Účinná sila rastlín - 2. časť
V predchádzajúcom článku sme vás pozvali do najväčšej lekárne sveta. Dnes prinášame dokončenie článku, v ktorom vám ponúkame zopár rád, ako sa vyrovnať s chorobami, ktoré sú u nás dosť bežné, pomocou byliniek.
BÚŠENIE SRDCA
Príčiny: Búšenie srdca sa prejavuje náhlym a silným zrýchlením úderov srdca, dosahujúcim 150 až 200 úderov za minútu (pri fibrilácii srdca dokonca aj viac), ktoré môžu trvať niekoľko minút až niekoľko hodín. Sprievodnými znakmi je pocit strachu, pichavé bolesti, slabosť. Búšenie srdca má rôzne príčiny. Veľmi často ho spôsobujú strach, vzrušenie, psychosociálny stres, alkohol, káva alebo veľká telesná namáha. Búšenie srdca okrem toho môže byť poplašným signálom pre nejakú organickú chorobu (napr. zápal srdcového svalu), zníženie hladiny cukru alebo vysoký krvný tlak. Môže ísť o zvýšenú činnosť štítnej žľazy. Preto je na zistenie príčiny potrebné lekárske vyšetrenie. Samoliečba:
- Pozorovať, v ktorých konkrétnych situáciách sa ťažkosti prejavujú a vyhýbať sa im. Pravidelne merať pulz a krvný tlak.
- Omedziť konzumáciu kávy a fajčenie.
- Vyhýbať sa psychosociálnym stresovým situáciám.
- Opatrenia na stabilizáciu krvného obehu (sprchy, kefovanie nasucho, umývanie tela ovocným octom, sauna, šliapanie vody, studené obklady v oblasti srdca).
- Studený zábal okolo krku (ľadová kravata).
- Vyhýbať sa prílišnej telesnej námahe.
- Dychové cvičenia.
- Upokojujúce čaje: ľubovník bodkovaný, srdcovník obyčajný, valeriána lekárska, medovka lekárska, lipový kvet, hloh obyčajný, arnika horská.
- Éterické oleje s upokojujúcim pôsobením na vtieranie do okolia srdca: borovicové ihličie, levanduľa lekárska.
NÁDCHA
Príčiny: Nádcha (Rhinitis) je infekcia nosnej sliznice a najčastejšie je sprievodným javom prechladnutia alebo nejakej infekcie (napr. chrípky). Nádcha, aj keď nie je prijemná, nie je nebezpečná a po 5-6 dňoch prestáva. Ak sa však infekcia rozšíri na nosné dutiny, choroba môže trvať podstatne dlhšie.
Samoliečba:
- Veľa tekutín, aby nosný sekrét ostal tekutý.
- Nenechajte nosnú sliznicu vyschnúť!
- Cibuľové obklady okolo krku.
- Naparovanie tváre (výťažkom z rumančeka, ihličia borovice alebo eukalyptu), resp. s éterickými olejmi, kúpele s tymiánom na vypotenie.
- Horúce kúpele nôh, najlepšie s lipovým kvetom - tak horúce ako znesiete.
- Čaje: lipový kvet, rumanček kamilkový, praslička roľná, puškvorec (uvoľňujú a dezinfikujú).
- Cesnak v každej forme (aj nakrájaný s maslovým
chlebom). Strava a nápoje obsahujúce vitamín C (kapusta, kiwi, špenát, čerstvé maslo, marhule atď.)
SENNÁ NÁDCHA
Príčiny: Senná nádcha je najčastejšia forma alergickej nádchy. Spôsobuje ju precitlivenosť na peľ určitých kvetov a kríkov. Alergia sa prejavuje výdatným vodným nosným sekrétom, pálením očí, častým kýchaním, zápalom očnej sliznice, slzením, bolesťami hlavy, ťažkosťami s dýchaním. Niekedy sa tieto ťažkosti prejavujú aj mimo obdobia kvitnutia, prakticky po celý rok. Vtedy môžu byť pôvodcovia alergie aj vo vašom byte (mačacie chlpy, prach a pod.)
