zameriavajú na množstvo prijatej vody za deň, iným záleží na jej optimálnej teplote (22 až 27 °C). Za takých okolností sa náš metabolizmus zlepší o 20 až 30 %. Vodu pijeme po dúškoch (v 2,5 dcl šálkach), pravidelne počas celého dňa, no jej najväčšie prijaté množstvo pre lepšie spaľovanie si „načasujeme“ v dopoludňajších hodinách. Pre úspešné spaľovanie potrebuje zdravý dospelý človek prijať medzi 2,5 až 3,5 l vody.

Treba si uvedomiť, že len pri hodinovom cvičení máme doplniť tekutiny v objeme 500 ml. Voda, respektíve jej termogénne účinky zrýchľujú metabolizmus, čím sa navýši spotreba energie a spaľovanie nadbytočných tukov. Okrem toho, že voda pôsobí na vylučovanie toxínov z tela, pri chudnutí je vzácny aj jej drenážny účinok – vyžaduje si to správne pitie a presné „načasovanie“.

Voda prináša výhody aj v podobe dlhodobejšieho zasýtenia, čím si vieme ustrážiť prejedanie medzi tromi hlavnými jedlami. Známy je falošný, klamlivý pocit hladu, ktorý zaženieme šálkou vody – ak „pocit“ pominie do 15 minút, boli ste viac smädní ako hladní.

Vláknina – kde ju nájsť a prečo ju pri chudnutí tolerovať?

Vláknina rovnako ako voda nemá žiadnu energickú hodnotu, neposkytuje telu živiny, aj napriek tomu je výbornou zložkou pri redukčných diétach. Vláknina v našom žalúdku zväčšuje svoj objem, predlžuje pocit nasýtenia, reguluje vylučovanie hormónu inzulínu, ktorý sa podieľa na ukladaní tukov do zásob. Vláknina podporuje pravidelné, nie nadmerné vyprázdňovanie, čím sa nám diétny režim spokojnejšie a zdravšie zvláda.

Pozor, denný príjem vlákniny u dospelej osoby nemá byť vyšší než 60 g. Väčšiu časť máme venovať príjmu rozpustnej vlákniny (z ovocia a zeleniny), maximálne 25 % denného príjmu môže pokrývať nerozpustná vláknina z celozrnných obilných, semienok a z orechov. Pri nesprávnom, prebytočnom príjme vlákniny sa zvyšuje riziko poškodenia zdravej črevnej mikroflóry a zdravých probiotických baktérií. Navyše, zhoršuje sa vstrebávanie vápnika a železa z potravy.

Tip na záver pre ešte lepšiu kontrolu hmotnosti  

Nechutí vám „obyčajná“ čistá voda? Jej príjem rozhodne nepodceňujte, pretože okrem vyššie spomínaných benefitov priaznivo vplýva na rast a regeneráciu svalov. Zlepšuje koncentráciu a je tak „účinným prostriedkom“, ako pri cvičení a chudnutí dosiahnuť svoj cieľ.

Pre lahodnejšiu chuť vody využite najmä čerstvé alebo mrazené ovocie, ktoré si v plnej miere zachováva všetky dôležité látky. Odporúčané sú citrusové plody, ale aj naše sezónne s vysokým obsahom vitamínu C a ďalších antioxidantov (napr. drobné bobuľové ovocie). Vhodným tipom je aj kombinácia zelenej zeleniny, ovocia a byliniek s osviežujúcim účinkom – napr. výluh z uhorky, alebo melónu, na dochutenie s citrónom a mätou.

Športujete? Ustrážte si príjem kvalitných nápojov pred, počas a po tréningu – takých, ktoré regulujú hladinu cukru, draslíka, horčíka, vápnika a iných nevyhnutných minerálov pre podporu výkonu a účinnú regeneráciu. Telo nepodlieha zvýšenému stresu, nie je tak náchylné na tráviace ani metabolické poruchy pri dlhodobom intenzívnom cvičení.  

Tatiana