Samoliečba:
- Naparovanie tváre výťažkom z eukalyptu, levandule lekárskej, saturejky záhradnej alebo tymiánu, resp. s ich olejmi.
- Čaje: pŕhľava, palina pravá, nechtík lekársky, prvosienka vyššia, divá fialka.
- Vodoliečba: kúpele, sprchovanie stehien, šliapanie vody .
KRVÁCANIE Z NOSA
Príčíny: Časté krvácanie z nosa (Epistaxis) môže spôsobiť precitlivenosť nosných žiliek. Okrem toho môžu tu byť aj iné príčiny: poranenie (úder, príliš silné čistenie nosa, vŕtanie v nose), suchá sliznica (napr. po nádche), vysoký krvný tlak, dokonca i náhle premeny počasia (niektorí ľudia majú krvácanie z nosa prevažne na jar a v neskorú jeseň).
Samoliečba:
- Nenahýbajte hlavu dozadu, aby ste neprehĺtali krv
- Ak praskli cievky v prednej časti, nos palcom a ukazovákom niekoľko minút pevne držte. Cievka sa takto môže sama zatvoriť.
- Ľadové vrecko na zátylok alebo studené obklady (najlepšie z prasličky roľnej) na čelo alebo spánky spôsobia, že sa cievky zúžia.
- Gázu namočiť do peroxidu vodíka (zastavuje krvácanie) a dať do nosa.
- Čaje z rastlín, ktoré spôsobujú sťahovanie krvných ciev: kapslička lekárska, nátržník rovný, imelo biele, myší chvost, praslička roľná.
ZÁPAL MANDLÍ / ANGÍNA
Príčina: Mandle fungujú, takpovediac, ako "strážcovia", zabraňujúci vstup baktériám a vírusom do hrdla. V tom prípade dochádza len k ľahšiemu podráždeniu hltanových mandlí (Tonsilitis). Ak sa však mandle nevedia baktériám ubrániť, vzniká zápal tak hltanových, ako aj podnebných mandlí, ktoré silne opuchnú a bolia. To je už angína. Príznaky choroby sú podobné ako pri prechladnutí alebo chrípke: horúčka, zimnica, bolesti hlavy. Okrem toho aj ťažkosti pri prehĺtaní a povlak na jazyku. Niekedy sa na mandliach vytváranú hnisavé fľaky a baktérie môžu vniknúť do krvi a spôsobiť zápaly (napr. srdcového svalu, vnútornej srdcovej blany alebo obličiek) a poškodenia kĺbov. To sa môže stať aj pri často sa opakujúcom zápale mandlí, ktorý prechádza do chronického zápalu.
Samoliečba:
- Pri prvých príznakoch infekcie ihneď začať používať samoliečebné opatrenia, predovšetkým teplo, aby ste zabránili vzniku angíny. Ležať v posteli.
- Teplé/horúce obklady zo šalviového čaju, octu okolo krku. Zábaly hrude s eukalyptovým alebo levanduľovým olejom. Teplé kúpele nôh.
- Uvariť zemiaky v šupke, rozmliaždené vložiť do vlnenej ponožky a položiť okolo krku. Okolo toho ovinúť teplý šál a podľa možnosti nechať pôsobiť cez noc.
- Výplach mandlí a kloktanie vývarom z rumančeka kamilkového, mäty piepornej a šalvie lekárskej alebo jednoducho slanou vodou.
- Čaje: šalvia lekárska, ibiš lekársky, slez lesný, praslička roľná - pôsobia protizápalovo a dezinfikujú.
- Éterické oleje: krk masírovať eukalyptovým olejom.
- Piť veľa tekutín.
- Pastilky na cmúľanie podporujú tvorbu slín.
- Nefajčiť a vyhýbať sa zafajčeným miestnostiam, zvlhčovať vzduch v miestnostiach.
Pri chronických zápaloch zistiť príčiny (alergia, fajčenie atď.) a vylúčiť ich.
ASTMA
Príčiny: Astma je reakcia bronchiálnej sliznice na vonkajšie podráždenia. Záchvat astmy, ktorý môže trvať niekoľko hodín, sa prejavuje silnou dýchavičnosťou, hvízdaním v pľúcach, modrými perami, studenými končatinami, potením a suchým kašľom so silným vykašliavaním a pocitmi strachu. Dôležité je predovšetkým identifikovať pôvodcu astmatického záchvatu. Až potom je možné účinné liečenie. Preto je potrebné ihneď vyhľadať lekára. Lekár medziiným predpíše aj inhalačný prostriedok, rozširujúci priedušky, ktorý pacient musí nosiť stále pri sebe. Celkove existujú štyri formy astmy. Alergická astma, najčastejšia forma, je alergická reakcia na určité látky: prach, peľ, plieseň, mačacie chlpy, konský pot, farby, múka, lieky, chemikálie a pod. Astma na nervovom základe je typickým dôsledkom nášho hektického a stresového života. Bronchiálna astma vzniká pri silnom sekréte sliznice, ktorý zužuje priedušky a zatvára priechod vzduchu do pľúc. Pri srdcovej astme nesprávna činnosť alebo srdečná slabosť vyvoláva záchvat dusenia.
Samoliečba:
- Otužovanie: zvyšujte obranyschopnosť organizmu - striedavé kúpele nôh, studené sprchy, umývanie studenou vodou, sprchovanie rúk a hrude, masáže kefou a sauna.
- Zmena podnebia: klimatické liečenie, kladne pôsobí horský vzduch a slnko.
Dlhodobá zmena podnebia môže astmatické záchvaty dokonca úplne vylúčiť.
- Horčicové obklady na chrbát a hruď.
Veľa surového cesnaku (denne 1-2 strúčiky) a cibule. Masť z nechtíka lekárskeho na masírovanie. Strúhaný chren s medom.
- Čaje: oman pravý, rosička okrúhlolistá, pľúcnik lekársky, lipový kvet, dúška tymiánová, fenikel obyčajný, skorocel kopijovilý, myší chvost, a predovšetkým deväťsil hybridný a divozel veľkokvetý.
- Éterické oleje: 2-3 kvapky oleja za šalvie lekárskej s medom, masáž hrude a chrbta olejom z levandule lekárskej. Olej z eukalyptu a mäty piepornej taktiež uvoľňuje dýchacie cesty.
PÁLENIE ZÁHY
Príčiny: Pálenie záhy znamená, že žalúdok produkuje viac žalúdočnej kyseliny, než obvykle. Ľudia s nadváhou, silní fajčiari a ľudia, ktorí pijú veľa kávy a alkoholu, trpia častejšie pálením záhy.
Samoliečba:
- Pôst je najúčinnejší prostriedok.
- Prechod na ľahkú stravu bohatú na zeleninu a chudobnú na mäso. Jedzte menšie porcie, aby potrava nebola dlho v žalúdku. Znížte nadváhu.
- Pohyb podporuje rýchle trávenie.
- Pite minerálnu vodu, ovocné šťavy a čaje.
- Nefajčite a nepite alkohol, pretože podporujú vylučovanie kyselín.
ŽLČOVÉ KAMENE
Príčiny: Žlčové kamene (Cholelitiasis) sa prejavujú najčastejšie po ťažkom jedle tupými bolesťami v pravej hornej časti brucha, ktoré môžu vyžarovať až do pravého ramena. Niekedy kamene nespôsobujú žiadne ťažkosti ani niekoľko rokov. Ak však kamene bránia vylučovaniu žlče, vzniká veľmi bolestivý žlčový záchvat s prudkými kŕčmi, horúčkou, zimnicou a potením. Ako dôsledok môže vzniknúťaj žltačka.
Prevencia a terapia:
- Pri záchvate si hneď ľahnite a po dúškoch pite odstátu vodu. Na zmiernenie bolesti: termofor, teplé/horúce obklady.
- Zmena stravy na zabránenie vytvárania nových žlčových kameňov a na odľahčenie funkcie pečene: ľahká strava bohatá na zeleninu, vyhýbať sa mastným potravinám (pozor na mliečne výrobky) a bielemu cukru. Artičoky, špargle a baklažán sú známe svojim dráždiacim účinkom na žlčník. Vyhýbajte sa uhorkám. Jedzte menšie porcie jedla.
- Čierna redkovka podporuje vyprázdňovanie žlčníka, najlepšie ako čerstvá šťava na prázdny žalúdok alebo 100 g surovej počas 3-6 týždňov.
- Olejová kúra: 1 lyžička olivového oleja na prázdny žalúdok počas 1 týždňa pol hodiny pred raňajkami podporuje vylučovanie žlčníka, dokonca aj vypudenie menších až stredných kameňov.
- Čaje: palina pravá, lastovičník, čakanka obyčajná, deväťsil hybridný, púpava lekárska, mäta pieporná, zemežlč.
- Éterické oleje: 3 kvapky oleja z mäty piepornej na čajovú lyžičku medu, 2krát denne. Masáže: rozmarín lekársky, púpava lekárska, saturejka záhradná, bazalka pravá.
ŽALÚDOČNÁ NERVOZITA
Príčiny: "Nervózny žalúdok" je podráždenie žalúdočnej sliznice, vyvolané preťažením žalúdku alebo depresívnymi náladami, resp. psychosociálnym stresom, čo vedie k vytváraniu kyslých žalúdočných štiav. Okrem kŕčovitej, bodavej alebo pálčivej bolesti v hornej časti brucha, má "nervózny žalúdok" mnohé sprievodné javy: pálenie záhy, pocit tlaku, plynatosť, nevoľnosť, sucho v ústach, nechutenstvo. Ťažkosti spravidla prestávajú pomerne rýchlo, ale sa môžu pri prvej pnležitosti znovu vrátiť. Príliš časté podráždenie žalúdočnej sliznice môže viesť k zápalu a tvorbe vredov.
Samoliečba:
- Podľa možnosti vynechajte tabak a alkohol!
-Ľahká strava bohatá na zeleninu. Odporúča sa mlieko a ovsená kaša, pretože viažu kyselinu.
- Čaje: chmeľ, medovka lekárska, lastovičník, myší chvost, rumanček kamilkový a fenikel obyčajný.
- Éterické oleje: olej z mäty piepornej (inhalácia) a z rozmarínu lekárskeho (vnútorné i vonkajšie použitie).
- Odporúčajú sa dychové cvičenia a autosugescia.
- Teplé mokré obklady na okolie žalúdka, fermofor, umývanie ovocným octom.
- Akupresúra a masáž brucha.
- Pozor na ukľudňujúce prostriedky a na lieky s vedľajšími účinkami na žalúdok.
ČREVNÁ KOLIKA
Príčiny: Pod črevnou kolikou rozumieme kŕčovité bolesti čriev, ktoré najčastejšie prestávajú hnačkovitým vyprázdnením čriev. Bolestivé kŕče čriev vznikajú v dôsledku mimoriadne silného stiahnutia črevných svalov. Pôvodcovia črevnej koliky môžu byť rôzni: prejedenie, nestraviteľné, alebo ťažko straviteľné jedlá, zápal črevnej sliznice, otravné látky v potrave, alergia na potraviny.
Svojpomoc:
- Opatrenia uvoľňujúce kŕče: teplé obklady, termofor, masáže brucha, akupresúra.
Čaje: fenikel obyčajný, myší chvost, slabý čierny čaj nesladený.
- Vyčistenie čriev: klystír alebo 2-3 dňová hladovka, v spojení s bylinkovými čajmi: majorán záhradný, dúška tymiánová, saturejka záhradná, púpava lekárska. Joga.
-Ľahká strava, šetriaca črevá: chudobná na mäso, uprednostňovať zeleninu, ktorá nenadúva. Nepoužívať ostré korenie, medvedica lekárska ako šalát alebo dusená na oleji.
- Známy je blahodárny účinok tekvice pri črevných infekciách.
- Pri črevnej infekcii sú vhodné artičoky (surové) alebo strúhaná mrkva resp. jablká (pôsobia antisepticky) .
- Pri alergii na potraviny sa odporúča rotačná strava na zistenie pôvodcu.
- Podporovanie činnosti čriev: sedacie kúpele, sprchy nôh, pred každým jedlom pohár kelovej šťavy zriedenej vodou. Chmeľový extrakt reguluje činnosť čriev.
- Pri častých kolikách: brušná gymnastika.